Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2021-07-03, 09:20 Autor: Mariusz Chałupnik

Z ekonomią za pan brat już w podstawówce. Szkoła z Łubnian wyróżniona przez NBP

PSP w Łubnianach [fot. Mariusz Chałupnik]
PSP w Łubnianach [fot. Mariusz Chałupnik]
Jak dobrze rządzić swoim budżetem, jak oszczędzać i mądrze wydawać. Tego przez ostatnie miesiące uczyli się uczniowie starszych klas szkoły podstawowej w Łubnianach w ramach akcji Narodowego Banku Polskiego "Złota szkoła". Nauka ta została oceniona wysoko, ponieważ placówka z Łubnian otrzymała specjalny certyfikat.
- Pracowaliśmy z naszą młodzieżą w różnych obszarach finansowych realiów - mówi Beata Gędźba-Kaczmarek, jedna z koordynatorek projektu w szkole w Łubnianach. - To poznanie, zwiększenie wiedzy i świadomości na temat takich zagadnień ekonomicznych, finansowych. Ale też u nas kładziono duży nacisk na obszary związane z bezpieczeństwem finansowym. Także w sieci. Czyli jak można uchronić się przed oszustami, przed różnymi pułapkami.

Jak dodaje Beata Gędźba-Kaczmarek ekonomiczna świadomość młodych osób jest niezwykle ważna. Jednym z elementów jej podnoszenia może być założenie konta bankowego.

- Jeżeli 13-latkowi założymy konto, to w przyszłości łatwiej mu będzie poruszać się w świecie finansów - zauważa Beata Gędźba-Kaczmarek. - Założenie konta bardzo wiele uczy młodego człowieka. Gospodarowania pieniędzmi, planowania, zarządzania tymi zasobami. To też organizacja wydatków, a z drugiej strony kontroli nas rodziców. Na pewno ta kontrola jest większa niż w przypadku, gdy dziecko otrzymuje pieniądze "do ręki" i od razu je wydaje.

W ramach programu "Złota szkoła" certyfikat Narodowego Banku Polskiego otrzymało 284 szkół. Wysoko ocenione zostały działania także w innych placówkach Opolszczyzny. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Prudniku otrzymał I nagrodę za "Debatę szkolną", a do Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Praszce trafiła III nagroda w kategorii "Lekcja z ekonomią".
Beata Gędźba-Kaczmarek
Beata Gędźba-Kaczmarek

Zobacz także

2024-10-01, godz. 17:00, Gospodarka Prudnicka ciepłownia naprawia szkody powodziowe i gromadzi opał na zimę Zakład Energetyki Cieplnej Prudnik wznowił sezon grzewczy. Równocześnie spółka usuwa znaczne szkody, które w sieci ciepłowniczej wyrządziła powódź. » więcej 2024-10-01, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej zniszczonych przez powódź. » więcej 2024-10-01, godz. 09:00, Wiadomości z regionu "Wydaje się, że nie jest źle". Nadzór budowlany po kontrolach w powiecie prudnickim W powiecie prudnickim, mimo ogromu strat na zalanych terenach, nadzór budowlany wyłączył z użytkowania niewiele obiektów. W czterech gminach przeprowadzono przegląd m.in. 961 domów mieszkalnych. Do zinwentaryzowania pozostało jeszcze… » więcej 2024-09-30, godz. 11:15, Wiadomości z regionu Poprawia się sytuacja w szkołach na terenach powodziowych W tej chwili już tylko 5 opolskich placówek nie prowadzi zajęć. Są to dwa przedszkola i trzy szkoły podstawowe z Lewina Brzeskiego. Jedna szkoła ponadpodstawowa z Nysy prowadzi zajęcia w sposób hybrydowy. » więcej 2024-09-27, godz. 17:44, Wiadomości z regionu „To zajmuje dużo czasu”. Biurokracja utrudnieniem w przyznawaniu zasiłków powodzianom? W Prudniku trwa wypłata zasiłków dla powodzian, ale są też zastrzeżenia do zajmującego się tym Ośrodka Pomocy Społecznej. O interwencję zwrócił się nas słuchacz z małej wsi w tej gminie. » więcej
15161718192021
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »