Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2025-01-17, 14:00 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

Lekarze weterynarii ostrzegają przed pryszczycą i wydają zalecenia dla hodowców

Krowy na pastwisku - zdjęcie ilustrujące [fot. M.Śmierciak]
Krowy na pastwisku - zdjęcie ilustrujące [fot. M.Śmierciak]
Hodowla świń [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Hodowla świń [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Prudniku wydał ostrzeżenie dla hodowców i mieszkańców przed pryszczycą. To jedna z najbardziej zaraźliwych chorób zwierzęcych. Jej wystąpienie w gospodarstwie oznacza obowiązkową likwidację stada. Najbardziej podatne na zakażenie jest bydło, następnie świnie, owce i kozy.
- W naszym regionie oraz kraju na ten moment przypadku pryszczycy nie potwierdzono, ale pojawił się on 80 kilometrów od naszej granicy, u zachodnich sąsiadów w Niemczech - mówi doktor Marek Wisła, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Prudniku.

- Cała sprawa jest związana z możliwością przenikania tego wirusa wielowektorowo na teren gospodarstwa. Drogi są różne. To może być człowiek, maszyny rolnicze, inne zwierzęta, a nawet powietrze. To wszystko jest istotne, żeby ochronić gospodarstwo przed wniknięciem wirusa.

- Zalecamy, aby gospodarze dbali o swoje gospodarstwa i przestrzegali rygorów dotyczących bioasekuracji - dodaje doktor Wisła.

- Takie podstawowe zalecenia dla hodowców to wprowadzanie do stada tylko tych zwierząt, które pochodzą z wiadomych źródeł, ze stad zdrowych. Bronisz to gospodarstwo swoje poprzez spełnienie zasad bioasekuracji, czyli środki do dezynfekcji, zakaz wstępu do gospodarstwa osób postronnych. 

Najbardziej charakterystycznym objawem pryszczycy u bydła jest występowanie pęcherzy na błonie śluzowej pyska. Towarzyszy temu silny ślinotok. Każdy przypadek pojawienia się choroby należy niezwłocznie zgłosić weterynarzowi, wójtowi, burmistrzowi lub Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii.

Dodajmy, że choroba ta nie jest groźna dla ludzi.
doktor Marek Wisła 1
doktor Marek Wisła 2

Zobacz także

2024-10-04, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Nie są już ostatnią gminą w województwie. Prudnik uporządkował ewidencję zabytków Blisko 20 lat trwało przyjęcie Gminnej Ewidencji Zabytków dla terenów wiejskich gminy Prudnik. Dokument jest istotny dla mieszkańców, inwestorów oraz samorządu lokalnego. Jeszcze w 2006 roku wszystko było przygotowane, żeby przyjąć… » więcej 2024-10-04, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Powodzianie będą mogli liczyć na pomoc psychologiczną na miejscu Mobilne punkty psychologiczne będą nadal odwiedzać tereny zalane, a specjaliści udzielą wsparcia powodzianom. Osoby poszkodowane w wyniku wielkiej wody mogą bezpłatnie uzyskać porady psychologów czy prostu porozmawiać. Ponadto, opolski… » więcej 2024-10-03, godz. 18:56, Wiadomości z regionu Pełnomocnik rządu Marcin Kierwiński wizytował zniszczoną powodzią część Opolszczyzny Ze skalą zniszczeń powodziowych zapoznał się m.in w gminie Prudnik Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu ds. odbudowy obszarów dotkniętych powodzią. W towarzystwie samorządowców gminnych i powiatowych odwiedził Łąkę Prudnicką… » więcej 2024-10-02, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Po powodzi w powiecie prudnickim - naprawa dróg i mostów pochłonie miliony Blisko 30 mln złotych wynoszą straty powodziowe w infrastrukturze, która podlega samorządowi powiatu prudnickiego. Takie wyliczenia przesłano do urzędu wojewódzkiego. Największe wydatki pochłonie naprawa dróg i mostów. » więcej 2024-10-01, godz. 17:00, Gospodarka Prudnicka ciepłownia naprawia szkody powodziowe i gromadzi opał na zimę Zakład Energetyki Cieplnej Prudnik wznowił sezon grzewczy. Równocześnie spółka usuwa znaczne szkody, które w sieci ciepłowniczej wyrządziła powódź. » więcej
15161718192021
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »