Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-03-11, 15:12 Autor: Jan Poniatyszyn

Książki o legendach i przedwojennej historii Ziemi Prudnickiej uświetnią jubileusz muzeum

Muzeum Ziemi Prudnickiej szykuje się do obchodów 65-lecie działalności [fot. Jan Poniatyszyn]
Muzeum Ziemi Prudnickiej szykuje się do obchodów 65-lecie działalności [fot. Jan Poniatyszyn]
Wiedzę o dziejach Ziemi Prudnickiej znacznie wzbogacą dwie nowe książki historyczne. Ich wydanie szykowane jest w związku z jubileuszem 65-lecia tamtejszego muzeum. Drukiem ukaże się przekład przedwojennych publikacji Alfonsa Nowaka, regionalisty, dyrektora Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego oraz Biblioteki Kapitulnej we Wrocławiu.
- Ksiądz były też nauczycielem w tutejszym gimnazjum - mówi Marcin Husak, dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej. – Stąd też nasze muzeum podjęło olbrzymi trud, a w sposób szczególny pan Janusz Stolarczyk, który wybrał, opracował i przetłumaczył na język polski wszystkie dzieła Alfonsa Nowaka traktujące o Ziemi Prudnickiej w jej najszerszych, historycznych granicach. Książka liczy kilkaset stron.

Publikacja zostanie wydana w połowie roku. Przy okazji jej opracowywania prudnickie muzeum odkryło zbiór lokalnych legend zebranych przez Richarda Kühnaua.

- Dotychczas sądzono, że jest tyko jedna historyczna legenda o naszym mieście – wskazuje Marcin Husak. – Mówi w zasadzie o nazwie miasta, skąd się wzięła i dżumie przyniesionej w berecie, tudzież nazywanej legendą o prudnickim grabarzu. Tymczasem okazało się, że Richard Kühnau zebrał 67 legend traktujących o Ziemi Prudnickiej, które również zostaną wydane.

Jubileusz 65-lecia działalności Muzeum Ziemi Prudnickiej obchodzić będzie w czerwcu.
Marcin Husak
Marcin Husak

Zobacz także

2024-09-25, godz. 13:00, Sport i turystyka Olimpijczycy i paralimpijczycy charytatywnie dla powodzian W sobotę w Warszawie odbędzie się nietypowy mecz koszykówki z udziałem polskich olimpijczyków i paralimpijczyków, z którego dochód zostanie przeznaczony na remont zniszczonej przez powódź hali sportowej 'Obuwnik' w Prudniku. » więcej 2024-09-24, godz. 08:07, Wiadomości z regionu Cech zbiera pieniądze dla poszkodowanych rzemieślników. Ich pracownie zniszczyła powódź W powiecie prudnickim powódź nie oszczędziła zakładów rzemieślniczych. Zniszczone firmy najczęściej umiejscowione są na parterach zalanych budynków. Przedsiębiorcy szacują straty, a pomoc powodzianom deklaruje ich korporacja … » więcej 2024-09-24, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Trasy i szlaki zniszczone po powodzi. W Górach Opawskich obowiązuje zakaz wstępu do lasu Okresowy zakaz wstępu do lasów wprowadziło Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenia te dotyczą m.in. Parku Krajobrazowego 'Góry Opawskie'. Powodem są znaczne uszkodzenia drzewostanu, spowodowane przez powódź. » więcej 2024-09-23, godz. 18:41, Wiadomości z regionu Połowa przejść nad rzeką zamknięta, szkoła działa. Po powodzi w Moszczance i okolicach Po przerwie wymuszonej przez powódź Zespół Szkolno-Przedszkolny w Moszczance wznowił zajęcia w swoim obiekcie. Przepływający obok Złoty Potok zniszczył drogę prowadzącą do szkoły. Przy zaangażowaniu m.in. mieszkańców zasypano… » więcej 2024-09-20, godz. 17:31, Wiadomości z regionu W Prudniku powódź zniszczyła liczne obiekty sportowe Cztery obiekty sportowe zniszczyła powódź w Prudniku. Jeden jest własnością klubu łuczniczego, a pozostałe należą do gminy. Zniszczenia są kopią powodzi z 1997 roku. Spustoszenie w obiektach sportowych spowodowały rzeka Prudnik… » więcej
15161718192021
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »