Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-07-11, 19:00 Autor: Jan Poniatyszyn

„Jest problem polityczny”. Na ekshumację polskich ofiar zbrodni w Puźnikach oczekują ich krewni

Cmentarz w Puźnikach [puzniki.pl]
Cmentarz w Puźnikach [puzniki.pl]
Ciągle nie ma zgody władz ukraińskich na ekshumację i godny pochówek polskich ofiar zbrodni w Puźnikach. Czekają na to m.in. ich krewni przesiedleni po wojnie do Niemysłowic koło Prudnika. 11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. W ubiegłym roku w Puźnikach polscy specjaliści odnaleźli dół ze szczątkami mieszkańców wioski.
- Wystąpiliśmy o zgodę na sfinalizowanie tych działań - mówi Maciej Dancewicz, pochodzący z Prudnika wiceprezes Fundacji Wolność i Demokracja, która zabiega o ekshumację w Puźnikach. - Zgodnie z ukraińskimi procedurami złożone zostały wszystkie dokumentu. Na prośbę strony ukraińskiej uzupełniane były o raport oraz inne formalne sprawy. Ta dokumentacja od listopada znajduje się w Kijowie. Od tego czasu nic się nie zadziało. Jednak mam wrażenie, że jest generalnie niechęć do tego tematu.

- Godny pochówek ofiar wojennych oraz opiekę na grobami nakazuje prawo międzynarodowe - wskazuje Maciej Dancewicz. - Znajdujemy mogiłę, która jest wojenna, wskazuje na to raport i ludzi trzeba po prostu ekshumować i pochować. Nie widzę już problemu, gdyby nie to, że jest tam problem polityczny. Bardzo konkretnie państwo polskie musiałoby się tym tematem zainteresować.

Zbrodni w Puźnikach dokonała Ukraińska Powstańcza Armia w nocy z 12 na 13 lutego 1945 roku. Spacyfikowana wieś zniknęła z mapy Podola. Jest to jedyne miejsce na Ukrainie, gdzie jej władze w ostatnich latach zgodziły się na przeprowadzenie prac poszukiwawczych polskich ofiar ludobójstwa. Z przekazów świadków wiadomo, że spoczywa tam blisko 80 osób, głównie kobiet i dzieci.

Trwa akcja zbierania materiału DNA od krewnych zamordowanych. Pomoże to w identyfikacji ofiar. Taki materiał porównawczy gromadzi Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów przy Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie.
Maciej Dancewicz
Maciej Dancewicz

Zobacz także

2024-06-26, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Gmina Prudnik ma wiele propozycji aktywnego spędzenia wakacji Zajęcia sportowe i kulturalne w Prudniku oraz sołectwach - to wakacyjna oferta spędzania wolnego czasu w tej gminie. Program adresowany jest do uczniów i dorosłych. » więcej 2024-06-26, godz. 14:15, Kultura i rozrywka Prudnik: zwiedzający wystawę będą mogli porównać dawny i współczesny wgląd śląskich miast Wystawa 'Miasta Śląska wczoraj i dziś' prezentowana będzie w Muzeum Ziemi Prudnickiej. Ekspozycja poświęcona jest dziełu słynnego grafika Friedricha Bernarda Wernera. W pierwszej połowie XVIII wieku narysował m.in. 84 panoramy 77… » więcej 2024-06-25, godz. 06:45, Wiadomości z regionu Chcą budowy lodowiska. Społeczny komitet zbiera podpisy Ponad tysiąc mieszkańców poparło społeczną inicjatywę przyśpieszenia budowy sztucznego lodowiska w Prudniku. Akcję zbierania podpisów prowadzi obywatelski komitet. Pomysł takiej inwestycji pojawiał się już w poprzednich kadencjach… » więcej 2024-06-21, godz. 19:30, Kultura i rozrywka Maryla Rodowicz, Varius Manx i Katarzyna Stankiewicz wystąpią na Dniach Prudnika Podczas Dni Prudnika wystąpią laureaci festiwali i zwycięzcy telewizyjnych programów muzycznych. W wykonaniu popularnych wokalistów oraz zespołów usłyszymy znane przeboje. Wszystkie koncerty odbędą się na rynku. Dwudniowe święto… » więcej 2024-06-20, godz. 21:00, Kultura i rozrywka Kulturalny maraton w świętojańskich klimatach. Cykl imprez w wioskach gminy Prudnik III Kulturalny Maraton Świętojański organizuje w swoich sołectwach gmina Prudnik. Rozrywkowy i edukacyjny program adresowany jest do uczestników w różnym wieku. » więcej
26272829303132
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »