Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2018-03-31, 17:00 Autor: Jan Poniatyszyn

DPS dla alkoholików nie podoba się mieszkańcom przysiółka

Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Wieszczynie [zdj. Jan Poniatyszyn]
Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Wieszczynie [zdj. Jan Poniatyszyn]
Sprzeciw mieszkańców oraz przeszkody formalne komplikują plany władz powiatu prudnickiego. Ich zamiarem jest utworzenie Domu Pomocy Społecznej dla alkoholików w Wieszczynie. Na ten cel przeznaczone ma być działające tam Szkolne Schronisko Młodzieżowe, które gmina zamierza przekazać powiatowi.
- Mieszkańcy negatywnie nastawieni są do tej sytuacji - mówi Elżbieta Bodnar-Cieluch, sołtys Dębowca, którego Wieszczyna jest przysiółkiem. – Boją się, że mogą być tam scysje, nieporozumienia z osobami, które będą w tym DPS. Wiele razy rozmawiałam z przebywającymi w tym schronisku młodzieżowym. Byli mile zaskoczeni standardem, a przede wszystkim ciszą i spokojem. To ich właśnie tutaj przyciąga.

Wieszczynę zamieszkuje zaledwie 30 osób. Znajduje się ona przy granicy z Czechami w Parku Krajobrazowym „Gór Opawskich”.

- Obawy tych mieszkańców są nieuzasadnione – przekonuje starosta prudnicki Radosław Roszkowski. – Jestem po rozmowach z dyrektorem podobnego ośrodka w Krakowie, który może przyjąć 60 osób. Leży on przy dużym osiedlu mieszkaniowym. Nigdy nie było tam skargi ze strony mieszkańców osiedla, że jest to uciążliwe dla nich. Myślę, że mieszkańcy Wieszczyny będą zadowoleni, że pojawiły się dla nich dobre i stałe miejsca pracy w samorządowej instytucji.

Dawne prewentorium w Wieszczynie gmina zaadaptowała na Szkolne Schronisko Młodzieżowe przy udziale unijnych funduszy. Teraz dokłada do tego interesu 200 tysięcy złotych rocznie. Władze Prudnika chcą przekazać schronisko powiatowi w zamian za budynek szkoły zawodowej przy ulicy Podgórnej. Negatywną opinię w tej sprawie wydał opolski kurator oświaty. Starostwo jednak liczy, że zmieni on zdanie. Inaczej niemożliwe będzie pozyskanie z ministerstwa dwóch milionów złotych na utworzenie DPS dla osób z problemami alkoholowymi.
Elżbieta Bodnar – Cieluch
Radosław Roszkowski

Zobacz także

2019-03-04, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Rząd daje gminom pieniądze na pomoc dla potrzebujących. Będzie można je przeznaczyć na posiłki albo na budowę szkolnych stołówek Mieszkańcy 10 opolskich gmin skorzystają z rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu”. Porozumienie w tej sprawie samorządowcy podpisali z wicewojewodą w Łubnianach. Rządowy program zapewni pomoc osobom starszym, niepełnosprawnym… » więcej 2019-03-01, godz. 06:00, Wiadomości z regionu Prudnik: radni miejscy nie chcą politycznego kagańca partii, wolą być samodzielni Z Platformą Obywatelską rozstało się pięciu radnych miejskich Prudnika. W ostatnich wyborach samorządowych kandydowali z list Koalicji Obywatelskiej. W lokalnych mediach władze PO poinformowały, że osoby te nie mogą posługiwać… » więcej 2019-02-28, godz. 14:45, Sport i turystyka Pogoń Prudnik jedzie do paszczy lwa. W piątek zagra ze Śląskiem Wrocław Przełamać się na wyjeździe i to jeszcze z liderem - to niezwykle trudne wyzwanie jakie stawiają przed sobą koszykarze prudnickiej Pogoni. » więcej 2019-02-28, godz. 13:26, Kultura i rozrywka Zastosowanie multimediów uatrakcyjni ekspozycję prudnickiego Centrum Tradycji Tkackich Muzea z Prudnika i czeskiego Rymarzowa zrealizują wspólny projekt nawiązujący do tradycji tkackich tych miast. Sięgają one średniowiecza. Tkactwo rozwijało się tam przez kolejne wieki. W obu tych miasta są przypominające o tym … » więcej 2019-02-27, godz. 15:30, Gospodarka Prudnik: przybywa ofert pracy, więc spada bezrobocie Po kilku miesiącach wzrostu bezrobocia w powiecie prudnickim, w lutym odnotowano jego spadek. Od stycznia z ewidencji tamtejszego pośredniaka wyrejestrowało się 461 osób. Przybywa ofert pracy. Jest ich teraz blisko 300. Natomiast obserwowany… » więcej
297298299300301302303
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »