Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-07-06, 19:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Kierownik biblioteki w Prudniku straciła stanowisko. Finał sprawy likwidacji księgozbioru Harry'ego Thürka

W nowej siedzibie prudnickiej biblioteki dostępne są pozostałości księgozbioru Harry
W nowej siedzibie prudnickiej biblioteki dostępne są pozostałości księgozbioru Harry'ego Thürka [zdj. Jan Poniatyszyn]
Zwolniono kierowniczkę Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Prudniku. Małgorzata Skowronek jest odpowiedzialna za zniszczenie większości księgozbioru Harry'ego Thürka - uznała komisja zajmująca się sprawą. Jak tłumaczyła bibliotekarka podarowane przez niemieckiego pisarza książki przekazała na makulaturę, bo były w kiepskim stanie i nikt ich nie czytał. Komisję do zbadania sprawy powołał burmistrz Prudnika.
- Kierowniczka biblioteki wyjaśniła, że stan techniczny podarowanych książek zagrażał bezpieczeństwu innych zbiorów biblioteki - mówi Ryszard Grajek, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury. – Księgozbiór przekazany przez stronę niemiecką był zaatakowany przez pleśń, a spowodowane to było tym, iż budynek poprzedniej siedziby biblioteki na okrągło był zalewany. Na dzień dzisiejszy można stwierdzić, że odpowiedzialną za ten stan rzeczy, czyli za niedopilnowanie i dopuszczenie do zniszczenie tego księgozbioru Harry'ego Thürk jest kierownik biblioteki. Na tej podstawie został rozwiązany z nią stosunek pracy z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia.

Księgozbiór Harry'ego Thürka trafił do Prudnika przed siedmiu laty. Zawierał ponad 2,3 tys. książek, a jak twierdzi zwolniona bibliotekarka sporo tam było wydawnictw sprzedawanych w kioskach, takich jak Harlequin. Decyzja o „skasowaniu” większości księgozbioru niemieckiego pisarza zapadła w 2013 roku. Zachowano kilkanaście procent tego zasobu. Harry Thürk przed wojną i po jej zakończeniu mieszkał w Prudniku. Potem był najbardziej poczytnym pisarzem w NRD. W Niemczech Zachodnich poznano go dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Wówczas napisał zawierającą wątki autobiograficzne powieść „Lato Umarłych Snów”. Jej akcja osadzona jest w powojennym Prudniku. Przybyli do miasta Polacy występują w roli oprawców niemieckiej ludności cywilnej.
Ryszard Grajek

Zobacz także

2017-10-31, godz. 16:15, Wiadomości z regionu Wychowawca molestował nieletnich uczestników kolonii w Górach Opawskich? Ma prokuratorskie zarzuty Do przestępstw pedofilskich miało dojść podczas kolonii w Górach Opawskich. Podejrzany w tej sprawie to 43-letni Marcin B., mieszkaniec województwa dolnośląskiego. Był on wychowawcą wypoczywających dzieci. Z zawodu nie jest ani… » więcej 2017-10-31, godz. 06:15, Wiadomości z regionu W ciągu miesiąca przez Prudnik przejeżdżać będzie zawartość tysiąca szamb? Kontrowersje wokół wieloletniego planu rozwoju oraz modernizacji urządzeń wodnych i kanalizacyjnych w gminie Prudnik. Przedłożyła go należąca do gminy spółka wodociągowa. Przy dziesięciu głosach poparcia i ośmiu wstrzymujących… » więcej 2017-10-30, godz. 16:30, Wiadomości z regionu Samorządowcy oferują obiekty, posłanka wspiera powstanie w Prudniku jednostki WOT Jest szansa, że do Prudnika powróci wojsko. Zabiega o to posłanka PiS Katarzyna Czochara. Jej starania związane są z planami lokalizacji Wojsk Obrony Terytorialnej. Tamtejsze obiekty pokoszarowe oglądali przedstawiciele Ministerstwa… » więcej 2017-10-30, godz. 10:30, Sport i turystyka Trwa czarna seria Pogoni Prudnik Pogoni Prudnik nadal nie udało się przełamać złej passy w rozgrywkach 1. ligi koszykarskiej. Drużyna z naszego regionu przegrała trzecie spotkanie z rzędu na własnym parkiecie. » więcej 2017-10-29, godz. 14:15, Wiadomości z regionu Ryzyko zatrucia czadem zależy też od naszego postępowania W okresie jesienno-zimowym kumuluje się wiele zagrożeń związanych z eksploatacją urządzeń grzewczych w mieszkaniach. Jednym z nich jest tlenek węgla, nazywany cichym zbójcom. W ostatnich czasie nie było roku, aby w Prudniku nie doszło… » więcej
400401402403404405406
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »