Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-08-14, 07:30 Autor: Jan Poniatyszyn

„Mogą się zdarzyć awarie”. Gminy inwestują w ujęcia wody pitnej oraz ich ochronę

Głuchołazy. Rzeka Biała Głuchołaska [fot. polska-org.pl]
Głuchołazy. Rzeka Biała Głuchołaska [fot. polska-org.pl]
Mimo fali upałów mieszkańcom Prudnika czy Głuchołaz nie grozi brak wody pitnej w kranach. Wysokie temperatury powietrza, niedobór opadów powodują jednak niskie stany wód w rzekach i zbiornikach. Dla niektórych gmin są one rezerwuarem wody uzdatnianej do picia.
- Zwodociągowaliśmy sołectwa, a spółka komunalna inwestowała też w ujęcia wody pitnej m.in. na rzece Biała Głuchołaska, która płynie do nas z Czech – mówi Roman Sambor, wiceburmistrz Głuchołaz. – Mamy kilka źródeł podania wody. Podstawowe to jest stacja uzdatniania wody na Białej Głuchołaskiej. Po czeskiej i naszej stronie granicy tereny są już skanalizowane. Jakość wody na rzece jest bardzo dobra. Oczywiście mogą się zdarzyć jakieś sytuacje awarii ekologicznej, zanieczyszczenia. Wtedy mamy również super zasoby podziemne. Są to ujęcia wody między Charbielinem i Szybowicami oraz kopalni marmuru w Sławniowicach.

Szczególnie latem w sołectwach, gdzie nie ma kanalizacji, dochodzi do zanieczyszczenia wody pitnej bakteriami coli i czasowego wstrzymania jej dostaw przez wodociągi.

Gmina Prudnik ma kilka ujęć wody, które znajdują się na terenach wiejskich.

- Są niezależne, czyli nie połączonych ze sobą – wyjaśnia burmistrz Grzegorz Zawiślak. – Hipotetyczne zakażenie jednego źródła nie pozbawia Prudnika wody. Możemy wodę czerpać z innych źródeł. To jest też polityka na wiele lat planowana i związana z ochroną ujęć, czyli kanalizowaniem gminy. Przykładem są Szybowice. Mamy tam ujęcie wody i skanalizowaną wioskę. Natomiast cały czas służby czuwają nad tym, żeby nie doszło do zanieczyszczenia jakiegokolwiek źródła ujęć wody.

Według szacunków, w Polsce około 70 proc. wody przeznaczonej do spożycia pochodzi z ujęć wód podziemnych. Reszta pozyskiwana jest do picia z wód powierzchniowych. Zasoby te są jednymi z najmniejszych w Europie.
Roman Sambor
Grzegorz Zawiślak

Zobacz także

2024-07-26, godz. 11:15, Kultura i rozrywka „Podziwiając minimalistyczne formy mamy się bawić”. Wystawa artystki z prudnickim rodowodem 'Figle - narracje wyobraźni” - to tytuł prudnickiej wystawy malarstwa Darii Rzepieli. Pochodząca z tego miasta artystka tworzy obrazy, instalacje multimedialne oraz realizacje przestrzenne. » więcej 2024-07-24, godz. 09:00, Wiadomości z regionu Jack Moore i Metallica Beroun Revival - gwiazdami muzycznymi Zlotu Motocyklowego w Prudniku Widowiskowe parady jednośladów, pokazy motocyklowych akrobacji mistrza świata, prezentacja starych samochodów oraz koncerty rockowe - to główne atrakcje XVII Zlotu Motocyklowego w Prudniku. Trzydniowa impreza rozpoczyna się w piątek… » więcej 2024-07-23, godz. 17:41, Gospodarka Będzie "nowa" droga ze ścieżką rowerową do Pokrzywnej Zmodernizowana będzie powiatowa droga z Moszczanki do Pokrzywnej, a obok niej powstanie ścieżka rowerowa. Jest to kolejny etap inwestycji w przygranicznej gminie. W ubiegłym roku za blisko 9 mln zł przebudowana została droga powiatowa… » więcej 2024-07-22, godz. 17:15, Wiadomości z regionu "Nie mieliśmy dotąd takiego problemu". Beczkowozy nadal zaopatrują mieszkańców gminy Biała w wodę pitną Mieszkańcy 11 miejscowości w gminie Biała muszą korzystać z wody dostarczanej beczkowozami. Woda w ich kranach jest wciąż niezdatna do spożycia. W dwóch miejscach obsługiwanych przez wodociąg stwierdzono obecność bakterii grupy… » więcej 2024-07-19, godz. 16:03, Wiadomości z regionu Samowola budowlana jest, ale... poza obszarem stanowiska archeologicznego. Cd. sprawy podwórka w Prudniku Sprawca samowoli budowlanej w Prudniku nie naruszył przepisów ustawy o ochronie zabytków. Mieszkaniec kamienicy przy ul. Klasztornej na własny koszt remontował podwórko, które jest w obrębie starego miasta. Nie miał m.in. zgody konserwatora… » więcej
21222324252627
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »