Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Audycje z powiatu nyskiego

Audycje z powiatu nyskiego

2018-01-22, 07:23 Autor: Dorota Kłonowska

Szukając swoich korzeni. Daniel Podobiński odkrywa historię Wierzbia

Spotkanie autorskie w Wierzbiu [Fot.Daniel Podobiński]
Spotkanie autorskie w Wierzbiu [Fot.Daniel Podobiński]
Fot. Daniel Podobiński
Fot. Daniel Podobiński
Wierzbie z lotu ptaka - fotografia z książki [Fot.Dorota Kłonowska]
Wierzbie z lotu ptaka - fotografia z książki [Fot.Dorota Kłonowska]
Daniel Podobiński, mieszkaniec Wierzbia w gminie Łambinowice, pracujący w LGD Partnerstwo Borów Niemodlińskich, to regionalista, pasjonat historii swojej miejscowości, autor i współautor wielu projektów, których celem jest zachowanie dziedzictwa narodowego i ochrona przyrody. Przykładem „Błękitna Mila”, „Derkacz”, czy też budowa lapidarium na cmentarzu w Wierzbiu. Ostatnio wydał monografię Wierzbia. Materiały do niej zbierał przez 22 lata.
Mimo młodego wieku Daniel Podobiński jest autorem kilku opracowań a także książek o historii tej miejscowości, m.in. odkrywającej historię tamtejszego lotniska. W grudniu 2017 rokuwydał monografię „U źródeł. Historia wsi Wierzbie”, która liczy 300 stron i jest ilustrowana setkami fotografii.

– „Publikacja budzi szacunek ogromem mrówczej pracy. Takim dokonaniem może się pochwalić niewiele śląskich wsi, mimo, iż mikrohistoria ma tu tradycje już ponad trzystuletnie” – recenzuje książkę dr hab. Bogusław Czechowicz z Uniwersytetu Opolskiego.

Materiały do tej książki Daniel Podobiński zbierał przez 22 lata. To setki rozmów z mieszkańcami Wierzbia, poszukiwania zdjęć, dokumentów, nawiązywanie kontaktów poprzez Facebook z byłymi mieszkańcami tej miejscowości, rozsianymi po różnych kontynentach, którzy teraz szukają swoich korzeni. Znalazł je w Wierzbiu jeden z mieszkańców Dallas, którego praprababka wyemigrowała do USA na początku minionego stulecia. Z kolei pod podłogą jednego z domów, tzw. budynku wycugowego, został odnaleziony po pożarze kufel do piwa z 1912 roku z wypisanymi nazwiskami rezerwistów ze statku „Pommern” z 6 Kompanii Marynarki Wojennej Cesarstwa Niemieckiego. Jak się okazało, jeden z nich mieszkał w Wierzbiu. Są też legendy, jak i prawdziwe historie nie do końca wyjaśnione, a przykładem może być budowa kościoła w Wierzbiu.

- Ten projekt dotyczący Wierzbia włączyłem nawet do programu „National Geographic”, gdzie poprzez badania DNA można dotrzeć do źródeł, do swoich korzeni i dowiedzieć się, z jakich regionów świata pochodzą nasi przodkowie. Z mojego DNA wynika, że tysiące lat temu protoplaści mojego rodu zamieszkiwali Himalaje. Mam zatem coś z neandertalczyka – śmieje się Podobiński.

Nasz gość planuje też napisanie kolejnej książki o historii Wierzbia.

- Na pewno będzie o folwarku i o powstaniu kościoła. Historia uczy, że nie ma „społeczności osiadłej”. Zawsze chcemy poznawać coś nowego, podróżujemy, ale wciąż nas ciągnie do domu. I będzie też mniej faktów, a więcej o ludziach, o losach mieszkańców – mówi Podobiński.
Daniel Podobiński w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2017-10-29, godz. 13:51, Audycje z powiatów Henryk Szylar zaprasza do „Leśnego Baru” i na „Koniec Świata” w Czechach Nie należy do żadnej organizacji, ani turystycznego stowarzyszenia, lubi jeździć rowerem po Czechach prywatnie - sam, lub z grupą przyjaciół. Pozwala to odkrywać mało znane, a ciekawe zakątki polsko- czeskiego pogranicza - mówi… » więcej 2017-10-27, godz. 23:07, Audycje z powiatów Marek Ruda o historii konia śląskiego. "Jego losy są związane z historią Śląska" Marek Ruda o koniach może opowiadać godzinami. Konie, to jego życiowa pasja i miłość, a także tradycja rodzinna. Szczególne miejsce w tej opowieści zajmuje koń śląski. » więcej 2017-10-27, godz. 22:32, Audycje z powiatów „Brakuje pracy dla osób niepełnosprawnych”. Grzegorz Samborski z Nysy o znoszeniu barier i problemach tego środowiska Grzegorz Samborski jest radnym rady miejskiej w Nysie, jednocześnie osobą niepełnosprawną, ale bardzo aktywną zawodowo i społecznie. Podkreśla, że właśnie praca jest najbardziej potrzebna osobom niepełnosprawnym, aby mogli nie tylko… » więcej 2017-10-20, godz. 22:05, Audycje z powiatów 120 lat nyskiego muzeum. Uroczystości pod patronatem ministra kultury Muzeum Powiatowe w przyszłym tygodniu obchodzi jubileusz 120 - lecia, a jest najstarszym muzeum nie tylko na Opolszczyźnie, także na obszarze całego Górnego Śląska. Naszym gościem jest dyrektor tej placówki Edward Hałajko. » więcej 2017-10-20, godz. 14:40, Audycje z powiatów Domaszkowice - wioska z pomysłami na lepsze życie mieszkańców Inwestycje, dbałość o potrzeby seniorów, siłownia, szkoła samorządowa. W Domaszkowicach trudno się nudzić. » więcej
25262728293031
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »