Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Audycje z powiatu nyskiego

Audycje z powiatu nyskiego

2017-12-19, 10:53 Autor: Dorota Kłonowska

„Wspólne projekty piszemy nawet nocami” - Eva Czechova z Krnova i Joanna Korzeniowska z Prudnika

Od lewej: Eva Czechova i Joanna Korzeniowska [Fot.Dorota Kłonowska]
Od lewej: Eva Czechova i Joanna Korzeniowska [Fot.Dorota Kłonowska]
- To ogromna satysfakcja i nieważne, że nieraz zarywamy noce, aby zdążyć na czas. Bo wygląda to tak, że musimy je pisać wspólnie, każdy szczegół po polskiej i czeskiej stronie ma się zgadzać, nie może być różnic. Oczywiście, to nie tylko nasza praca, pomaga kierownictwo i wszyscy pracownicy – wyjaśnia Joanna Korzeniowska, która pracuje w Prudnickim Ośrodku Kultury.
Do nyskiego studia Radia Opole Joanna Korzeniowska przyjechała razem z Evą Czechovą, która jest zastępcą dyrektora Ośrodka Kultury w czeskim Krnovie.

- Zaraz po tym programie jedziemy razem do Wrocławia, bo chcę zobaczyć, jak wygląda tam Jarmark Bożonarodzeniowy. Może coś ciekawego podpatrzę, bo takie jarmarki organizujemy tradycyjnie w Krnovie i chcemy zawsze czymś zaskoczyć odwiedzających – mówi Eva Czechova.

Joanna Korzeniowska z podziwem mówi o organizacji jarmarku w Krnovie, który trwa wiele dni, a towarzyszy mu bogata część artystyczna.

- Jarmark odwiedza 7 – 8 tysięcy osób. A takie pokazy fajerwerków, jakie przygotowują Czesi, to widziałam jedynie na Sylwestra we Wrocławiu – dodaje prudniczanka.

Współpraca służbowa obu pań przerodziła się w przyjaźń. Opowiadają także Radiu Opole o świątecznych zwyczajach w Polsce i Czechach. Bariery językowej nie ma, bowiem Joanna Korzeniowska uczyła się języka czeskiego w nyskiej PWSZ, z kolei Eva Czechova tak często przebywa w Polsce, że potrafi się bez problemu porozumiewać z Polakami.
Eva Czechova i Joanna Korzeniowska w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-03-14, godz. 23:30, Audycje z powiatów Remigiusz Kamiński: rewitalizacji fortów uczmy się od sąsiadów Remigiusz Kamiński jest inżynierem wojskowym, miłośnikiem nyskich fortyfikacji, który penetruje je od 1962r i twierdzi, że nie ma lochu, do którego by nie zaglądnął. Jest też entuzjastą ochrony przyrody, bowiem to kolejny, po fortecznych… » więcej 2018-03-14, godz. 23:29, Audycje z powiatów Szkole w Białej Nyskiej niż demograficzny niestraszny - W naszym Zespole Szkolno - Przedszkolnym mamy 110 uczniów i 75 przedszkolaków. Wioska jest nieduża, ale uczęszczają do nas dzieci z sąsiednich miejscowości, a nawet niektórzy rodzice dowożą swoje pociechy nawet z Nysy. Widocznie… » więcej 2018-03-08, godz. 10:35, Audycje z powiatów „Cztery pory roku” w WTZ w Głuchołazach. Teatr Równości dla niepełnosprawnych - To było doświadczenie, którego nigdy nie zapomnę i chcę dalej realizować unijne projekty skierowane do środowiska osób niepełnosprawnych - mówi nysanka Aniela Łabuś z fundacji Pióro i Pazur. Właśnie zakończyła się realizacja… » więcej 2018-03-08, godz. 10:34, Audycje z powiatów Pogranicze okiem archeologa. Polacy i Czesi razem od neolitu Początki osadnictwa na obecnych terenach polsko - czeskiego pogranicza sięgają czasów neolitu, czyli 6 - 7 tysięcy lat wstecz. Z tego okresu pochodzą archeologiczne znaleziska świadczące o tym, że przybywały tu ludy naddunajskie… » więcej 2018-02-28, godz. 19:34, Audycje z powiatów Stravenki i studencka kolej. Nyska PWSZ współpracuje z 8 uczelniami w Czechach Wśród 192 umów partnerskich, podpisanych z uczelniami z całego świata w 31 krajach, PWSZ w Nysie zawarła takie porozumienia z ośmioma „sąsiedzkimi” uniwersytetami znajdującymi się w Czechach. Na równi są zainteresowane obie… » więcej
14151617181920
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »