Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2023-12-29, 18:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Zastrzeżenie numeru PESEL. Zainteresowanie coraz niższe i problemy z jego wycofaniem

Urząd Miejski w Prudniku. Biuro, gdzie można wystąpić o zastrzeżenie numeru PESEL [fot. Jan Poniatyszyn]
Urząd Miejski w Prudniku. Biuro, gdzie można wystąpić o zastrzeżenie numeru PESEL [fot. Jan Poniatyszyn]
Zainteresowanie zastrzeżeniem numeru PESEL wśród mieszkańców wyraźnie opadło. Dotyczy to również osób mieszkających na terenie województwa opolskiego. Jeszcze niedawno, w listopadzie, w urzędach gminnych tworzyły się długie kolejki chcących skorzystać z tej usługi. Wtedy zaczęły obowiązywać przepisy umożliwiające zastrzeżenie numeru PESEL w rządowym rejestrze. Miało to na celu zapobieganie kradzieży tożsamości i oszustwom, jak wyłudzanie kredytów.
Andrzej Żurawski, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Społecznych Urzędu Miejskiego w Prudniku, zauważa, że korzystanie z tej opcji ma charakter falowy: - Jeżeli są informacje w mediach, że coś się wydarzyło, wyciekły jakieś dane, to wtedy w urzędzie pojawiają się tłumy ludzi, którzy chcą zastrzec swój PESEL chroniąc się przed nieuprawnionym wykorzystaniem ich danych. W Prudniku numer PESEL zastrzegły sobie 74 osoby. Natomiast dwie wycofały zastrzeżenie numeru PESEL.

Problemy z wycofaniem tego zastrzeżenia mają osoby starsze, niepełnosprawne, które nie są wstanie przyjść do urzędu z powodów zdrowotnych.

- Nie ma problemu z uzyskaniem takiego zastrzeżenia przez pełnomocnika. Natomiast ustawa nie przewidziała możliwości odwieszenia numeru PESEL przez pełnomocnika. Ustawa też nie przewiduje, aby urzędnik udał się do miejsca zamieszkania petenta i dokonał tam odwieszenia numeru PESEL – wyjaśnia Żurawski.

W gminie Głuchołazy z usług zastrzeżenia numeru PESEL skorzystało blisko 120 osób.
Piotr Wierzbicki, sekretarz gminy Głuchołazy, zauważa, że nie otrzymali jeszcze żadnego wniosku o anulowanie tego zastrzeżenia.

Od 1 czerwca przyszłego roku w życie wejdzie ustawowy obowiązek weryfikacji numeru PESEL przy zawieraniu umów, np. bankowych.
Andrzej Żurawski
Andrzej Żurawski

Zobacz także

2024-01-07, godz. 16:40, Wiadomości z regionu Prudnicki nadzór budowlany nakazał odbudować kamienicę ze spaloną pizzerią Pożary budynków, zawalone dachy i katastrofa budowlana - to najpoważniejsze sprawy, którymi w ubiegłym roku zajmowali się inspektorzy nadzoru budowlanego z Prudnika. » więcej 2024-01-04, godz. 16:42, Wiadomości z regionu Nadzór budowlany zabezpieczył 111 studzienek w zrujnowanym prudnickim zakładzie Inspektorzy nadzoru budowlanego sprawdzili w Prudniku studzienki kanalizacyjne. To pokłosie śmiertelnego wypadku z maja. Wtedy to nocą na terenie byłej fabryki Frotex rowerzysta wjechał na taką pozbawioną włazu, otwartą studzienkę… » więcej 2024-01-04, godz. 15:13, Kultura i rozrywka Bogata oferta muzealna i kulturalna w Prudniku. Ten rok obfitować będzie w jubileuszowe wydarzenia Pod znakiem jubileuszowych wydarzeń muzealnych i turystycznych przebiegać będzie obecny rok w Prudniku. Nie zabraknie też ponadregionalnych imprez kulturalnych. Otwarta zostanie nowa galeria. » więcej 2024-01-03, godz. 19:03, Wiadomości z regionu Gminy zwlekają z wdrożeniem e-doręczeń. "Mamy teraz inne priorytety" Niektóre opolskie samorządy zwlekają z wdrożeniem nowych rozwiązań ustawy o doręczeniach elektronicznych. Usługa umożliwi kontakt z urzędami, w tym przesyłanie dokumentów, bez odwiedzania poczty. » więcej 2024-01-02, godz. 20:00, Gospodarka Samorządowcy liczą na dofinansowania z funduszy unijnych lokalnych inwestycji Samorządy lokalne z Opolszczyzny liczą, że w tym roku ich budżety jeszcze mocniej zostaną zasilone przez fundusze unijne. Nadzieje na to daje przekazanie przez Brukselę pierwszych pieniędzy z KPO. Dofinansowanie z tego źródła biorą… » więcej
59606162636465
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »