Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2018-04-01, 08:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Do wielkanocnego śniadania zasiądą także Polacy na dawnych Kresach

Kościół rzymskokatolicki w Nadwórnej na Ukrainie [zdj. Jan Poniatyszyn]
Kościół rzymskokatolicki w Nadwórnej na Ukrainie [zdj. Jan Poniatyszyn]
Wielkanoc uroczyście przeżywają także nasi rodacy za wschodnią granicą. Zachowali oni tradycje przodków z czasów, gdy tereny te należały do Rzeczpospolitej. Na Ukrainie polskie środowiska skupione są najczęściej wokół parafii rzymskokatolickich. Święta upływać tam będą w atmosferze kryzysu gospodarczego państwa oraz emigracji zarobkowej.
- Staramy się, aby Wielkanoc obchodzona była w rodzinnym gronie - mówi Wiktoria Antonowicz, emerytowana nauczycielka z Nadwórnej, miasta partnerskiego Prudnika. – Prawie cały tydzień gotujemy, a tradycja ta pochodzi jeszcze od mojej babci. Najpierw pieczemy ciasta. Potem przekładamy je kremami. Następnie gotujemy ćwikłę z chrzanem. Dalej szykujemy galaretę z wieprzowiny, bo mogą przyjść goście. Bardzo lubimy odwiedzać się podczas Wielkanocy.

Zgodnie z tradycją w Wielką Sobotę Polacy żyjący na Ukrainie święcą pokarmy. Zawartość koszyków, z którymi udają się do kościołów, jest podobna jak u nas.

- Wydarzeniem, na które oczekujemy, jest niedzielna rezurekcja – zaznacza Wiktoria Antonowicz. – Rano idziemy na mszę. Potem cała rodzina zasiada przy stole. Zaścielamy go świątecznym obrusem i stawiamy zrobiony przez siebie stroik wielkanocny. Najpierw modlimy się i dzielimy jajkiem, a potem biesiadujemy. Staramy się, żeby w domu był wesoły nastrój, bo to jest radosne święto.

W tym roku kościoły wschodnie Wielkanoc obchodzą 8 kwietnia. W ich obrządku święto to nazywane jest Paschą.
Wiktoria Antonowicz
Wiktoria Antonowicz

Zobacz także

2023-11-01, godz. 09:29, Wiadomości z regionu Żydowski cmentarz w Prudniku. Przypomina przedwojenne lata świetności miasta Świadectwem dawnej prosperity Prudnika jest żydowska nekropolia. Na kirkucie pochowano przedwojenną elitę Śląska m.in. znanych przemysłowców, lekarzy, radców miejskich, przewodniczących gminy żydowskiej. Zachowały się okazałe… » więcej 2023-10-31, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Prudnik: zbiórka na odnawianie przedwojennych pomników polskich i niemieckich Na prudnickim cmentarzu komunalnym prowadzona będzie kwesta na rzecz odnowienia pomnika spoczywającego tam niemieckiego burmistrza tego miasta. Doroczna zbiórka odbędzie się w dniu Wszystkich Świętych. Organizowana jest pod hasłem… » więcej 2023-10-31, godz. 15:00, Wiadomości z regionu W Prudniku największe natężenie ruchu zmotoryzowanych będzie na krajowej „40” Zmieni się organizacja ruchu w pobliżu prudnickiego cmentarza komunalnego. Będzie obowiązywać od godzin popołudniowych (31.10) do 2 listopada. » więcej 2023-10-30, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Prudnik: przeciąga się budowa nowego cmentarza komunalnego Od ponad dekady planowana jest w Prudniku budowa nowego cmentarza komunalnego. Ma powstać na obrzeżach miasta, obok największego osiedla Jesionowe Wzgórze. Na ten cel gmina już dawno pozyskała państwowe grunty. » więcej 2023-10-30, godz. 17:26, Wiadomości z regionu Prudnicka wystawa Centrum Nauki Kopernik pokazuje uczniom inne oblicze matematyki Interaktywne eksponaty zachęcają prudnickich uczniów do poznawania i polubienia matematyki. W Szkole Podstawowej nr 4 prezentowana jest mobilna wystawa „O matmo!” przygotowana przez Centrum Nauki Kopernik. Badania i statystyki pokazują… » więcej
69707172737475
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »