Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-03-20, 09:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Szpitale powiatowe płacą krocie za nieefektywne dyżury personelu medycznego

Uczestnicy ostatnich w tej kadencji samorządowej obrad Związku Powiatów Polskich w Karpaczu [fot. ZPP]
Uczestnicy ostatnich w tej kadencji samorządowej obrad Związku Powiatów Polskich w Karpaczu [fot. ZPP]
Ponad milion złotych straty wygenerował w ubiegłym roku oddział dziecięcy szpitala Prudnickiego Centrum Medycznego. Przyczyną jest niewielka liczba pacjentów oraz konieczność zapewnienia pełnej obsady medycznej, co jest wymogiem kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Podczas ostatnich obrad Związku Powiatów Polskich zmianę tych zasad postulował starosta prudnicki.
- Chodzi o organizację ochrony zdrowia w szpitalach powiatowych – wyjaśnia Radosław Roszkowski. – Należałoby doprowadzić do sytuacji, w której liczylibyśmy obsadę pielęgniarską i lekarską w stosunku do łóżek zajętych przez pacjentów, a nie takich, którymi dysponuje szpital. Byłoby to dużo bardziej elastyczne. W przypadku chociażby oddziału dziecięcego ma to ogromne uzasadnienie.

Obłożenie łóżek na tych oddziałach w szpitalach powiatowych ma charakter sezonowy i jest największe, gdy występuje szczyt zapadalności na choroby zakaźne.

Starosta Roszkowski, który zasiada w zarządzie Związku Powiatów Polskich, wystąpił też z postulatem odnoszącym się do propozycji tworzenia powiatowych centrów zdrowia.

- Obowiązkowa byłaby chirurgia planowa. Nie byłoby konieczności utrzymywania chirurgii całodobowej. Takie nocne operacje w szpitalu PCM zdarzają się bardzo rzadko. Natomiast zmusza nas to do utrzymywania całodobowych dyżurów lekarskich, anestezjologów, co generuje koszty niewspółmierne do korzyści. W przypadku takiego powiatu jak nasz nie jest to celowe.

Postulaty zgłoszone przez prudnickiego starostę Związek Powiatów Polskich skieruje do Ministerstwa Zdrowia.
Radosław Roszkowski
Radosław Roszkowski

Zobacz także

2024-09-20, godz. 10:48, Wiadomości z regionu „Myśmy dostali wycisk od wody, ale Głuchołazy zostały znokautowane”. Prudnik pomaga sąsiedniej gminie Zniszczonym przez powódź Głuchołazom pomaga również doświadczony przez żywioł Prudnik. Od wczoraj (19.09) stacjonują tam żołnierze pułku 18. 'Żelaznej' Dywizji Zmechanizowanej. Gmina zakwaterowała ich w sali gimnastycznej szkoły… » więcej 2024-09-19, godz. 17:57, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Moszczanki pomogli udrożnić zniszczone przez rzekę dojście do szkoły Społeczne zaangażowanie mieszkańców umożliwi uczniom z Moszczanki powrót w poniedziałek do zajęć lekcyjnych. Jest tam jedyna szkoła podstawowa w gminie Prudnik, która nie wznowiła nauki po przerwie spowodowanej przez powódź. » więcej 2024-09-17, godz. 17:22, Gospodarka Miliony pochłonie odbudowa dróg i mostów zniszczonych przez Złoty Potok Z użytkowania wyłączono 9 mostów i kładek na Złotym Potoku w gminie Prudnik. Trwają kontrole stanu technicznego obiektów, przez które przetoczyła się powódź. Są też pierwsze szacunki strat spowodowanych przez żywioł w infrastrukturze… » więcej 2024-09-17, godz. 15:21, Wiadomości z regionu Ewakuacja pacjentów ZOL-u w Paczkowie. Brakuje personelu w Zakładach Opiekuńczo-Leczniczych Część pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Paczkowie przyjmie ZOL w Głogówku. O ich przetransportowanie do placówki w powiecie prudnickim wystąpił opolski NFZ. Przymusową ewakuację mieszkańców Paczkowa zarządził tamtejszy… » więcej 2024-09-16, godz. 15:15, Wiadomości z regionu „Skupiamy się na usuwaniu szkód”. Gmina Prudnik powoli otrząsa się po przejściu wielkiej wody Obniża się poziom wody w rzekach gminy Prudnik. Ciągle wysoki jest jej stan na Złotym Potoku. Jednak rzeka w Moszczance i Łące Prudnickiej płynie już poniżej wałów przeciwpowodziowych. » więcej
10111213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »