Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2021-10-18, 14:45 Autor: Agnieszka Lubczańska

"Od pomówienia do spalenia" - premierowy pokaz filmu już w sobotę w Nyskim Domu Kultury

[fot. obraz Gerd Altmann z Pixabay]
[fot. obraz Gerd Altmann z Pixabay]
"Od pomówienia do spalenia" to opowieść o historii kobiet i dziewcząt z XVI-XVIII w., mieszkających w okolicach Nysy, Prudnika, Jesenika, Sumperka, oskarżonych o czary i kontakty z diabłem. Jak twierdzą twórcy, wątek historyczny jest pretekstem, by odpowiedzieć na pytanie, jak dzisiaj radzimy sobie z pomówieniami i wykluczeniami społecznymi, szczególnie wśród młodzieży, jakie mają wsparcie instytucjonalne i prawne.

Premierowy pokaz odbędzie się w Nyskim Domu Kultury przy ul. Wałowej 7 już najbliższą sobotę (23.10) o godz. 18:30. Po pokazie zaplanowano spotkanie z ekspertami występującymi w filmie oraz reżyserem Grzegorzem Kubaszko, prezesem Fundacji Filmowej Polscy Wychodźcy.
Twórcy postanowili zgłębić niezwykle ciekawe – i wciąż mało znane – historie z czasów Księstwa Nyskiego, które swoimi granicami obejmowało część obecnych wschodnich Czech – Jeseniki.

Pomysł na film wykracza jednak poza zebranie i prezentację historii pogranicza. Dokument ma poruszać zagadnienia bardzo aktualne i dziś: psychologię strachu, pomówień i wykluczenia społecznego związanymi ze zmianami klimatycznymi, nagłymi chorobami czy epidemiami - kiedyś wiązało się to z pomówieniami o czary i związki z diabelskimi mocami i kończyło się paleniem czy ścinaniem niewinnych, dziś zaś - rodzi wykluczenie społeczne, wzmacniane często w mediach społecznościowych...

W powstaniu filmu wzięło udział wielu pasjonatów – ekspertów z całej Polski i z Czech: historyków, antropologów, muzealników, bractwo rycerskie oraz psycholog. Film kręcony był w Nysie, Wrocławiu, Toruniu, Katowicach, a po czeskiej stronie w: Jeseniku, Velkich Losinach czy Petrovych Kamenach.

Twórcy zapewniają, że projekt jest apolityczny, z zachowaniem dbałości o rzetelność faktów i zgodność z wiedzą naukową. Film powstał z dotacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz z dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego oraz Urzędu Miasta Nysa. Reżyserem i producentem jest Grzegorz Kubaszko, prezes Fundacji Filmowej Polscy Wychodźcy. Radio Opole jest patronem medialnym filmu.

Autorką zamieszczonego poniżej plakatu jest Halina Fleger.
plakat



Zobacz także

2021-10-01, godz. 12:00, Sport i turystyka II liga koszykówki mężczyzn: wyjazdowe spotkania naszych drużyn Na inaugurację sezonu Pogoń Prudnik wygrała u siebie, porażki doznał IgnerHome Basket Nysa. Teraz mecze wyjazdowe. » więcej 2021-09-30, godz. 12:00, Sport i turystyka W piątek (1.10) rusza siatkarska PlusLiga. "Czeka nas naprawdę ciekawa rywalizacja" Po emocjach z udziałem reprezentacji do gry wraca siatkarska PlusLiga. O mistrzostwo Polski rywalizować będzie czternaście zespołów, w tym dwa z Opolszczyzny: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle i Stal Nysa. » więcej 2021-09-26, godz. 13:00, Wiadomości z regionu Nysa: gmina dołoży pieniądze do budowy kolumbarium Nysa ogłosiła kolejny przetarg na budowę kolumbarium na cmentarzu przy ul. Złotogłowickiej. Wcześniej do konkursu na wykonanie pierwszego etapu prac stanęła tylko gminna spółka Ekom. Wówczas oferta przekraczała zaplanowany budżet… » więcej 2021-09-24, godz. 16:07, Kultura i rozrywka Przed urzędem miasta w Nysie można już przysiąść na ławce z Jerzym Kozarzewskim Jerzy Kozarzewski ps. Konrad, twórca nyskiej szkoły muzycznej, poeta, społecznik i żołnierz ma już swój pomnik w Nysie. Przed urzędem miasta stanęła ławeczka z brązu poświęcona autorstwa rzeźbiarza prof. Mariana Molendy. » więcej 2021-09-23, godz. 19:45, Wiadomości z regionu W Nysie powstanie Mini Centrum Nauki Kopernik W Nysie powstanie Mini Centrum Nauki Kopernik. Miasto znalazło się w gronie 32 wybranych miejscowości, a w staraniach pomógł poseł Kamil Bortniczuk. Taką decyzję ogłosił w Piotrkowie Trybunalskim dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert… » więcej
238239240241242243244
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »