Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Audycje z powiatu nyskiego

Audycje z powiatu nyskiego

2018-01-22, 07:23 Autor: Dorota Kłonowska

Szukając swoich korzeni. Daniel Podobiński odkrywa historię Wierzbia

Spotkanie autorskie w Wierzbiu [Fot.Daniel Podobiński]
Spotkanie autorskie w Wierzbiu [Fot.Daniel Podobiński]
Fot. Daniel Podobiński
Fot. Daniel Podobiński
Wierzbie z lotu ptaka - fotografia z książki [Fot.Dorota Kłonowska]
Wierzbie z lotu ptaka - fotografia z książki [Fot.Dorota Kłonowska]
Daniel Podobiński, mieszkaniec Wierzbia w gminie Łambinowice, pracujący w LGD Partnerstwo Borów Niemodlińskich, to regionalista, pasjonat historii swojej miejscowości, autor i współautor wielu projektów, których celem jest zachowanie dziedzictwa narodowego i ochrona przyrody. Przykładem „Błękitna Mila”, „Derkacz”, czy też budowa lapidarium na cmentarzu w Wierzbiu. Ostatnio wydał monografię Wierzbia. Materiały do niej zbierał przez 22 lata.
Mimo młodego wieku Daniel Podobiński jest autorem kilku opracowań a także książek o historii tej miejscowości, m.in. odkrywającej historię tamtejszego lotniska. W grudniu 2017 rokuwydał monografię „U źródeł. Historia wsi Wierzbie”, która liczy 300 stron i jest ilustrowana setkami fotografii.

– „Publikacja budzi szacunek ogromem mrówczej pracy. Takim dokonaniem może się pochwalić niewiele śląskich wsi, mimo, iż mikrohistoria ma tu tradycje już ponad trzystuletnie” – recenzuje książkę dr hab. Bogusław Czechowicz z Uniwersytetu Opolskiego.

Materiały do tej książki Daniel Podobiński zbierał przez 22 lata. To setki rozmów z mieszkańcami Wierzbia, poszukiwania zdjęć, dokumentów, nawiązywanie kontaktów poprzez Facebook z byłymi mieszkańcami tej miejscowości, rozsianymi po różnych kontynentach, którzy teraz szukają swoich korzeni. Znalazł je w Wierzbiu jeden z mieszkańców Dallas, którego praprababka wyemigrowała do USA na początku minionego stulecia. Z kolei pod podłogą jednego z domów, tzw. budynku wycugowego, został odnaleziony po pożarze kufel do piwa z 1912 roku z wypisanymi nazwiskami rezerwistów ze statku „Pommern” z 6 Kompanii Marynarki Wojennej Cesarstwa Niemieckiego. Jak się okazało, jeden z nich mieszkał w Wierzbiu. Są też legendy, jak i prawdziwe historie nie do końca wyjaśnione, a przykładem może być budowa kościoła w Wierzbiu.

- Ten projekt dotyczący Wierzbia włączyłem nawet do programu „National Geographic”, gdzie poprzez badania DNA można dotrzeć do źródeł, do swoich korzeni i dowiedzieć się, z jakich regionów świata pochodzą nasi przodkowie. Z mojego DNA wynika, że tysiące lat temu protoplaści mojego rodu zamieszkiwali Himalaje. Mam zatem coś z neandertalczyka – śmieje się Podobiński.

Nasz gość planuje też napisanie kolejnej książki o historii Wierzbia.

- Na pewno będzie o folwarku i o powstaniu kościoła. Historia uczy, że nie ma „społeczności osiadłej”. Zawsze chcemy poznawać coś nowego, podróżujemy, ale wciąż nas ciągnie do domu. I będzie też mniej faktów, a więcej o ludziach, o losach mieszkańców – mówi Podobiński.
Daniel Podobiński w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2017-11-28, godz. 09:40, Audycje z powiatów Radość bycia razem. Przybywa aktywnych nyskich seniorów, ale niewielu jest mieszkańców wsi Jeszcze niedawno 200 nyskich seniorów było słuchaczami tamtejszego Uniwersytetu III Wieku, teraz jest ich ponad 300. - Coraz więcej osób czuje potrzebę zarówno bycia razem, jak i wzmocnienia swojego intelektualnego potencjału - mówi… » więcej 2017-11-24, godz. 15:12, Audycje z powiatów Tylko 8 km dzieli Paczków i Javornik. Burmistrz Artur Rolka: jak zatem nie współpracować? Paczkowska gmina może stanowić wzór współpracy z przygranicznym sąsiadem. Wspólnie pozyskują unijne miliony, wspólnie prowadzą inwestycje i wzajemnie promują swoje okolice. » więcej 2017-11-20, godz. 16:30, Audycje z powiatów Koperniki to wieś instytucja. Wszystko przez Kopernika i pierniki Koperniki, wieś, w której niegdyś mieszkali dziadowie Mikołaja Kopernika, czerpie z tego dziedzictwa. Na warsztaty pieczenia pierników przyjeżdżają wycieczki z całego kraju, a w programie pobytu jest także zwiedzanie planetarium. » więcej 2017-11-20, godz. 16:29, Audycje z powiatów Powiat nyski miododajną krainą? Jest plan odbudowy pasiek, trwają nasadzenia miododajnych roślin - Stawiamy na edukację pszczelarzy, ale też tworzymy miejsca przyjazne dla pszczół - mówi Jacek Tarnowski, naczelnik wydziału rolnictwa i ochrony środowiska Starostwa Powiatowego w Nysie. » więcej 2017-11-20, godz. 16:28, Audycje z powiatów Wspólne plenery, wystawy i wernisaże. Ryszard Ziółkowski o współpracy artystów pogranicza O szerokiej współpracy artystów i różnych środowisk kulturalnych na polsko - czeskim pograniczu opowiada naszym słuchaczom Ryszard Ziółkowski. » więcej
24252627282930
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »