Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2021-10-18, 14:45 Autor: Agnieszka Lubczańska

"Od pomówienia do spalenia" - premierowy pokaz filmu już w sobotę w Nyskim Domu Kultury

[fot. obraz Gerd Altmann z Pixabay]
[fot. obraz Gerd Altmann z Pixabay]
"Od pomówienia do spalenia" to opowieść o historii kobiet i dziewcząt z XVI-XVIII w., mieszkających w okolicach Nysy, Prudnika, Jesenika, Sumperka, oskarżonych o czary i kontakty z diabłem. Jak twierdzą twórcy, wątek historyczny jest pretekstem, by odpowiedzieć na pytanie, jak dzisiaj radzimy sobie z pomówieniami i wykluczeniami społecznymi, szczególnie wśród młodzieży, jakie mają wsparcie instytucjonalne i prawne.

Premierowy pokaz odbędzie się w Nyskim Domu Kultury przy ul. Wałowej 7 już najbliższą sobotę (23.10) o godz. 18:30. Po pokazie zaplanowano spotkanie z ekspertami występującymi w filmie oraz reżyserem Grzegorzem Kubaszko, prezesem Fundacji Filmowej Polscy Wychodźcy.
Twórcy postanowili zgłębić niezwykle ciekawe – i wciąż mało znane – historie z czasów Księstwa Nyskiego, które swoimi granicami obejmowało część obecnych wschodnich Czech – Jeseniki.

Pomysł na film wykracza jednak poza zebranie i prezentację historii pogranicza. Dokument ma poruszać zagadnienia bardzo aktualne i dziś: psychologię strachu, pomówień i wykluczenia społecznego związanymi ze zmianami klimatycznymi, nagłymi chorobami czy epidemiami - kiedyś wiązało się to z pomówieniami o czary i związki z diabelskimi mocami i kończyło się paleniem czy ścinaniem niewinnych, dziś zaś - rodzi wykluczenie społeczne, wzmacniane często w mediach społecznościowych...

W powstaniu filmu wzięło udział wielu pasjonatów – ekspertów z całej Polski i z Czech: historyków, antropologów, muzealników, bractwo rycerskie oraz psycholog. Film kręcony był w Nysie, Wrocławiu, Toruniu, Katowicach, a po czeskiej stronie w: Jeseniku, Velkich Losinach czy Petrovych Kamenach.

Twórcy zapewniają, że projekt jest apolityczny, z zachowaniem dbałości o rzetelność faktów i zgodność z wiedzą naukową. Film powstał z dotacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz z dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego oraz Urzędu Miasta Nysa. Reżyserem i producentem jest Grzegorz Kubaszko, prezes Fundacji Filmowej Polscy Wychodźcy. Radio Opole jest patronem medialnym filmu.

Autorką zamieszczonego poniżej plakatu jest Halina Fleger.
plakat



Zobacz także

2021-11-01, godz. 22:00, Sport i turystyka 4. liga piłki nożnej: Straty wicelidera w 14. kolejce Za nami 14. seria gier w opolskiej 4. lidze piłkarskiej. Tempo utrzymuje lider z Nysy, punkty stracił drugi w stawce zdzieszowicki Ruch. » więcej 2021-11-01, godz. 10:00, Sport i turystyka Stal Nysa pamięta o swoich bohaterach. Wspomnienie Andrzeja Kaczmarka i Ryszarda Siwka W ciągu ostatniego roku Stal Nysa pożegnała dwie ważne postaci swojej wieloletniej historii. 24 kwietnia zmarł Andrzej Kaczmarek. Nyską drużynę trenował przez 32 lata, od 1967 do 1999 roku. Kilka miesięcy wcześniej kibiców opuścił… » więcej 2021-10-30, godz. 21:30, Sport i turystyka Stal wciąż bez zwycięstwa. Tym razem zbyt mocny okazał się Trefl Gdańsk Trefl Gdańsk pewnie pokonał nyską Stal w meczu 5. kolejki siatkarskiej PlusLigi. Choć były momenty dobrej gry, w ostatecznym rozrachunku podopieczni Michała Winiarskiego okazywali się zbyt mocni dla nysian. » więcej 2021-10-29, godz. 17:30, Wiadomości z regionu W okolicach nyskich cmentarzy już zmieniono zasady ruchu i parkowania. Niektóre ulice są teraz jednokierunkowe Od dzisiejszego (29.10) przedpołudnia obowiązuje zmieniona organizacja ruchu w rejonie nyskich cmentarzy. » więcej 2021-10-29, godz. 09:10, Gospodarka Powiat nyski nie rezygnuje z inwestycji w fotowoltaikę. "Nasz program sprawdza się" Powiat nyski chce nadal inwestować w fotowoltaikę. W najbliższych miesiącach samorząd chce wydać na ten cel nawet kilkaset tysięcy złotych. » więcej
237238239240241242243
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »