Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2023-09-18, 16:00 Autor: Jakub Biel

Dzień Sybiraka i 84. rocznica sowieckiej agresji na Polskę. W Nysie uczczono pamięć ofiar II wojny światowej

Dzień Sybiraka w Nysie [fot. Jakub Biel]
Dzień Sybiraka w Nysie [fot. Jakub Biel]
Dzień Sybiraka w Nysie [fot. Jakub Biel]
Dzień Sybiraka w Nysie [fot. Jakub Biel]
Dzień Sybiraka w Nysie [fot. Jakub Biel]
Dzień Sybiraka w Nysie [fot. Jakub Biel]
Nysa upamiętniła 84. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę w 1939 roku. Uroczystości przed pomnikiem Patriotom Polskim zostały połączone z Dniem Sybiraka i przypomnieniem trudnych losów tysięcy rodaków deportowanych w głąb ZSRR.
- Wojna rozpoczęta przez Niemcy 1 września mogłaby się inaczej potoczyć, gdyby nie cios w plecy z 17 września - mówi Jerzy Czerwiński, senator RP

- Zasadniczy wkład mieli tu właśnie żołnierze radzieccy. To oni doprowadzili do przegranej kampanii wrześniowej i potem przez różne koleje losu II wojny światowej, doprowadzili do 45 lat faktycznej okupacji. Ciągle odczuwamy, jeszcze do tej pory jej skutki.

- To były okrutne, smutne i tragiczne dni. Pamięć o Sybirakach nie może zaginąć – mówi Henryk Merkel z nyskiego koła Związku Sybiraków.

- Przeszli katorgę tej męki w obozach. Zasługują, żeby uczcić ich mękę i zaangażowanie w niezapominanie o języku polskim. W polskość, która została kontynuowana.

- Ja się bardzo cieszę, że w tym szczególnym dniu towarzyszyło nam mnóstwo młodzieży - mówi Kordian Kolbiarz, burmistrz Nysy.

- To kolejne wydarzenie, które przybliży historię, ale sprawi, że ci młodzi ludzie po tej uroczystości sięgną do internetu, poczytają sobie coś więcej i będą wiedzieli, dlaczego spotkali się w tym dniu i dlaczego ten dzień jest tak ważny dla nas wszystkich, dla naszej historii.

Po oficjalnych uroczystościach przedstawiciele nyskiego koła Związku Sybiraków udali się do lokalnych szkół, aby przybliżać młodemu pokoleniu trudną historię życia Polaków na wygnaniu.
Jerzy Czerwiński
Henryk Merkel
Kordian Kolbiarz

Zobacz także

2024-09-22, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Na nyskim Zamłyniu wielkie sprzątanie. Jest apel do władz miasta Nyska dzielnica - Zamłynie była najdłużej objęta stanem ewakuacji. Dziś (22.09) nie ma tu domu, który nie ucierpiałby w wyniku wielkiej wody. Mieszkańcy od rana do nocy sprzątają, wynoszą śmieci, ale jak mówią, brakuje rąk… » więcej 2024-09-22, godz. 15:53, Wiadomości z regionu Część w ławkach, reszta przed komputerem. Szkoły powiatu nyskiego wracają do zajęć Uczniowie ze szkół średnich powiatu nyskiego wracają do zajęć lekcyjnych. Większość placówek oświatowych od jutra (22.09) zacznie pracę. W przypadku 6 szkół lekcje prowadzone będą stacjonarnie, a w 2 wprowadzone zostało nauczanie… » więcej 2024-09-22, godz. 12:51, Wiadomości z regionu Potrzebne kontenery mieszkalne dla Nysy Burmistrz Nysy apeluje o kontenery mieszkalne. Kordian Kolbiarz mówił w Polskim Radiu 24, że są mieszkańcy, którzy nie mają gdzie się podziać na czas remontu domów zalanych przez powódź: » więcej 2024-09-21, godz. 11:58, Wiadomości z regionu W nyskim szpitalu ruszają szczepienia przeciwko tężcowi W szpitalu w Nysie rozpoczynają się bezpłatne szczepienia przeciwko tężcowi. Są one dedykowane wszystkim chętnym osobom. Wystarczy zgłosić się do punktu szczepień przy ul. Bohaterów Warszawy 34. » więcej 2024-09-20, godz. 16:05, Wiadomości z regionu Wniosków o zasiłek powodziowy przybywa. Punkty przyjmowania działają w urzędach Ośrodek Pomocy Społecznej i Urząd Miejski w Nysie przyjmują wnioski o udzielenie zasiłku po powodzi. Wnioskujących jest wielu, to setki osób każdego dnia. W centrum Nysy szkody obejmują głównie zalane piwnice i garaże. » więcej
3456789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »