Radio Opole » Radio Opole w powiecie kluczborskim (DAB+) » Informacje z powiatu kluczborskiego

Informacje z powiatu kluczborskiego

2021-04-22, 18:30 Autor: Witold Wośtak

Stare piece, spaliny i odnawialne źródła energii. Konferencja "Dla klimatu" I LO w Kluczborku z okazji Dnia Ziemi

Farma fotowoltaiczna [fot. A. Pospiszyl]
Farma fotowoltaiczna [fot. A. Pospiszyl]
[https://pixabay.com/pl]
[https://pixabay.com/pl]
Konferencja "Dla klimatu" [fot. archiwum I LO w Kluczborku]
Konferencja "Dla klimatu" [fot. archiwum I LO w Kluczborku]
Konferencję "Dla klimatu" zorganizowali dzisiaj z okazji Dnia Ziemi uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Kluczborku. Ze względu na wciąż trudną sytuację epidemiologiczną przyjęto formę spotkania online.
Była oczywiście mowa o szeroko rozumianych zmianach klimatycznych, między innymi o smogu czy odnawialnych źródłach energii. Andrzej Buła, marszałek województwa, zwrócił uwagę, że jednym z celów strategicznych naszego województwa jest "opolskie zeroemisyjne". - Nie będziemy tacy od razu, ale chodzi o sposób myślenia - przekonuje.

- Można pomyśleć, że opolskie zeroemisyjne to jest na przykład bardzo atrakcyjny transport publiczny, który nie wymaga od nas poruszania się prywatnym samochodem. Inny przykład to dotarcie z kluczborskiego Rynku nad zbiornik i na plażę dzięki bezpiecznej ścieżce rowerowej, którą wybudowano w ramach Strategii Niskoemisyjnej. To będzie pokazywać zmianę naszego stylu życia.

Jarosław Kielar, burmistrz Kluczborka, zwrócił uwagę również na inteligentne zarządzanie energią.

- To jest zarządzanie, w którym o odpowiednich porach, na przykład nocą, wyłącza się część oświetlenia lub stosuje się spadek napięcia, aby lampy świeciły, ale minimalnie. One dadzą wtedy efekt świetlny, czyli bezpieczeństwo, natomiast nie zużywalibyśmy tyle energii. Wiemy przecież, że duże zużycie prądu jest szkodliwe dla naszego środowiska.

W większych miastach transport drogowy stanowi 60 procent emisji pyłów, a szczególnie szkodliwe są samochody z silnikiem diesla. - One są wyposażone w specjalne filtry cząstek stałych - mówi dr inż Dorota Kaleta, naukowiec z Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

- Oczywiście ten filtr ma swoją żywotność i po pewnym czasie powinien zostać wymieniony. Niestety w Polsce istnieje jednak praktyka, wedle której wycina się ten filtr z układu oddechowego, zamiast wymienić go, wydając dość dużo pieniędzy. Wówczas te cząstki pyłu dostają się wprost do powietrza atmosferycznego.

Szacuje się, że w Polsce jest nadal około trzech milionów starych pieców zwanych kopciuchami.
Andrzej Buła
Jarosław Kielar
Dorota Kaleta

Zobacz także

2022-10-07, godz. 08:52, Sport i turystyka Mickiewicz Kluczbork pokonuje Astrę Nowa Sól i zostaje wiceliderem zaplecza siatkarskiej ekstraklasy Mickiewicz Kluczbork w 4. Kolejce Tauron 1. Ligi mierzył się z niebezpiecznym beniaminkiem Astrą Nowa Sól. Obawy były duże, bo w składzie drużyny z Nowej Soli znajduje się wielu doświadczonych siatkarzy. Strach miał jednak wielkie… » więcej 2022-10-06, godz. 15:40, Wiadomości z regionu Uderzyła w budynek, ale pojechała dalej. Uszkodzony samochód zainteresował kluczborskich policjantów Po pijanemu uderzyła samochodem w budynek, ale nie przeszkodziło jej to w dalszej jeździe. Ta sytuacja miała miejsce we wtorek (04.10) około 22:00 w centrum Kluczborka. » więcej 2022-10-06, godz. 13:00, Wiadomości z regionu Dobrowolnie poddali się karze - sprawcy rozbojów w Kluczborku z wyrokami Cztery i pół roku pozbawienia wolności dla Dawida S. i 4 lata dla Konrada P. - taki wyrok wydał dzisiaj (06.10) Sąd Okręgowy w Opolu dla sprawców czterech rozbojów w Kluczborku. Młodzi mężczyźni przyznali się do winy i dobrowolnie… » więcej 2022-10-06, godz. 11:00, Sport i turystyka Mickiewicz Kluczbork zagra z beniaminkiem z Nowej Soli Siatkarze Mickiewicza Kluczbork powalczą w rozgrywkach Tauron 1. Ligi. Mickiewicz po wyjazdowym zwycięstwie z Krispolem Września, zagra przed własną publicznością z Astrą Nowa Sól. Początek spotkania w hali kluczborskiego OSiR-u… » więcej 2022-10-03, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Najpierw zgaśnie oświetlenie fasad, potem latarnie. Kluczbork rusza z planem oszczędności energii Rezygnacja z podświetlania budynków to jeden ze sposobów gminy Kluczbork na oszczędzanie. Chodzi między innymi o budynki: ratusz w rynku, Muzeum im. Jana Dzierżona, urząd miejski i kościół ewangelicki. » więcej
113114115116117118119
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »