festiwal opolski 2018
Radio Opole » festiwal opolski 2018 » 55. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu

55. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu

2018-06-11, 09:45 Autor: Marek Świercz

Podsumowanie 55. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki z red. Tomaszem Bazanem i Markiem Szubrytem

Red. Tomasz Bazan o tym, jak zmieniały się opolskie festiwalu
- Jest moda na krytykowanie opolskiego festiwalu, często nieuzasadnione. Ale pamiętam, że krytykowano także festiwale z początku lat 70. ubiegłego wieku, które dziś uważane są za legendarne. Oczywiście są koncerty bardziej i mnie udane, poza tym festiwal jest imprezą specyficzną, bo każdy artysta wykonuje co najwyżej kilka piosenek, a widzowie, którzy mają przecież różne upodobania, muszą się do tego dopasować. Ale opolska publiczność jest wyjątkowa, przeżywa to, co się dzieje w tej - nie waham się użyć tego słowa - świątyni polskiej piosenki - mówił w rozmowie "W cztery oczy" red. Tomasz Bazan, kierownik muzyczne Radia Opola.

Jego zdaniem, opolski festiwal mógłby być nieco krótszy, dwudniowy, bo wtedy łatwiej byłoby stworzyć scenariusz naprawdę atrakcyjnej imprezy, z najlepszymi artystami i utworami. Bazan dodaje, że festiwal nadal powinien łączyć tradycję ze współczesnością, gwiazdy sprzed lat z artystami, którzy dziś odnoszą sukcesy. - Ważne jest także łączenie tego, co komercyjne, z elementami muzyki ambitniejszej - przekonuje.
Marek Szubryt o artystach, którzy wystąpią w czwartym dniu festiwalu na koncercie muzyki alternatywnej
- Scena alternatywna zrzesza muzyków ambitnych, poszukujących, twórczych. Zdarza im się odnieść sukces komercyjny, ale nie ten sukces jest dla nich najważniejszy - mówił w "Poglądach i osądach" Marek Szubryt z Narodowego Centrum Polskiej Piosenki, zachęcając do wysłuchania koncertu muzyki alternatywnej w ramach czwartego dnia 55 KFPP.

W programie między innymi legenda alternatywnego rocka, czyli bezkompromisowy zespół Apteka, punk-jazzowy Pink Freud Wojciecha Mazolewskiego czy projekt Jazz Band Młynarski-Masecki, przywołujący tradycję przedwojennego jazzu i muzyki tanecznej.

Zobacz także

13141516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »