Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Audycje z powiatu nyskiego

Audycje z powiatu nyskiego

2018-01-15, 16:49 Autor: Dorota Kłonowska

Wody Polskie panaceum na gospodarowanie zasobami wodnymi w zbiornikach?

Jezioro Otmuchowskie [Fot.Dorota Kłonowska]
Jezioro Otmuchowskie [Fot.Dorota Kłonowska]
Powtarzające się katastrofy ekologiczne w zbiorniku otmuchowskim stawiają pod znakiem zapytania skuteczność działań instytucji, które mają dbać o ekologię i czystość środowiska. – Duża nadzieja w nowo powołanych Wodach Polskich, które działają od 1 stycznia – mówi Jacek Tarnowski, naczelnik wydziału rolnictwa i ochrony środowiska w Starostwie Powiatowym w Nysie.
Wody Polskie mają scalać wszystkie sprawy związane z gospodarką wodną, włącznie z wydawaniem pozwoleń.

- Jeśli ta decyzyjność będzie w jednych rękach, mam nadzieję, że nie dojdzie już do sytuacji konfliktu interesów, co obserwujemy drugi rok na Jeziorze Otmuchowskim. RZGW prowadzi własną politykę i m.in. spuszcza wodę ze zbiornika, swoje zadania ma funkcjonująca tam elektrownia, a cierpią ryby i środowisko – mówi Tarnowski.

Z naczelnikiem wydziału ochrony środowiska rozmawiamy także o złym dla rolników i leśników 2017 roku, kiedy to zaszalała przyroda i na przemian były albo susze, albo deszczowe nawałnice. Pytamy też o spór mieszkańców z kierownictwem nyskiej Odlewni Żeliwa i o stan prac przy usuwaniu wysypiska odpadów w Skoroszycach – a to sprawa, która budziła emocje w ciągu ostatnich pięciu lat.

Są jednak i sukcesy. Powiat nyski jako jedyny w Polsce przeznacza rocznie 100 tys. zł na program Odnowy Wsi, który nie tylko pomaga w rozwoju infrastruktury wiejskiej, ale też integruje i aktywizuje mieszkańców.

- W ubiegłym roku wpłynęło aż 79 wniosków o dofinansowanie. To m.in. powstanie nowych placów zabaw, siłowni, miejsc rekreacyjnych, doposażenia świetlic, czy pomocy w odrestaurowaniu zabytków sakralnych. A to nasze wsparcie jest jeszcze wzmocnione przez fundusz sołecki, czy inne fundusze pomocowe pozyskiwane przez wiejskie samorządy. Zatem wartość tych inwestycji jest naprawdę ogromna – mówi Tarnowski.
Jacek Tarnowski w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-10-15, godz. 13:24, Audycje z powiatów Jak wycieczka, to na Pradziada doliną Białej Opawy Taką wycieczkę przy ostatnich, jesiennych promieniach słońca, poleca Kazimierz Staszków, krajoznawca, który wytyczył wiele szlaków turystycznych na polsko - czeskim pograniczu. » więcej 2018-10-15, godz. 11:25, Audycje z powiatów Przybywa regionalistów na polsko – czeskim pograniczu - Cieszę się, że coraz więcej młodych ludzi chce odkrywać historię pogranicza i to zarówno po polskiej, jak i po czeskiej stronie. A jest co odkrywać, tym bardziej, że pogranicze, to nie tylko wąski pasek wzdłuż granicy państwa… » więcej 2018-10-08, godz. 16:59, Audycje z powiatów Euroregion PRADZIAD wydaje podręcznik do nauki czeskiego - To nie tylko książka, powstanie również płyta z nagraniem czeskich lektorów. Cieszę się, że jednym z nich będzie zaprzyjaźniona z nami Eva Czechova - zastępca dyrektora MIKS Krnov - mówi Joanna Korzeniowska - kierowniczka programowa… » więcej 2018-10-08, godz. 11:42, Audycje z powiatów Powstaje polsko - czeska wystawa o opozycji na Ziemi Jesenickiej i Nyskiej - To będzie duże wydarzenie, wystawa, jakiej jeszcze nie było. Temat trudny, ale nie można go unikać zwłaszcza, że wystawa będzie rocznicowa. Powstanie z okazji 30. rocznicy upadku totalitaryzmu w Czechosłowacji i Polsce. Już rozpoczęliśmy… » więcej 2018-09-29, godz. 12:05, Audycje z powiatów Jan Rotter z Jesenika o współpracy z polskimi seniorami i młodzieżą Jan Rotter jest dyrektorem Centrum Usług Socjalnych w Jeseniku, które zajmuje się szeroko pojętą opieką nad seniorami w Czechach. To zarówno prowadzenie mieszkań chronionych, jak też domów dziennego pobytu, czy Uniwersytetów III… » więcej
2345678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »