Radio Opole » Radio Opole w powiecie kluczborskim (DAB+) » Informacje z powiatu kluczborskiego

Informacje z powiatu kluczborskiego

2023-12-20, 20:00 Autor: Witold Wośtak

Kluczborscy uczniowie w pasjonującej podróży przez kulturowe bogactwo Opolszczyzny

Projekt "Wielokulturowe Opolskie", Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Projekt "Wielokulturowe Opolskie", Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Projekt "Wielokulturowe Opolskie", Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Projekt "Wielokulturowe Opolskie", Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Warsztaty na temat kultury regionalnej zamykające projekt o nazwie "Wielokulturowe Opolskie" zakończyły się w Kluczborku.
Fundacja Piastun, wspierana pieniędzmi urzędu marszałkowskiego, przeprowadziła działania edukacyjne dla uczniów Zespołu Szkół w Dobrodzieniu oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku. Dzisiejsze (20.12) wydarzenie w drugim z tych miast stanowiło finałowy akcent inicjatywy.

- Młodzież wymyśliła szkolny dzień edukacji regionalnej - mówi Maciej Pawlak, członek zarządu Fundacji "Piastun", koordynator projektu.

- Dzisiejsze przedsięwzięcie zakładało prezentację na temat kwietnego wzoru opolskiego, zdobnictwa tym wzorem toreb materiałowych, degustację kołocza śląskiego wraz z prelekcją o tym cieście, ale również realizację gry na temat wielokulturowości regionu.

Hania, Amelia i Hania, uczennice ZSO w Kluczborku, podzielają swoje spostrzeżenia z projektu.

- Same wykłady przeprowadzone tutaj były bardzo interesujące, bo na tych lekcjach historii dowiedzieliśmy się bardzo wielu rzeczy o wielokulturowości czy ilu przedstawicieli różnych kultur żyje w naszym województwie.

- Na pewno zapamiętam wyjazd do Archiwum Państwowego w Opolu. Pan mówił nam o wartości niektórych, starych ksiąg, których na przykład nie można dotykać gołymi rękami.

- Uważam, że warsztaty są niesamowicie potrzebne oraz interesujące ze względu na to, że dowiadujemy się o wszelakich kulturach, które są nam bardzo bliskie, jednak nie wszyscy znają je. Mam na myśli szczególnie zdobienie toreb.

Nauczycielka Małgorzata Żmuda podkreśla, że w szkole przykłada się dużą wagę do zrozumienia wielokulturowości.

- Uważam, że to jest bardzo ważne, bo różnorodność sprzyja rozwojowi i jest budująca. Trzeba mieć świadomość wielokulturowości naszego województwa oraz innych regionów. Zwłaszcza, że w obecnym świecie ksenofobiczne tendencje próbują dojść do głosu.

W ramach projektu uczniowie brali udział w prelekcjach oraz wycieczkach do Opola.
Maciej Pawlak
Hania, Amelia i Hania
Małgorzata Żmuda

Zobacz także

2024-11-23, godz. 11:00, Gospodarka 52 miliony złotych na inwestycje zaplanowano w przyszłorocznym budżecie gminy Kluczbork Rekordowy jest projekt budżetu gminy Kluczbork na 2025 rok. Dochody i wydatki są zbilansowane na poziomie 252 milionów złotych. » więcej 2024-11-22, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Ligoty Dolnej nie zgadzają się na budowę otaczarni. Inwestor kupił już działkę Protest przeciwko budowie wytwórni mas bitumicznych zorganizowali przed południem mieszkańcy Ligoty Dolnej obok Kluczborka. Inwestor kupił działkę w strefie ekonomicznej, tyle że to nieco ponad 500 metrów od zabudowań. » więcej 2024-11-21, godz. 13:45, Wiadomości z regionu Grozi im do 10 lat więzienia. Zatrzymania za przestępstwa narkotykowe 4 mężczyzn z gminy Byczyna zostało zatrzymanych za przestępstwa narkotykowe. » więcej 2024-11-19, godz. 18:15, Wiadomości z regionu Ludzie listy piszą. Mieszkańcy DPS-u w Kluczborku mają niewygórowane prośby do Mikołaja Kapcie, piżamy, słodycze, perfumy i środki czystości. Mieszkańcy domów pomocy społecznej w Kluczborku nie mają wygórowanych życzeń w swoich listach do świętego Mikołaja. » więcej 2024-11-19, godz. 17:38, Wiadomości z regionu Kluczborscy strażacy wyróżnieni za pomoc podczas powodzi. "Codziennie jechali do sztabów" Dziesięciu kluczborskich strażaków odebrało dziś (19.11) nagrody finansowe, podziękowania i upominki za pomoc w walce z usuwaniem skutków wrześniowej powodzi. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »