Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2023-08-04, 08:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządowcy ociągają się z wybieraniem urlopów. "Wynika to ze specyfiki pracy"

[fot. stock.adobe.com]
[fot. stock.adobe.com]
Zaległości urlopowe mają samorządowcy z Opolszczyzny. Problem jest ogólnokrajowy. Niektórzy mają niewykorzystany jeszcze zeszłoroczny urlop i cały tegoroczny. Kumulowanie zaległości urlopowych skutkuje tym, że osoby funkcyjne pobierają ekwiwalent z publicznych pieniędzy.
- Jestem po dwutygodniowym, wakacyjnym urlopie - mówi Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. – W każdym z dni tego urlopu, w związku z tym, że nigdzie nie wyjeżdżałem, byłem w pracy. Pojawiły się takie okoliczności, jak chociażby kontrola w naszym urzędzie. Chciałem w tych wydarzeniach brać udział. Nie otrzymywałem ekwiwalentu za urlop. Pozostało mi do wykorzystania, do końca września, jeszcze 10 dni zaległego urlopu. Będę robił wszystko, żeby ten urlop wykorzystać w terminie.

Na trzytygodniowym urlopie jest burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak. - Porównując się do mojego poprzednika, to nie mam takich zaległości. Niemniej mam zaległy urlop i dzisiaj z niego korzystam. Mam rodzinę i nie chcę jej z tego urlopu okradać. To, że urlop jest niewykorzystany, wynika ze specyfiki pracy. Burmistrz pracuje w weekendy. Często ten urlop nie jest możliwy do wzięcia.

Według interpretacji Państwowej Inspekcji Pracy „w przypadku niewykorzystania urlopu w ciągu roku kalendarzowego osoba wyznaczona przez wójta ma prawo i obowiązek wysłać go na urlop w terminie do 30 września następnego roku”. W sytuacji niewyznaczenia takiej osoby odpowiedzialność ponosi sekretarz gminy. Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu wskazuje, że odpowiedzialność ta spoczywa też na burmistrzu oraz wójcie. W jej wnioskach pokontrolnych z ostatnich lat zwrócono na to uwagę samorządowcom, którzy pobrali ekwiwalenty wynoszący nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Piotr Bujak
Grzegorz Zawiślak

Zobacz także

2023-07-11, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Obchody 80. rocznicy Rzezi Wołyńskiej mają też kontekst związany z Niemysłowicami w gminie Prudnik Po wojnie przesiedlono tam ocalałych mieszkańców Puźnik z województwa tarnopolskiego. Jest to jedyne miejsce na Ukrainie, gdzie obecnie tamtejsze władze zezwoliły na prace poszukiwawcze polskich ofiar ludobójstwa UPA. W miniony piątek… » więcej 2023-07-10, godz. 20:14, Gospodarka Zarobki w samorządach przestały konkurować z płacami w prywatnych firmach Praca na urzędniczym etacie w opolskich samorządach jest coraz mniej lukratywnym zajęciem. Od lipca minimalne wynagrodzenie zasadnicze w pierwszej kategorii zaszeregowania takiego pracownika wynosi 3300 zł. » więcej 2023-07-09, godz. 17:00, Wiadomości z regionu W Niemysłowicach obchodzono 80. rocznicę Rzezi Wołyńskiej. „Należy przebaczyć, ale nie wolno tego zapominać" W intencji Polaków zamordowanych na Kresach Wschodnich oraz o dar polsko-ukraińskiego pojednania i pokoju na Ukrainie modlono się w Niemysłowicach. Po wojnie zamieszkali tam ocaleli z pogromu dokonanego przez oddział UPA w Puźnikach. » więcej 2023-07-07, godz. 18:50, Wiadomości z regionu 80. rocznica Rzezi Wołyńskiej. Mieszkańcy Niemysłowic chcą upamiętnienia zamordowanych w Puźnikach W intencji Polaków zamordowanych w Puźnikach odprawiona będzie niedzielna (09.07) msza w Niemysłowicach koło Prudnika. Po wojnie przesiedlono tam ocalałych z pogromu Ukraińskiej Powstańczej Armii. W związku z nadchodzącą 80. rocznicą… » więcej 2023-07-05, godz. 20:00, Gospodarka Coraz więcej zakończonych inwestycji, coraz mniej zawiadomień o rozpoczęciu nowych Wzrosła liczba zawiadomień o zakończeniu budowy w powiecie prudnickim. W tym półroczu było ich więcej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. » więcej
88899091929394
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »