Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-06-11, 19:14 Autor: Jan Poniatyszyn

"Jest to potrzebny dokument". Standardy mają chronić uczniów przed przemocą w szkole i domu

Zdjęcie ilustracyjne [fot. canva.com]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. canva.com]
Standardy ochrony małoletnich przed różnorodnymi formami przemocy wprowadzają szkoły podstawowe. Jest to nowy obowiązek ustawowy placówek edukacyjnych. Wdrożone procedury mają chronić uczniów przed krzywdzeniem m.in. emocjonalnym, fizycznym i cyberprzemocą. Dotyczy to np. podejmowania interwencji w przypadku podejrzenia, że dziecko jest ofiarą przemocy w szkole lub w domu.
- Takie standardy obowiązują już we wszystkich naszych szkołach - mówi Maria Strońska, dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty i Wychowania w Prudniku. – Ustawa ta jest ważnym krokiem w kierunku zwiększania ochrony i bezpieczeństwa małoletnich. Standardy muszą być dostosowane do charakteru i rodzaju placówki. Dlatego było to trudne zadanie dla poszczególnych placówek.

- Najpierw na przeszkolenie zostali wysłani pedagog i psycholog szkolny, którzy opracowali te standardy – mówi Ewa Jarzycka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Prudniku. – Następnie na zespołach samokształceniowych nauczycielskich z poszczególnych przedmiotów nauczyciele szczegółowo zostali zapoznani z tymi standardami. W kwietniu było to przyjęte na radzie pedagogicznej do realizacji. Z tymi standardami zapoznaliśmy na zebraniach wszystkich rodziców. Uważamy, że jest to potrzebny dokument w ochronie dzieci.

Wprowadzenie standardów ochrony małoletnich przed przemocą wynika z nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Przepisy weszły w życie 15 lutego, a obowiązek ten ma być zrealizowany w placówkach edukacyjnych do 15 sierpnia tego roku. Regulacje te to tzw. ustawa Kamilka, pokłosie głośnej sprawy ośmioletniego chłopca, który zmarł w wyniku przemocy domowej.
Maria Strońska
Ewa Jarzycka

Zobacz także

2024-10-30, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Kształcenie techniczne. Współpraca szkół na pograniczu polsko-czeskim Efekty współpracy szkół pogranicza polsko-czeskiego zaprezentowano podczas prudnickiej konferencji edukacyjnej. Spotkanie było jednym z przedsięwzięć projektu innowacji w nauczaniu technicznym. Jego celem jest m.in. wymiana doświadczeń… » więcej 2024-10-28, godz. 19:30, Kultura i rozrywka „Chcą inaczej spędzać czas wolny”. Fani fantastyki zamierzają zawiązać w Prudniku stowarzyszenie Prudnicki Klub Fantastyki założyło w tym mieście 16 osób m.in. z Opola. Skupia głównie miejscowych fanów Tolkiena, Sapkowskiego, średniowiecza oraz larpów. » więcej 2024-10-26, godz. 15:45, Wiadomości z regionu Cztery trasy do wyboru. Około 500 osób wystartowało w pieszym maratonie Malownicze trasy i sporo wyzwań. Tak wyglądał XXII Maraton Pieszy w Prudniku. To cykliczna impreza, która promuje walory turystyczne samego miasta i jego okolic. » więcej 2024-10-21, godz. 17:37, Kultura i rozrywka Zakupiona kolekcja przedwojennych pocztówek pozwoli prześledzić rozwój architektoniczny Prudnika Prudnickie muzeum wzbogaciło zbiory, nabywając kolekcję 336 kart pocztowych z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku. Placówka otrzymała na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nabór wniosków prowadził… » więcej 2024-10-21, godz. 15:25, Gospodarka RZGW Wody Polskie Gliwice ruszyły z naprawianiem szkód po wielkie wodzie Sprawdzanie i badanie stanu zapory w Jarnołtówku, zabezpieczanie uszkodzonej skarpy na dnie Złotego Potoku, czy zasypywanie wyryw - to między innymi obecnie wykonuje Regionalny Zarząd Gospodarski Wodnej w Gliwicach, który jest odpowiedzialny… » więcej
3456789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »