Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2023-07-10, 20:14 Autor: Jan Poniatyszyn

Zarobki w samorządach przestały konkurować z płacami w prywatnych firmach

[fot.Pixabaya]
[fot.Pixabaya]
Praca na urzędniczym etacie w opolskich samorządach jest coraz mniej lukratywnym zajęciem. Od lipca minimalne wynagrodzenie zasadnicze w pierwszej kategorii zaszeregowania takiego pracownika wynosi 3300 zł.
Nowe stawki płac w samorządach wprowadziło rozporządzenie rządu. Natomiast możliwości płacowe gmin i powiatów uzależnione są od ich dochodów.

- Planując tegoroczny budżet gminy uwzględniliśmy ustawowe podwyżki płac - wyjaśnia burmistrz Głuchołaz Edward Szupryczyński. – Każdy otrzymał w styczniu 480 złotych i 120 w lipcu. Zabezpieczone było 600 złotych brutto do pensji zasadniczej. Były lata, że to wszystko się spłaszczyło, gdy nagle najniższe wynagrodzenie poszło w górę, a nie stać nas było wszystkim pracownikom dać podwyżki. Wówczas osoby z najniższych stanowisk zaczęły zarabiać tyle, co urzędnik odpowiadający za milionowe inwestycje.

Problemem samorządowców stają się urzędnicze wakaty na stanowiskach, gdzie wymagane są specjalistyczne uprawnienia. Szczególnie dotyczy to prowadzenia spraw związanych z budownictwem.

– Blisko rok poszukiwaliśmy geodety – wskazuje starosta prudnicki Radosław Roszkowski. – Udało nam się rozstrzygnąć konkurs i mamy geodetę powiatowego, naczelnika wydziału. Miniony rok był rzeczywiście trudny. Powstały pewne zaległości. Trudności z zatrudnieniem geodetów z uprawnieniami wynikają z faktu, że poziom wynagrodzeń, które mogą zaoferować samorządy, dalece odbiega od tego w prywatnych firmach.

Decyzją rady ministrów samorządy lokalne otrzymają dodatkowo ponad 14 mld zł. Dochody te mają wesprzeć realizację zadań publicznych. Samorządy same zdecydują, na co przeznaczą te pieniądze.
Edward Szupryczyński
Radosław Roszkowski

Zobacz także

2023-05-18, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Prudniccy radni uchwalą unormowania pozwalające odbierać nadawane przez nich honorowe wyróżnienia Gmina Prudnik wprowadzi zasady odbierania tytułu honorowego obywatela. Brak takiej regulacji stwierdzono w związku z pojawieniem się zarzutów wobec byłego przeora miejscowego klasztoru. W 2009 roku został „Honorowym Obywatelem Gminy… » więcej 2023-05-17, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Prudnik: dodatkowy rocznik w naborze do szkół średnich nie skomplikuje ich funkcjonowania Trwa rekrutacja ósmoklasistów do szkół średnich. Obejmuje ona półtora rocznika. To oznacza, że w szkołach ponadpodstawowych będzie więcej uczniów. Nie wszędzie konsekwencją tego jest, zapowiadane w niektórych miastach, wydłużenie… » więcej 2023-05-16, godz. 21:00, Wiadomości z regionu Pieniądze są, nie ma chętnych. Programy dla osób niepełnosprawnych czekają Osoby niepełnosprawne mogą skorzystać z dużego dofinansowania, ale brakuje chętnych w powiecie prudnickim. Chodzi o dwa programy mieszkaniowe. Finansuje je Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. » więcej 2023-05-16, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Kultywujący pamięć o kresach wschodnich RP spotkają się podczas zjazdu w Niemysłowicach VI Ogólnopolski Zjazd Nowosiółczan i Puźniczan odbędzie się w Niemysłowicach koło Prudnika. Spotkają się tam pochodzący z tych miejscowości Kresowianie, ich potomkowie oraz ci, którym bliska jest tematyka dawnych terenów wschodnich… » więcej 2023-05-15, godz. 19:00, Gospodarka Nie ma chętnych na mieszkania TBS w Prudniku. Czy podobnie będzie z ofertą SIM? Nie powiódł się dodatkowy nabór najemców 16 mieszkań w bloku, który ma stawiać Prudnickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Zabrakło chętnych spełniających kryteria dochodowe. Warunkiem była też partycypacja w kosztach budowy… » więcej
90919293949596
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »