Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-08-24, 07:41 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządy stawiają tężnie solankowe. Jest na to zapotrzebowanie społeczne

Tężnia w głuchołaskim parku zdrojowym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Tężnia w głuchołaskim parku zdrojowym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Tężnie solankowe, które wybudowano ostatnio w kilku miastach Opolszczyzny, stały się lokalnymi atrakcjami. Powstały m.in. w Tarnowie Opolskim, Głubczycach i Kędzierzynie-Koźlu. To nowe doświadczenie dla samorządów, zarówno jeśli chodzi o cały proces inwestycyjny, jak i eksploatację.
Największy taki obiekt na Opolszczyźnie sfinansował powiat nyski w Głuchołazach. To przygraniczne miasto było w przeszłości uzdrowiskiem znanym z wodolecznictwa. Jednak tamtejsza woda nie ma właściwości solankowych. Dlatego solanka musi być sprowadzana, bo bez niej tężnia nie wytworzy leczniczej mgiełki.

- Niskie stężenie solanki spowodowało pojawienie się glonów, które po dwóch dniach zostały usunięte - mówi wicestarosta nyski Jacek Chwalenia. – Zakupiliśmy następną porcję takiej mocnej solanki i dzisiaj już mamy spokój. Cały czas można było tam spokojnie oddychać, bo te glony, które tam zakwitły, nie były szkodliwe dla zdrowia. Trzeba pamiętać, że to jest jednak park, który jest w lesie. Jest tam mchów i porostów bardzo dużo, więc trzeba liczyć się z tym, że takie sytuację mogą wystąpić.

Z głuchołaskiej tężni korzystają także turyści oraz kuracjusze i pacjenci z pobliskich szpitali.

- Byliśmy niedawno w Tarnowie Opolskiem, tam też jest tężnia, ale mniejsza – mówi mieszkaniec Opola. – Przyjechaliśmy tutaj, żeby zobaczyć i porównać. Podoba mi się ta tężnia. Robi wrażenie, chociażby jej konstrukcja. Takie tężnie, to wspaniała rzecz.

- To głównie chodzi o oddychanie tą solanką, czyli tym, co jest bardzo zdrowe i jak byliśmy w Tarnowie Opolskim, to sporo ludzi z Opola przyjeżdżało – dodaje żona turysty, opolanka.

- Kolega przyjechał z Gdyni i chciałem mu pokazać tą rewelację – powiedział nam mieszkaniec Głuchołaz. – Jak kogoś znajdę obcego, to go tutaj wprowadzam.

Do budowy tężni przymierzają się też inne miasta Opolszczyzny. Z tężni nie każdy może korzystać, gdyż są też przeciwwskazania medyczne dla osób z niektórymi schorzeniami.
Jacek Chwalenia
Małżeństwo z Opola
Mieszkaniec Głuchołaz

Zobacz także

2023-11-26, godz. 09:59, Sport i turystyka PlusLiga: Stal Nysa liczy na kolejne ligowe zwycięstwo Siatkarze PSG Stali Nysa rozegrają dziś (26.11) kolejny mecz o ligowe punkty. Rywalem drużyny trenera Daniela Plińskiego w 8. kolejce rozgrywek PlusLigi będzie zamykający tabelę zespół Czarnych Radom. » więcej 2023-11-25, godz. 13:00, Wiadomości z regionu Obława za skazanym oszustem. To tylko ćwiczenia 35-letni mężczyzna odbywający karę 8 lat więzienia uciekł ze szpitala w Głuchołazach. Trwa obława. Uczestniczą w niej policjanci z Nysy oraz strażnicy więzienni. Taki był scenariusz ćwiczeń 'Zbieg', które przeprowadzono między… » więcej 2023-11-23, godz. 13:00, Sport i turystyka Nysa uruchamia ślizgawkę pod chmurką. Otwarcie w piątek Nysa uruchamia ślizgawkę pod chmurką. W tym roku zaplanowano wiele atrakcji, między innymi bale andrzejkowe, karnawałowe czy Ice Party. Otwarcie sezonu już jutro (24.11) w samo południe. » więcej 2023-11-22, godz. 20:30, Wiadomości z regionu Skazani pomagają niemowlakom. "Potrzebujemy dostać więcej szans" Osadzeni z nyskiego Zakładu Karnego uczestniczą w ogólnopolskiej akcji „Ośmiorniczki dla wcześniaków”. Jej celem jest wyposażenie oddziałów noworodkowych w szydełkowe maskotki. Trafiają one do niemowlaków przebywających w… » więcej 2023-11-21, godz. 11:11, Wiadomości z regionu Swoim stylem jazdy na rowerze zwrócił uwagę policjantów. I słusznie Miał ponad 3 promile alkoholu i jechał rowerem. Wczoraj (20 listopada) około godziny 9:30 na trasie Konradowa - Wyszków Śląski policjanci z nyskiej drogówki zatrzymali do kontroli rowerzystę. Jego styl jazdy wzbudził wątpliwości… » więcej
86878889909192
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »