Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2018-01-05, 20:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia czekają także w Prudniku

Prudnicki pomnik Jana Pawła II i Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego [zdj. Jan Poniatyszyn]
Prudnicki pomnik Jana Pawła II i Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego [zdj. Jan Poniatyszyn]
Zakończył się pierwszy etap procesu beatyfikacyjnego, którego przebieg śledzony jest także w Prudniku. Dekret o heroiczności cnót kardynała Stefana Wyszyńskiego podpisał papież Franciszek. Prymasowi Tysiąclecia przysługuje już tytuł „Czcigodny Sługa Boży”. W prudnickim klasztorze franciszkanów kardynał więziony był w czasach stalinowskich. Jego imię nosi tamtejsze gimnazjum.
- Prymas Stefan Wyszyński zasłużył na beatyfikację – uważa Sonia Twardowska, uczennica gimnazjum nr 1 w Prudniku. – Czekam na jego beatyfikację. Zasłużył sobie na to swoimi naukami, kazaniami. Był to człowiek bardzo mądry, a jednocześnie niezwykle skromny. Wspierał naród polski namawiając go do odwagi i taki też sam był.

- Prymas był osobą nastawiona bardzo patriotycznie – uważa Bartosz Stefan z prudnickiego gimnazjum. – Przez całe swoje życie pokazywał, że jest sługą bożym. Znane są jego słowa: „Z drobiazgów życiowych wykonywanych wielkim sercem powstaje wielkość człowieka”. Jego postawa jest wzorem. Podczas komunizmu nie załamał się i zachęcał innych, aby walczyć o wolność. Przeprowadził też polski naród przez te trudne czasy i zawdzięczamy mu to, kim jesteśmy.

W maju prudnickie gimnazjum planuje cykl wydarzeń związanych z postacią kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wystartuje Rodzinny Bieg Prymasowski, w którym udział wezmą szkoły noszące jego imię. Odbędzie się konferencja poświęcona nauczaniu Prymasa Tysiąclecia. Tamtejsze gimnazjum wyda też specjalną publikację. Ukazywać będzie dorobek pedagogiczny i wychowawczy szkoły kształtowany w oparciu o nauczanie Czcigodnego Sługi Bożego.
Sonia Twardowska
Bartosz Stefan

Zobacz także

2024-03-01, godz. 20:00, Kultura i rozrywka Biała: zaginął srebrny skarb synagogi. Trop urywa się we Wrocławiu Artefakty z dawnej synagogi przekazano Izbie Regionalnej w Białej. Żydowską świątynię zniszczyli Niemcy podczas nocy kryształowej w 1938 roku. Dotychczas sądzono, że nie zachowały się żadne pozostałości bożnicy. Według przekazów… » więcej 2024-03-01, godz. 10:00, Wiadomości z regionu Na rekrutację do przedszkoli coraz bardziej wpływa bilans demograficzny Rodzice nie muszą martwić się o przyjęcie dzieci do przedszkoli - zapewniają samorządowcy z Głuchołaz i Prudnika. W poprzednich latach były z tym problemy, tworzono listy rezerwowe oczekujących na przyjęcie. W gminach trwa rekrutacja… » więcej 2024-02-28, godz. 19:41, Wiadomości z regionu KWW Tak! dla Ziemi Prudnickiej zaprezentował kandydatów w wyborach samorządowych Byli burmistrzowie wystartują z Komitetu Wyborczego Wyborców Tak! dla Ziemi Prudnickiej. To nowe ugrupowanie w powiecie. Jego liderzy zaprezentowali program, z którym będą ubiegać się o mandat społeczny w kwietniowych wyborach sam… » więcej 2024-02-28, godz. 09:20, Wiadomości z regionu "Sytuacja Prudnika jest bardzo trudna". Katarzyna Czochara o swoim starcie w wyborach samorządowych - Rozmowy z mieszkańcami Prudnika jednoznacznie pokazały mi, że powinnam działać na rzecz gminy - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole poseł Prawa i Sprawiedliwości Katarzyna Czochara, która w nadchodzących wyborach samorządowych… » więcej 2024-02-27, godz. 19:15, Wiadomości z regionu Gminy mają problemy z dochodzeniem należności podatkowych od firm i mieszkańców Wielomilionowe zaległości z tytułu lokalnych opłat i podatków mają niektóre gminy, również te na Opolszczyźnie. Problem jest ogólnokrajowy i zdaniem Najwyższej Izby Kontroli negatywnie wpływa na dochody samorządów. » więcej
52535455565758
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »