Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2023-09-01, 17:15 Autor: Witold Wośtak

Rolnicy przekonują o dramatycznej sytuacji w skupach. Lider AgroUnii na Opolszczyźnie

Konferencja prasowa AgroUnii i rolników w Prudniku [fot. Witold Wośtak]
Konferencja prasowa AgroUnii i rolników w Prudniku [fot. Witold Wośtak]
"Tak złej sytuacji nie było od wielu lat". Przekonywali o tym dzisiaj (01.09) opolscy rolnicy podczas strajku na południu naszego województwa.
Ich zdaniem, ceny w skupach zboża i mleka są rekordowo niskie, koszty produkcji rosną, a na dodatek brakuje paliwa rolniczego. Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii oraz kandydat Koalicji Obywatelskiej do Sejmu, zwrócił uwagę między innymi na datę 15 września, kiedy skończy się zakaz importu zboża z Ukrainy do Unii Europejskiej.

- Boimy się o to, co będzie. Czy przywóz zbóż z Ukrainy znów będzie odbywał się pełną gębą, otwartą granicą i wypełni nasze magazyny, czy jednak nasz rząd rozpocznie prawdziwą dyskusję na forum Unii Europejskiej i powie o wprowadzeniu zasad, które dadzą nam pewność na kilka lat.

Arkadiusz Kożuszko, pełnomocnik AgroUnii na województwo opolskie, podaje za przykład cenę skupu indyków, za które płaciło się 10 złotych, a obecnie jest to 6 złotych.

- Jeżeli obecna cena utrzyma się, w Polsce nie będzie indyków i zostaniemy uzależnieni od eksportu. Co do mleka, ono kosztowało 2,80 złotych, a dzisiaj ceny wahają się następująco: większy gospodarz ma około 1,90 złotych, a mali gospodarze mogą liczyć na około 1,50 złotego. Aby wyjść na zero, jeśli chodzi o opłacalność mleczarstwa, to musi być minimum 2 złote.

Robert Grelich, rolnik z Olbrachcic, uważa, że ceny wszystkich produktów spadają o połowę. - W ubiegłym roku o tej porze sprzedawaliśmy tonę pszenicy po 1680 złotych, a dzisiaj mamy za to 620 złotych. Z kolei koszty zostały na tym samym poziomie. Doszedł nam jeszcze kolejny problem, mianowicie z dostępnością paliwa. Ostatnio zamówiłem trzy tysiące litrów, a firma przywiozła mi półtora tysiąca, bo nie byli w stanie zrealizować tego zamówienia.

Dodajmy, wczesnym popołudniem rolnicy spotkali się w Prudniku, by na 14:00 przejechać do Głębinowa.
Michał Kołodziejczak
Arkadiusz Kożuszko
Robert Grelich

Zobacz także

2023-08-27, godz. 10:44, Wiadomości z regionu Tragiczny finał rodzinnej sprzeczki. Jeden z jej uczestników nie żyje Tragiczne skutki domowej awantury. Sprawą zajmuje się prudnicka prokuratura. » więcej 2023-08-27, godz. 06:00, Wiadomości z regionu Nadleśnictwo Prudnik: przyroda radzi sobie ze zmianami klimatycznymi Na obszarze Nadleśnictwa Prudnik widać skutki zmian klimatycznych i działalności człowieka. Konsekwencją suszy był atak kornika i konieczność wycięcia dużych połaci lasu w masywie Kopy Biskupiej. W kompleksach leśno-polnych rozwijają… » więcej 2023-08-25, godz. 14:15, Wiadomości z regionu Recydywiście oraz jego kompanowi grozi długa odsiadka za narkotyki Podejrzanych o przestępczość narkotykową zatrzymała policja w gminie Głogówek. 19- i 49-letni mężczyźni byli sprawcami kradzieży. Do tego zdarzenia doszło w niedzielę (20 sierpnia), tuż po godzinie 10:00. Z pomieszczenia gospodarczego… » więcej 2023-08-24, godz. 20:30, Wiadomości z regionu Inwestycja za 100 mln zł. Pierwsza biogazownia w powiecie prudnickim Biogazownię rolniczą planuje wybudować w Wierzbcu koło Prudnika firma z zachodnim kapitałem. Wydano już decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji. Związane z tym procedury administracyjne trwały ponad półtora… » więcej 2023-08-23, godz. 17:45, Gospodarka Utworzenie ZAZ da możliwość zarobkowania niepełnosprawnym z powiatu prudnickiego Zakład Aktywności Zawodowej dla niepełnosprawnych powstanie w prudnickim obiekcie zakonu bonifratrów. Inicjatywę wspiera starostwo. Przychylny jest samorząd województwa, który dysponuje pieniędzmi na ten cel. W budynku zakonu od niedawna… » więcej
79808182838485
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »