Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-05-17, 16:15 Autor: Daniel Klimczak

Przyszłe pielęgniarki i pielęgniarze z nyskiej uczelni po raz pierwszy założyli dziś symboliczny czepek

"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Kilkadziesiąt studentek i studentów pierwszego roku pielęgniarstwa na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie wzięło dziś (17.05) udział w uroczystym "czepkowaniu".
Uroczystość ta jest pierwszą i zarazem najważniejszą w karierze pielęgniarki bądź pielęgniarza, choć, jak zauważa dyrektor instytutu nauk medycznych nyskiej PWSZ prof. Andrzej Brodziak, ma ona wyłącznie symboliczne znaczenie.

- Ta uroczystość, bardzo taka piękna, nie ma charakteru formalnego. To nie jest konieczne, aby skompletować studia, aby odbywało się "czepkowanie". Na niektórych uczelniach tego nie ma. Jest to taki raczej zwyczaj od lat, tradycyjny nie tylko w Polsce, ale też w wielu innych krajach - wyjaśnia.

Podczas uroczystości odśpiewano hymn pielęgniarek i złożono ślubowanie. Czepek pielęgniarski stanowi symbol wykonywanej pracy, a także znak pierwszego stopnia wtajemniczenia zawodowego. Współcześnie coraz rzadziej nosi się go podczas codziennej pracy, jednak symbole te są nadal bliskie wykonującym ten zawód.

- Z równych względów, dla wygody szczególnie te czepki rzeczywiście zdjęto w pewnym momencie z głów pielęgniarkom, ale noszą emblematy, noszą znaczki takie, które są symbolem również tego czepka - mówi wicedyrektor Instytutu Nauk Medycznych dr Alicja Różyk-Myrta.

Aby uzyskać tytuł licencjata pielęgniarstwa, należy odbyć 6-semestrowe studia, podczas której połowę czasu nauki stanowi kształcenie kliniczne.

Dodajmy, że według danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, pod koniec 2017 roku, w całym kraju zarejestrowanych było 285,5 tysiąca pielęgniarek i ponad 6 tysięcy pielęgniarzy.
prof. Andrzej Brodziak
dr Alicja Różyk-Myrta

Zobacz także

2020-02-11, godz. 20:45, Wiadomości z regionu Nadal nie rozwiązano problemu z brakiem dyżurujących aptek w powiecie nyskim Nowy rok nie przyniósł rozwiązania problemów związanych z dyżurami aptek w powiecie nyskim. Mimo przyjęcia przez radę powiatu harmonogramu dyżurów placówek w Głuchołazach, Paczkowie, czy Otmuchowie, mieszkańcy tych gmin w nocy… » więcej 2020-02-11, godz. 18:37, Wiadomości z regionu Park przy nyskim "Rolniku" doczekał się rewitalizacji. Posłuży ludziom i pszczołom Nysanie mogą już korzystać z nowego, miejskiego parku. Dzięki unijnej dotacji starostwo zrewitalizowało ponad hektarowy teren leżący przy miejscowym 'Rolniku'. » więcej 2020-02-10, godz. 12:55, Gospodarka Nyska PWSZ z dodatkowym milionem od ministerstwa. Uczelnia przeznaczy pieniądze na modernizację pracowni Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie otrzymała milion złotych od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dzięki temu możliwe będzie dalsze unowocześnianie uczelnianych pracowni. » więcej 2020-02-10, godz. 11:35, Wiadomości z regionu Nocna wichura w powiecie nyskim nie wyrządziła poważnych strat. Ucierpiało kilka samochodów i budynków Ponad 20 interwencji związanych z usuwaniem skutków wichur odnotowali minionej nocy strażacy w powiecie nyskim. » więcej 2020-02-08, godz. 08:15, Sport i turystyka Krispol 1. liga: W Strzelcach starcie za 6 punktów, wyjazd Stali ZAKSA Strzelce Opolskie podejmie AGH Kraków w 21. kolejce rozgrywek Krispol 1. ligi. Stal pojechała na wyjazdowe starcie z MCKiS-em Jaworzno. Wolny weekend mają gracze Mickiewicza Kluczbork i zawodniczki Uni Opole. » więcej
422423424425426427428
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »