Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2024-07-28, 09:00 Autor: Roman Juranek

Setki żołnierzy z Polski, Czech, Słowacji i Niemiec wzięły udział w Bitwie o Twierdzę Nysa [ZDJĘCIA]

Bitwa o Twierdzę Nysa 2024. [Fot. Roman Juranek]
Bitwa o Twierdzę Nysa 2024. [Fot. Roman Juranek]
Po kilkudziesięciu minutach krwawych zmagań wojska napoleońskie odniosły zwycięstwo na Forcie II. Tłumy mieszkańców i turystów podziwiały rekonstrukcję bitwy z 1807 roku.
Zanim starły się wojska, można było przyglądać się życiu obozowemu, prezentacji musztry czy wziąć lekcję tańca z epoki napoleońskiej, której udzielała Małgorzata Majewska.
- Przede wszystkim były to tańce kontredansowe oraz tańce, w których często się zmieniało partnerów. W dzisiejszej tradycji takie tańce funkcjonują jeszcze na Wyspach Brytyjskich, tam jest to rozpowszechnione. Wszędzie tam, gdzie jest diaspora szkocka albo angielska te tańce mają duże powodzenie.

Kapral Szymon Grabowski z 12. Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego ostanie chwile przed bitwą poświęcił na przegląd swojej broni. - Ja akurat strzelam z jednej z wersji charleville'a z 1777 roku. Moja wersja jest o 10 cm krótsza od normalnego karabinu. Wiąże się to z moją funkcją. Jestem strzelcem wyborowym. Oni byli rekrutowani w epoce z osób nieco niższych niż przeciętny człowiek. Karabiny tego typu były zasilane zamkiem skałkowym.

Po bitwie żołnierze z zapałem opowiadali o swojej pasji. - W zasadzie to poległem, ale skończyła się amunicja, to wypadało polegnąć. Oczywiście, skala takiej bitwy jest całkiem nie ta, ale powiem, że historycznie tak się właśnie działo. Takie wystrzały, takie huki, dym. Wojsko w takich mundurach. To jest powiedzmy miniaturowo, ale tak było - mówił Krzysztof Stryjski z artylerii fortecznej Twierdzy Kłodzko.

Atrakcje na Forcie II w Nysie trwały do późnych godzin nocnych. Mieszkańcy mogli m.in. podziwiać pokaz sztucznych ogni, robić sobie zdjęcia z żołnierzami i zwiedzać pomieszczenia forteczne.
Małgorzata Majewska
Szymon Grabowski
Krzysztof Stryjski

Zobacz także

2024-08-12, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Remont linii kolejowej z Nysy do Brzegu może stać się faktem. Pod uwagę brana jest też elektryfikacja Długo wyczekiwany remont linii kolejowej z Nysy do Brzegu może stać się faktem. Jak przekonuje członek zarządu regionu Antoni Konopka, Ministerstwo Infrastruktury znalazło na ten cel pieniądze. Niewykluczone też, że linia zostanie… » więcej 2024-08-12, godz. 11:50, Gospodarka Marszałek Antoni Konopka o remoncie linii kolejowej Nysa - Brzeg Rosną poważnie szanse na modernizację linii kolejowej Nysa - Brzeg, co mogłoby się rozpocząć za dwa lata. Jak wskazywał w Porannej Rozmowie Radia Opole członek zarządu województwa Antoni Konopka, według zapewnień resortu infrastruktury… » więcej 2024-08-11, godz. 09:35, Wiadomości z regionu Ruszyła 48. Opolska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Strumień Nyski jest już w drodze Pierwsi pątnicy są już na szlaku. Strumień nyski zainaugurował 48. Opolską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. Wyruszyli punktualnie o godzinie 09:00. Do Częstochowy podąża około 150 wiernych. » więcej 2024-08-09, godz. 16:26, Sport i turystyka Stal przejmuje Polonię Nysa. "To miasto i to miejsce zasługuje na coś więcej niż 4. liga" To historyczna chwila nyskiego sportu. Stal Nysa będzie klubem dwusekcyjnym. Pod skrzydłami Stali będzie funkcjonował klub piłkarski Polonia Nysa. Władze klubu siatkarskiego z prezesem Robertem Pryglem na czele poinformowały, że klub… » więcej 2024-08-08, godz. 13:00, Wiadomości z regionu Od września zmiany na trasie kolejowej Nysa - Kędzierzyn-Koźle Zamiast pociągu, będzie autobus. Od września na trasie Nysa - Kędzierzyn-Koźle wprowadzona zostanie komunikacja zastępcza. Chodzi o poranny pociąg nr 64622. Jeden z podstawionych autokarów będzie wjeżdżał na wszystkie przystanki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »