Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2021-08-11, 16:13 Autor: Daniel Klimczak

Zakończył się remont nyskiej bazyliki. To pierwsze tak poważne prace od czasów powojennej odbudowy [ZDJĘCIA]

Zakończyl się remont nyskiej bazyliki [fot. Daniel Klimczak]
Zakończyl się remont nyskiej bazyliki [fot. Daniel Klimczak]
Zakończyl się remont nyskiej bazyliki [fot. Daniel Klimczak]
Zakończyl się remont nyskiej bazyliki [fot. Daniel Klimczak]
Zakończyl się remont nyskiej bazyliki [fot. Daniel Klimczak]
Zakończyl się remont nyskiej bazyliki [fot. Daniel Klimczak]
Zakończył się trwający 3 lata remont nyskiej bazyliki. W tym czasie za prawie 21 milionów złotych wyremontowano dach, uzupełniono ubytki w zewnętrznych ścianach, a także odrestaurowano witraże, tynki sklepień i organy.
Ostatni tak poważny remont wykonano tuż po II wojnie światowej. Jak jednak zauważa proboszcz Parafii św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie ksiądz prałat Mikołaj Mróz, w dźwigającym się ze zniszczeń kraju trudno było zastosować najlepszej jakości materiały. Swoje zrobił też upływ czasu.

- Kamienne elementy były tylko łatane betonowymi łatami. Beton się ukruszył, zaczęło wszystko odpadać. Przez 2 sezony bazylika stała bez dachu. Potem pojawił się prowizoryczny, płaski dach, a dopiero pod koniec lat 50. powstał ten strzelisty dach, tak jak to było przed pożarem. Do tego czasu jednak do wnętrza dostawała się woda i sklepienia były nią nasączone - tłumaczy.

To właśnie wymiana dachu był jednym z najtrudniejszych i najniebezpieczniejszych elementów remontu. Współwłaściciel wykonującej go firmy Jan Serafin wskazuje, że dużym wyzwaniem okazało się także uzupełnienie ubytków elewacji.

- 72 metry do szpicy wieży. Najtrudniejszym elementem przy dachu było postawienie rusztowań. Przy elewacji trudność polegała na doprowadzeniu do stanu, żeby nie za bardzo było widać, że myśmy cokolwiek z tymi cegłami robili, żeby nie było, że one są ładne, czyściutkie i świecące - dodaje.

W pracach uczestniczyło około 30 osób, a ich działania musiały być skoordynowane w taki sposób, by nie zakłócać porządku liturgicznego. Zdaniem wicewojewody opolskiej Teresy Barańskiej, nyska bazylika to niezwykle cenny zabytek.

- To unikat na skalę Europy. Dzięki środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego była możliwość przeprowadzenia prac, które pozwoliły jej odzyskać świetność na wiele, wiele lat - powiedziała.

Przyznana dotacja pozwoliła pokryć 85 procent kosztów robót.

Dodajmy, że na remoncie skorzystają także turyści, dla których uruchomiono nową ścieżkę dydaktyczną prowadzącą między innymi przez poddasze świątyni.

To jednak nie koniec koniecznych do wykonania prac. W dalszej kolejności niezbędna będzie renowacja ponad 100-letnich ławek, na którą parafii nie udało się dotąd uzyskać dofinansowania. Konieczne będzie też wykonanie witraży do 4 kościelnych kaplic. To już jednak zadanie, które prałat Mróz powierzy swojemu następcy. On sam za 2 tygodnie przestanie pełnić swoje dotychczasowe obowiązki, udając się na emeryturę.
ks. Mikołaj Mróz
Jan Serafin
Teresa Barańska

Zobacz także

2021-08-02, godz. 11:50, Wiadomości z regionu Nyskie starostwo planuje rozbudowę infrastruktury sportowej w "Rolniku". Uczniowie mogą zyskać nową halę i boisko Uczniowie Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie najprawdopodobniej będą cieszyć się lepszymi warunkami do odbywania zajęć wychowania fizycznego. Tamtejsze starostwo planuje wybudować przy szkole nową halę gimnastyczn… » więcej 2021-08-02, godz. 09:13, Sport i turystyka Obcokrajowcy ZAKSY i Stali już po zmaganiach olimpijskich Zagraniczni zawodnicy występujący w opolskich klubach siatkarskich zakończyli już swoje występy na igrzyskach w Tokio. W ćwierćfinałach zabraknie reprezentacji Tunezji i nieco niespodziewanie ekipy Stanów Zjednoczonych. » więcej 2021-07-31, godz. 20:05, Wiadomości z regionu Akwa Marina stawia na kampery. To może jednak częściowo zmniejszyć pole namiotowe Ośrodek wypoczynkowy nad Jeziorem Nyskim poszerza ofertę dla właścicieli kamperów i przyczep campingowych. Coraz większa liczba tych pojazdów może jednak przyczynić się do ograniczenia liczby miejsc na polu namiotowym. » więcej 2021-07-31, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Żywa lekcja historii w Nysie. Na fortyfikacjach i jeziorze można poznać przebieg walk, do których doszło na początku XIX wieku Około 250 rekonstruktorów z Polski i Czech bierze udział w inscenizacjach w ramach tegorocznych Dni Twierdzy Nysa. Na miejscowych fortyfikacjach, a także na wodach jeziora odtwarzają oni przebieg walk toczonych na początku XIX wieku. » więcej 2021-07-30, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Namysłów, Brzeg i Nysa pamiętają o Powstaniu Warszawskim. Miasta uczczą 77. rocznicę wybuchu zrywu Namysłów, Brzeg i Nysa również uczczą 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości w tych miastach zaplanowano na niedzielne (01.08) popołudnie. » więcej
252253254255256257258
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »