Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-07-23, 14:15 Autor: Jan Poniatyszyn

W komiksie narysował, jak przed wiekami mógł wyglądać Prudnik

Artur Biernacki, autor komiksu „Hexenberg. Ursula Hammel” [zdj. Jan Poniatyszyn]
Artur Biernacki, autor komiksu „Hexenberg. Ursula Hammel” [zdj. Jan Poniatyszyn]
W konwencji literatury grozy i fantasy utrzymany jest komiks, który nawiązuje do dziejów Prudnika. W tamtejszym muzeum odbyło się spotkanie autorskie promujące książkę pt. „Hexenberg. Ursula Hammel”. Jej kanwą jest historia czarownicy, którą w średniowieczu pogrzebano żywcem za zabójstwo swojego dziecka. W 1912 roku napisał o tym prudnicki kronikarz Johannes Chrząszcz.
- Małe opowiadania rysowałem od dziesięciu lat, ale dotychczas wszystkie lądowały w szufladzie - mówi Artur Biernacki, autor komiksu, który mieszka pod Prudnikiem. – Zachłysnąłem się siedemnastowieczną historią Prudnika i Ziemi Nyskiej, no i wpadłem na ślad procesu czarownic. Narodził się pomysł, że można to narysować. Nie do końca oparte jest to na faktach, ale bardziej na ludowych przekazach, etnografii. W tym pierwszym albumie starałem się graficzne pokazać, jak mógł wyglądać Prudnik, jak mogli wyglądać ludzi i czym się zajmować. Historia tego miasta jest tak fantastyczna, że nie tylko na jeden komiks czy serię, ale na cały cykl książek by wystarczyła.

Książka pt. „Hexenberg. Ursula Hammel” jest wstępem do cyklu komiksów osadzonych w realiach XVII wieku. W przygotowaniu do druku jest drugi album rysunkowy poświęcony tym razem spalonej na stosie Barbarze Schmidt z Jesenika. Artur Biernacki ma też zapewnienie wydawcy o druku kolejnych publikacji tego cyklu.
Artur Biernacki

Zobacz także

2024-09-20, godz. 10:48, Wiadomości z regionu „Myśmy dostali wycisk od wody, ale Głuchołazy zostały znokautowane”. Prudnik pomaga sąsiedniej gminie Zniszczonym przez powódź Głuchołazom pomaga również doświadczony przez żywioł Prudnik. Od wczoraj (19.09) stacjonują tam żołnierze pułku 18. 'Żelaznej' Dywizji Zmechanizowanej. Gmina zakwaterowała ich w sali gimnastycznej szkoły… » więcej 2024-09-19, godz. 17:57, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Moszczanki pomogli udrożnić zniszczone przez rzekę dojście do szkoły Społeczne zaangażowanie mieszkańców umożliwi uczniom z Moszczanki powrót w poniedziałek do zajęć lekcyjnych. Jest tam jedyna szkoła podstawowa w gminie Prudnik, która nie wznowiła nauki po przerwie spowodowanej przez powódź. » więcej 2024-09-17, godz. 17:22, Gospodarka Miliony pochłonie odbudowa dróg i mostów zniszczonych przez Złoty Potok Z użytkowania wyłączono 9 mostów i kładek na Złotym Potoku w gminie Prudnik. Trwają kontrole stanu technicznego obiektów, przez które przetoczyła się powódź. Są też pierwsze szacunki strat spowodowanych przez żywioł w infrastrukturze… » więcej 2024-09-17, godz. 15:21, Wiadomości z regionu Ewakuacja pacjentów ZOL-u w Paczkowie. Brakuje personelu w Zakładach Opiekuńczo-Leczniczych Część pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Paczkowie przyjmie ZOL w Głogówku. O ich przetransportowanie do placówki w powiecie prudnickim wystąpił opolski NFZ. Przymusową ewakuację mieszkańców Paczkowa zarządził tamtejszy… » więcej 2024-09-16, godz. 15:15, Wiadomości z regionu „Skupiamy się na usuwaniu szkód”. Gmina Prudnik powoli otrząsa się po przejściu wielkiej wody Obniża się poziom wody w rzekach gminy Prudnik. Ciągle wysoki jest jej stan na Złotym Potoku. Jednak rzeka w Moszczance i Łące Prudnickiej płynie już poniżej wałów przeciwpowodziowych. » więcej
15161718192021
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »