Zainteresowanie zakupem węgla po preferencyjnych cenach nie słabnie. Wraz z rozpoczęciem roku mieszkańcy opolskich gmin - także ci, którzy skorzystali z takiej opcji w 2022 roku - mogą zgłosić w swoim samorządzie chęć kupna 1,5 tony surowca w cenie niższej niż 2000 złotych.
- Zainteresowanie, w szczególności na grubą frakcje surowca jest ogromne – mówi Arkadiusz Janowski, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Drogownictwa w Urzędzie Miejskim w Nysie.
- Niestety, z tą grubą frakcją w Nysie było krucho. Jedynie 350 ton udało nam się otrzymać z PGG. Z obietnic spółki, z oferty która do nas wpłynęła wynika, że będzie lepiej, bo na tę chwilę mamy ofertę na 2160 ton wszystkich frakcji węgla, z czego aż 1700 ton, to będą właśnie te frakcje, które cieszyły się największym zainteresowaniem mieszkańców.
- Od początku roku ponownie mamy kolejki w urzędzie w sprawie zakupu węgla - mówi Jerzy Rosiński, sekretarz gminy Łambinowice.
- Na chwilę obecną mamy już kilkadziesiąt wniosków. Informację o możliwości składania takich wniosków przekazaliśmy już mieszkańcom. Na chwilę obecną spodziewamy się, że tych wniosków będzie co najmniej około 700. Cena zakupu węgla w naszej gminie to 1800 złotych z możliwością dostawy do miejsca zamieszkania bez ponoszenia opłat.
- Początek roku, więc korzystam z okazji - mówi pani Anna, mieszkanka Łambinowic.
- Ja myślałam, że można to trochę później załatwić, ale na placu uprzedzili mnie, że trzeba to zrobić, żeby nie zostać bez węgla. Ja wyjeżdżam, więc chciałam sobie to załatwić. Jak miałam tamten węgiel, całą jesień i połowę zimy, to teraz na trzy miesiące starczy.
Chęć zakupu węgla po preferencyjnych cenach należy zgłaszać do ośrodków pomocy społecznej lub urzędów miejskich.