Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-09-29, 15:20 Autor: Jan Poniatyszyn

Radni obronili schronisko młodzieżowe. Burzliwa sesja w Prudniku

Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Wieszczynie nie zostanie sprzedane [zdj. Jan Poniatyszyn]
Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Wieszczynie nie zostanie sprzedane [zdj. Jan Poniatyszyn]
Burzliwy przebieg miała sesja Rady Miejskiej Prudnika. Gorącą dyskusję wywołała uchwała o sprzedaży Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Wieszczynie. Z inicjatywą taką wystąpił burmistrz Prudnika. Obiekt byłego prewentorium gmina kupiła od urzędu marszałkowskiego w 2007 roku za 131 tysięcy złotych. Znajduje się on w otulinie Parku Krajobrazowego Gór Opawskich na trasie głównego szlaku sudeckiego.
- To schronisko ma wiele walorów – przekonuje radna miejska Urszula Rzepiela, emerytowana dyrektorka Muzeum Ziemi Prudnickiej. – Położone jest z dala od miasta. Są tam świetne warunki krajobrazowe. Do tego bliskość lasu powoduje, że jest to bardzo dobre miejsce do wypoczynku. Tam jest jeszcze wieża widokowa. Schroniska nigdy nie są dochodowe. Mamy powiedzieć turystom - idźcie, pobiegajcie sobie po lesie?

Uchwałę o sprzedaży schroniska młodzieżowego w Wieszczynie poparło ośmiu radnych, przeciw było 13. Taki wynik głosowania nie zaskoczył burmistrza Prudnika Franciszka Fejdycha. - Poddałem pod głosowanie uchwałę, która miała wyłącznie podtekst ekonomiczny. Powiedziałem radnym, że schronisko przynosi rocznie 200 tysięcy złotych straty. W związku z tym należy zgodnie z ich sugestiami - jakie padały podczas dorocznych sesji, gdy oceniano schroniska – coś z tym zrobić. Zaproponowałem jedno z rozwiązań, czyli zbycie.

Na remont schroniska młodzieżowego w Wieszczynie wydano 3,6 mln złotych brutto. Prawie 60 procent tej kwoty to dotacja z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Reszta to pieniądze z budżetu państwa i gminy. Schronisko ma 44 miejsca noclegowe. W ubiegłym roku z jego usług skorzystało ponad cztery tysiące osób, co jest tendencją wzrostową. Pod koniec ubiegłego roku minęło pięć lat funkcjonowania schroniska w Wieszczynie. Zakończył się też tzw. okres trwałości unijnego projektu. Oznacza to, że właściciel tego obiektu może teraz zrobić z nim, co mu się podoba.
Urszula Rzepiela
Franciszek Fejdych

Zobacz także

2018-01-10, godz. 20:00, Kultura i rozrywka Prudnik: w stulecie odzyskania niepodległości przybliżą sylwetki lokalnych bohaterów Walory edukacyjne i artystyczne będą miały prudnickie obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Zaplanowano już wykłady, prelekcje oraz tematyczne koncerty. » więcej 2018-01-10, godz. 07:30, Wiadomości z regionu Prudnik: pod względem finansowym i kadrowym szpital sobie radzi Najlepszą od wielu lat sytuację finansową notuje Prudnickie Centrum Medyczne. Spółka to zarządza szpitalem powiatowym. Jak na razie lecznicę nie paraliżują problemy kadrowe związane z personelem medycznym. Na różnych umowach pracuje… » więcej 2018-01-09, godz. 16:56, Gospodarka Prudnik: koncern zza oceanu wprowadzi zrobotyzowaną linię produkcyjną Nowoczesne technologie trafią do Prudnika. Firma Henniges Automotive rozszerzy produkcję w mieście. W tym celu wynajmie od gminy kolejną halę na terenie po byłym Froteksie. Nakłady związane z remontem tego obiektu fabrycznego wyniosą… » więcej 2018-01-08, godz. 15:30, Wiadomości z regionu Prudnik: ich baza dydaktyczna przyciąga uczniów i kursantów z sąsiednich województw O nowoczesny sprzęt do pracy w polu wzbogacił się Zespół Szkół Rolniczych w Prudniku. Pomoże to uczniom w doskonaleniu zawodowym. Zakupy te możliwe były dzięki unijnemu dofinansowaniu z programu w którym uczestniczy powiat. » więcej 2018-01-08, godz. 12:23, Wiadomości z regionu Ściganie alimenciarzy staje się skuteczniejsze niż dotychczas O sto procent w minionym kwartale wzrosła liczba płacących alimenty na dzieci. Zdaniem Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry spowodowała to nowelizacja kodeksu karnego oraz ustawa o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Przepisy… » więcej
383384385386387388389
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »