Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-07-06, 19:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Kierownik biblioteki w Prudniku straciła stanowisko. Finał sprawy likwidacji księgozbioru Harry'ego Thürka

W nowej siedzibie prudnickiej biblioteki dostępne są pozostałości księgozbioru Harry
W nowej siedzibie prudnickiej biblioteki dostępne są pozostałości księgozbioru Harry'ego Thürka [zdj. Jan Poniatyszyn]
Zwolniono kierowniczkę Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Prudniku. Małgorzata Skowronek jest odpowiedzialna za zniszczenie większości księgozbioru Harry'ego Thürka - uznała komisja zajmująca się sprawą. Jak tłumaczyła bibliotekarka podarowane przez niemieckiego pisarza książki przekazała na makulaturę, bo były w kiepskim stanie i nikt ich nie czytał. Komisję do zbadania sprawy powołał burmistrz Prudnika.
- Kierowniczka biblioteki wyjaśniła, że stan techniczny podarowanych książek zagrażał bezpieczeństwu innych zbiorów biblioteki - mówi Ryszard Grajek, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury. – Księgozbiór przekazany przez stronę niemiecką był zaatakowany przez pleśń, a spowodowane to było tym, iż budynek poprzedniej siedziby biblioteki na okrągło był zalewany. Na dzień dzisiejszy można stwierdzić, że odpowiedzialną za ten stan rzeczy, czyli za niedopilnowanie i dopuszczenie do zniszczenie tego księgozbioru Harry'ego Thürk jest kierownik biblioteki. Na tej podstawie został rozwiązany z nią stosunek pracy z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia.

Księgozbiór Harry'ego Thürka trafił do Prudnika przed siedmiu laty. Zawierał ponad 2,3 tys. książek, a jak twierdzi zwolniona bibliotekarka sporo tam było wydawnictw sprzedawanych w kioskach, takich jak Harlequin. Decyzja o „skasowaniu” większości księgozbioru niemieckiego pisarza zapadła w 2013 roku. Zachowano kilkanaście procent tego zasobu. Harry Thürk przed wojną i po jej zakończeniu mieszkał w Prudniku. Potem był najbardziej poczytnym pisarzem w NRD. W Niemczech Zachodnich poznano go dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Wówczas napisał zawierającą wątki autobiograficzne powieść „Lato Umarłych Snów”. Jej akcja osadzona jest w powojennym Prudniku. Przybyli do miasta Polacy występują w roli oprawców niemieckiej ludności cywilnej.
Ryszard Grajek

Zobacz także

2017-04-27, godz. 14:30, Wiadomości z regionu Bonifratrzy z Prudnika promują naturalną medycynę. Uruchomili zielarnię Zielarnię otworzyli Bonifratrzy w Prudniku. Zakon ten znany jest z ziołolecznictwa bazującego na własnych recepturach. W przeszłości tamtejszy konwent Braci Szpitalnych Św. Jana Bożego prowadził też szpital, który odebrały mu komunistyczne… » więcej 2017-04-27, godz. 09:38, Wiadomości z regionu Poznają kuchnię narodową sąsiadów oraz nowoczesne metody terapii Realizując wspólne przedsięwzięcia lepiej poznają się seniorzy z pogranicza opolsko-czeskiego. W Prudniku ruszył projekt tamtejszego Domu Pomocy Społecznej oraz Centrum Usług Socjalnych w Jeseniku. Zaplanowano po dwa spotkania w obu… » więcej 2017-04-26, godz. 17:30, Gospodarka Pracodawcy najczęściej poszukują wykwalifikowanych pracowników Kilkudziesięciu wystawców zaprezentowało się podczas Transgranicznych Targów Pracy Edukacji i Przedsiębiorczości w Prudniku. Ich oferta obejmowała naukę, szkolenia oraz zatrudnienie. Zainteresowani mieli możliwość otrzymania pracy… » więcej 2017-04-25, godz. 20:30, Gospodarka Bezrobotni z Prudnika i okolic będą mogli przebierać w propozycjach pracy Zainteresowanym przedstawią bogatą ofertę zatrudnienia w kraju i za granicą. W Prudniku odbędą się Transgraniczne Targi Pracy Edukacji i Przedsiębiorczości Nuka - Praca - Kariera. Podczas tej imprezy prezentowana też będzie oferta… » więcej 2017-04-25, godz. 16:52, Wiadomości z regionu Rutynowe szczepienia przeciwdziałają epidemiom Powszechne szczepienia mają zasadnicze znaczenie dla zdrowia publicznego. Przekonywano o tym podczas konferencji, która odbyła się w Prudniku. Zorganizowano ją pod hasłem „Szczepionki działają”. Adresatem tych otwartych wykładów… » więcej
431432433434435436437
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »