Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-03-11, 15:12 Autor: Jan Poniatyszyn

Książki o legendach i przedwojennej historii Ziemi Prudnickiej uświetnią jubileusz muzeum

Muzeum Ziemi Prudnickiej szykuje się do obchodów 65-lecie działalności [fot. Jan Poniatyszyn]
Muzeum Ziemi Prudnickiej szykuje się do obchodów 65-lecie działalności [fot. Jan Poniatyszyn]
Wiedzę o dziejach Ziemi Prudnickiej znacznie wzbogacą dwie nowe książki historyczne. Ich wydanie szykowane jest w związku z jubileuszem 65-lecia tamtejszego muzeum. Drukiem ukaże się przekład przedwojennych publikacji Alfonsa Nowaka, regionalisty, dyrektora Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego oraz Biblioteki Kapitulnej we Wrocławiu.
- Ksiądz były też nauczycielem w tutejszym gimnazjum - mówi Marcin Husak, dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej. – Stąd też nasze muzeum podjęło olbrzymi trud, a w sposób szczególny pan Janusz Stolarczyk, który wybrał, opracował i przetłumaczył na język polski wszystkie dzieła Alfonsa Nowaka traktujące o Ziemi Prudnickiej w jej najszerszych, historycznych granicach. Książka liczy kilkaset stron.

Publikacja zostanie wydana w połowie roku. Przy okazji jej opracowywania prudnickie muzeum odkryło zbiór lokalnych legend zebranych przez Richarda Kühnaua.

- Dotychczas sądzono, że jest tyko jedna historyczna legenda o naszym mieście – wskazuje Marcin Husak. – Mówi w zasadzie o nazwie miasta, skąd się wzięła i dżumie przyniesionej w berecie, tudzież nazywanej legendą o prudnickim grabarzu. Tymczasem okazało się, że Richard Kühnau zebrał 67 legend traktujących o Ziemi Prudnickiej, które również zostaną wydane.

Jubileusz 65-lecia działalności Muzeum Ziemi Prudnickiej obchodzić będzie w czerwcu.
Marcin Husak
Marcin Husak

Zobacz także

2024-10-02, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Po powodzi w powiecie prudnickim - naprawa dróg i mostów pochłonie miliony Blisko 30 mln złotych wynoszą straty powodziowe w infrastrukturze, która podlega samorządowi powiatu prudnickiego. Takie wyliczenia przesłano do urzędu wojewódzkiego. Największe wydatki pochłonie naprawa dróg i mostów. » więcej 2024-10-01, godz. 17:00, Gospodarka Prudnicka ciepłownia naprawia szkody powodziowe i gromadzi opał na zimę Zakład Energetyki Cieplnej Prudnik wznowił sezon grzewczy. Równocześnie spółka usuwa znaczne szkody, które w sieci ciepłowniczej wyrządziła powódź. » więcej 2024-10-01, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej zniszczonych przez powódź. » więcej 2024-10-01, godz. 09:00, Wiadomości z regionu "Wydaje się, że nie jest źle". Nadzór budowlany po kontrolach w powiecie prudnickim W powiecie prudnickim, mimo ogromu strat na zalanych terenach, nadzór budowlany wyłączył z użytkowania niewiele obiektów. W czterech gminach przeprowadzono przegląd m.in. 961 domów mieszkalnych. Do zinwentaryzowania pozostało jeszcze… » więcej 2024-09-30, godz. 11:15, Wiadomości z regionu Poprawia się sytuacja w szkołach na terenach powodziowych W tej chwili już tylko 5 opolskich placówek nie prowadzi zajęć. Są to dwa przedszkola i trzy szkoły podstawowe z Lewina Brzeskiego. Jedna szkoła ponadpodstawowa z Nysy prowadzi zajęcia w sposób hybrydowy. » więcej
13141516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »