Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-07-18, 06:45 Autor: Jan Poniatyszyn

Remontując elewację zabytku dopuścili się samowoli budowlanej? Kamienica w Prudniku pod lupą

Odnowiony budynek wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Dąbrowskiego w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Odnowiony budynek wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Dąbrowskiego w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Niezgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków odnowiono elewację kamienicy w Prudniku. Chodzi o budynek przy ulicy Dąbrowskiego. Należy on do wspólnoty mieszkaniowej, a administratorem jest Prudnickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. O podejrzeniu samowoli budowlanej zawiadomiono Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
- W lutym konserwator przesłał TBS wytyczne dotyczące remontu elewacji tego budynku - mówi Jakub Hendzel z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Opolu.

– Dopuszczono jedynie możliwość oczyszczenia bez skuwania elementów dekoracyjnych. W piśmie wydaliśmy wytyczne podkreślając, że wszystkie elementy zabytkowe mają być zachowane. Jednak skuto płyciny na elewacjach. Po stwierdzeniu, że zabytek został uszkodzony wysłaliśmy pismo zawiadamiające nadzór budowlany w Prudniku z prośbą o interwencję.

Budynek wzniesiono na początku XX wieku i znajduje się on w gminnej ewidencji zabytków.

- Stan techniczny elewacji był bardzo zły – wyjaśnia Mirosław Czupkiewicz, prezes PTBS.

– Elewacja nie trzymała się podłoża. To, co można było zachować, zostało zachowane. To jest bardzo drogie. Odtworzenie takiego jednego elementu kosztuje blisko tysiąc złotych, a na budynku było ich kilkanaście. W momencie, gdy wspólnota mieszkaniowa będzie miała fundusze wykonawca zamontuje odtworzone zdobienia.

Jan Dzikowicz PINB w Prudniku twierdzi, że ta sprawa nie leży w jego kompetencjach. Jak wyjaśnił, odnowienie elewacji nie wchodzi w zakres prawa budowlanego. Elementy zdobień nie mają wpływu na bezpieczeństwo budynku. Ich usuniecie nie podlega więc nadzorowi budowlanemu.
Jakub Hendzel
Mirosław Czupkiewicz

Zobacz także

2024-09-20, godz. 10:48, Wiadomości z regionu „Myśmy dostali wycisk od wody, ale Głuchołazy zostały znokautowane”. Prudnik pomaga sąsiedniej gminie Zniszczonym przez powódź Głuchołazom pomaga również doświadczony przez żywioł Prudnik. Od wczoraj (19.09) stacjonują tam żołnierze pułku 18. 'Żelaznej' Dywizji Zmechanizowanej. Gmina zakwaterowała ich w sali gimnastycznej szkoły… » więcej 2024-09-19, godz. 17:57, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Moszczanki pomogli udrożnić zniszczone przez rzekę dojście do szkoły Społeczne zaangażowanie mieszkańców umożliwi uczniom z Moszczanki powrót w poniedziałek do zajęć lekcyjnych. Jest tam jedyna szkoła podstawowa w gminie Prudnik, która nie wznowiła nauki po przerwie spowodowanej przez powódź. » więcej 2024-09-17, godz. 17:22, Gospodarka Miliony pochłonie odbudowa dróg i mostów zniszczonych przez Złoty Potok Z użytkowania wyłączono 9 mostów i kładek na Złotym Potoku w gminie Prudnik. Trwają kontrole stanu technicznego obiektów, przez które przetoczyła się powódź. Są też pierwsze szacunki strat spowodowanych przez żywioł w infrastrukturze… » więcej 2024-09-17, godz. 15:21, Wiadomości z regionu Ewakuacja pacjentów ZOL-u w Paczkowie. Brakuje personelu w Zakładach Opiekuńczo-Leczniczych Część pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Paczkowie przyjmie ZOL w Głogówku. O ich przetransportowanie do placówki w powiecie prudnickim wystąpił opolski NFZ. Przymusową ewakuację mieszkańców Paczkowa zarządził tamtejszy… » więcej 2024-09-16, godz. 15:15, Wiadomości z regionu „Skupiamy się na usuwaniu szkód”. Gmina Prudnik powoli otrząsa się po przejściu wielkiej wody Obniża się poziom wody w rzekach gminy Prudnik. Ciągle wysoki jest jej stan na Złotym Potoku. Jednak rzeka w Moszczance i Łące Prudnickiej płynie już poniżej wałów przeciwpowodziowych. » więcej
15161718192021
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »