Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2023-07-17, 16:25 Autor: Jan Poniatyszyn

Są pieniądze na reaktywację prewentorium w Jarnołtówku. Poznaliśmy szczegóły

Dawne prewentorium „Aleksandrówka” w Jarnołtówku [fot. Jan Poniatyszyn]
Dawne prewentorium „Aleksandrówka” w Jarnołtówku [fot. Jan Poniatyszyn]
Dawne prewentorium „Aleksandrówka” w Jarnołtówku. Konferencja prasowa władz powiatu nyskiego i poseł Katarzyny Czochary [fot. Jan Poniatyszyn]
Dawne prewentorium „Aleksandrówka” w Jarnołtówku. Konferencja prasowa władz powiatu nyskiego i poseł Katarzyny Czochary [fot. Jan Poniatyszyn]
Dawne prewentorium „Aleksandrówka” w Jarnołtówku będzie remontowane. Prawie 1,7 mln złotych otrzymało nyskie starostwo z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Zakres inwestycji przedstawiono podczas konferencji prasowej w Jarnołtówku.
- Zarząd województwa zlikwidował działalność „Aleksandrówki” w 2015 roku - przypomina Katarzyna Czochara, zaangażowana w ratowanie prewentorium posłanka Prawa i Sprawiedliwości. - Długa była walka, żeby tego budynku nie sprzedano. Musieliśmy zabezpieczyć pozwolenia budowalne, zezwolenia od konserwatora zabytków. Kolejny etap to przygotowanie koncepcji medycznej, dostosowanej do unijnych wymogów. Prawo i Sprawiedliwość dotrzymuje słowa. Nie spocznę do momentu, kiedy będzie otwarcie tego obiektu.

W planach jest utworzenie w Jarnołtówku centrum rehabilitacji dzieci i młodzieży. Leczenie ma obejmować schorzenia dróg oddechowych, onkologiczne, otyłości oraz cukrzycy.

- Zaczynamy od remontu dachu, ale w planach jest rozbudowa „Aleksandrówki” - mówi Joanna Burska, członek Zarządu Powiatu Nyskiego. – Profesor Bogusław Szuba przedstawił nam koncepcję tego budynku. W nowej części mają być wszystkie gabinety lekarskie. Starą cześć obiektu zaczniemy odnawiać od dachu, który jest dziurawy. Następnym etapem będzie wymian stolarki okiennej, ocieplenie budynku. Będziemy chcieli wzmocnić stropy, zrobić pokoje z łazienkami.

Dom zdrojowy w Jarnołtówku wybudowano w 1910 roku. Przed wojną prowadzono w nim rekonwalescencję po przebytej gruźlicy. W kolejnych dziesięcioleciach, aż do likwidacji funkcjonował tam Ośrodek Rehabilitacji i Leczenia Dzieci. Koszty jego remontu z rozbudową szacowane są na 20 do 25 mln złotych.
Katarzyna Czochara
Joanna Burska

Zobacz także

2023-02-02, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Mieszkańcy alei Wojska Polskiego w Nysie mają dość. Żądają budowy drogi Mieszkańcy alei Wojska Polskiego w Nysie mają żal do lokalnych władz o ignorowanie ich potrzeb. Chodzi o budowę drogi dojazdowej do ich posesji znajdujących się w tej części miasta, która była wielokrotnie obiecywana przez burmistrza… » więcej 2023-02-02, godz. 18:00, Wiadomości z regionu PKS Nysa zmienia lokalizację kas biletowych Pasażerów czekają zmiany na tymczasowym dworcu PKS Nysa. W inne miejsce zostaną przeniesione kasy biletowe. Otwarcie centrum przesiadkowego przesuwa się w czasie. » więcej 2023-02-02, godz. 13:30, Sport i turystyka Tryton Nysa czeka na miłośników turystyki Pasjonatów turystyki w regionie stale przybywa. Koło PTTK Tryton Nysa prowadzi właśnie zapisy na kolejny rok. » więcej 2023-02-02, godz. 10:30, Wiadomości z regionu "Na placu budowy nie wszystko udaje się przewidzieć". Burmistrz Nysy o centrum przesiadkowym Opóźnia się otwarcie centrum przesiadkowego w Nysie. Według wstępnych założeń, inwestycja miała się zakończyć w listopadzie ubiegłego roku, później termin przesunięto na początek stycznia, teraz mówi się o końcu lutego… » więcej 2023-01-30, godz. 09:15, Wiadomości z regionu Obwodnica Nysy. Spory o przebieg nowej drogi - Koncepcja samorządu dotycząca budowy obwodnicy Nysy jest niekorzystna, ale jeśli mamy wybór ta albo żadna, to mimo wszystko chcemy, żeby obwodnica powstała - powiedział w 'Porannej Romowie Radia Opole' Kordian Kolbiarz, burmistrz… » więcej
141142143144145146147
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »