Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-05-17, 16:15 Autor: Daniel Klimczak

Przyszłe pielęgniarki i pielęgniarze z nyskiej uczelni po raz pierwszy założyli dziś symboliczny czepek

"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Kilkadziesiąt studentek i studentów pierwszego roku pielęgniarstwa na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie wzięło dziś (17.05) udział w uroczystym "czepkowaniu".
Uroczystość ta jest pierwszą i zarazem najważniejszą w karierze pielęgniarki bądź pielęgniarza, choć, jak zauważa dyrektor instytutu nauk medycznych nyskiej PWSZ prof. Andrzej Brodziak, ma ona wyłącznie symboliczne znaczenie.

- Ta uroczystość, bardzo taka piękna, nie ma charakteru formalnego. To nie jest konieczne, aby skompletować studia, aby odbywało się "czepkowanie". Na niektórych uczelniach tego nie ma. Jest to taki raczej zwyczaj od lat, tradycyjny nie tylko w Polsce, ale też w wielu innych krajach - wyjaśnia.

Podczas uroczystości odśpiewano hymn pielęgniarek i złożono ślubowanie. Czepek pielęgniarski stanowi symbol wykonywanej pracy, a także znak pierwszego stopnia wtajemniczenia zawodowego. Współcześnie coraz rzadziej nosi się go podczas codziennej pracy, jednak symbole te są nadal bliskie wykonującym ten zawód.

- Z równych względów, dla wygody szczególnie te czepki rzeczywiście zdjęto w pewnym momencie z głów pielęgniarkom, ale noszą emblematy, noszą znaczki takie, które są symbolem również tego czepka - mówi wicedyrektor Instytutu Nauk Medycznych dr Alicja Różyk-Myrta.

Aby uzyskać tytuł licencjata pielęgniarstwa, należy odbyć 6-semestrowe studia, podczas której połowę czasu nauki stanowi kształcenie kliniczne.

Dodajmy, że według danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, pod koniec 2017 roku, w całym kraju zarejestrowanych było 285,5 tysiąca pielęgniarek i ponad 6 tysięcy pielęgniarzy.
prof. Andrzej Brodziak
dr Alicja Różyk-Myrta

Zobacz także

2020-02-13, godz. 13:30, Wiadomości z regionu Podstępem okradał mieszkania. Ofiarom podawał się za sąsiada, sprzedawcę czy pracownika ZUS Nawet 5 lat więzienia grozi mieszkańcowi gminy Nysa, który podstępem okradał okoliczne mieszkania. » więcej 2020-02-13, godz. 11:30, Wiadomości z regionu Nyska uczelnia będzie współpracować z firmą z Czech. Studenci zyskają możliwość odbywania zagranicznych praktyk Studenci z Nysy będą mogli odbywać praktyki w Czechach. Władze Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej podpisały dziś (13.02) w tej sprawie umowę z firmą Ondřejovická Strojírna z Ostravy. » więcej 2020-02-13, godz. 07:45, Wiadomości z regionu Nyskich studentów obsługuje elektroniczny bibliotekarz. Książkomat będzie dostępny przez całą dobę Studenci i pracownicy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie nie muszą już odwiedzać biblioteki. Zamówione przez internet książki mogą odbierać w książkomacie, który pojawił się w budynku przy ulicy Chodowieckiego. » więcej 2020-02-12, godz. 17:24, Wiadomości z regionu Nysa ponownie przegrywa spór o bon wychowawczy. "Wierzymy, że NSA przyzna nam rację" Nysa kolejny raz przegrała proces w sprawie gminnego bonu wychowawczego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu unieważnił ostatnią uchwałę rady miasta w sprawie tego świadczenia. » więcej 2020-02-12, godz. 13:00, Wiadomości z regionu Oszuści wciąż aktywni. Zatrzymano podejrzanego o wyłudzenie pieniędzy na "adwokata" od mieszkanki Pakosławic Najpierw fałszywa wnuczka, a następnie rzekomy mecenas. Oszuści wyłudzili pieniądze od mieszkanki Pakosławic. 71-letnia kobieta straciła 60 tysięcy złotych. » więcej
421422423424425426427
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »