Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-07-06, 19:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Kierownik biblioteki w Prudniku straciła stanowisko. Finał sprawy likwidacji księgozbioru Harry'ego Thürka

W nowej siedzibie prudnickiej biblioteki dostępne są pozostałości księgozbioru Harry
W nowej siedzibie prudnickiej biblioteki dostępne są pozostałości księgozbioru Harry'ego Thürka [zdj. Jan Poniatyszyn]
Zwolniono kierowniczkę Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Prudniku. Małgorzata Skowronek jest odpowiedzialna za zniszczenie większości księgozbioru Harry'ego Thürka - uznała komisja zajmująca się sprawą. Jak tłumaczyła bibliotekarka podarowane przez niemieckiego pisarza książki przekazała na makulaturę, bo były w kiepskim stanie i nikt ich nie czytał. Komisję do zbadania sprawy powołał burmistrz Prudnika.
- Kierowniczka biblioteki wyjaśniła, że stan techniczny podarowanych książek zagrażał bezpieczeństwu innych zbiorów biblioteki - mówi Ryszard Grajek, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury. – Księgozbiór przekazany przez stronę niemiecką był zaatakowany przez pleśń, a spowodowane to było tym, iż budynek poprzedniej siedziby biblioteki na okrągło był zalewany. Na dzień dzisiejszy można stwierdzić, że odpowiedzialną za ten stan rzeczy, czyli za niedopilnowanie i dopuszczenie do zniszczenie tego księgozbioru Harry'ego Thürk jest kierownik biblioteki. Na tej podstawie został rozwiązany z nią stosunek pracy z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia.

Księgozbiór Harry'ego Thürka trafił do Prudnika przed siedmiu laty. Zawierał ponad 2,3 tys. książek, a jak twierdzi zwolniona bibliotekarka sporo tam było wydawnictw sprzedawanych w kioskach, takich jak Harlequin. Decyzja o „skasowaniu” większości księgozbioru niemieckiego pisarza zapadła w 2013 roku. Zachowano kilkanaście procent tego zasobu. Harry Thürk przed wojną i po jej zakończeniu mieszkał w Prudniku. Potem był najbardziej poczytnym pisarzem w NRD. W Niemczech Zachodnich poznano go dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Wówczas napisał zawierającą wątki autobiograficzne powieść „Lato Umarłych Snów”. Jej akcja osadzona jest w powojennym Prudniku. Przybyli do miasta Polacy występują w roli oprawców niemieckiej ludności cywilnej.
Ryszard Grajek

Zobacz także

2017-11-04, godz. 20:30, Wiadomości z regionu Uczą tam troski o drugiego człowieka. Jubileusz prudnickiego „Medyka” 60-lecie świętuje Zespół Szkół Medycznych w Prudniku. Równocześnie odbywa się trzeci zjazd absolwentów tej placówki. Wśród blisko 200 uczestników zdecydowanie dominują panie. Popularny w Prudniku „Medyk” zdobył renomę… » więcej 2017-11-03, godz. 15:05, Wiadomości z regionu Spółki gminy Prudnik pod lupą. Burmistrz zapewnia: ich kierownictwo to nie są polityczni przyjaciele Stowarzyszenie Prudniczanie zarzuciło burmistrzowi miasta Franciszkowi Fejdychowi z PO, że „spółki gminy są schronieniem dla politycznych przyjaciół rządzących”. Burmistrz wykupił miejsce na pierwszej stronie w lokalnej gazecie… » więcej 2017-11-02, godz. 21:10, Wiadomości z regionu Wichury i okiść niszczą drzewostan w parku miejskim w Prudniku Ponad tysiąc drzew przeznaczonych jest do wycięcia w prudnickim zabytkowym parku miejskim. Celem wycinki jest przywrócenie pierwotnego założenia parkowego z końca XIX wieku. Stary drzewostan parku systematycznie uszczuplają anomalie… » więcej 2017-11-01, godz. 21:15, Wiadomości z regionu Sprawa śmierci dziecka trafi do ponownego rozpatrzenia? Zadecyduje sąd okręgowy Prudnicka prokuratura odwołała się od wyroku w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci dziecka. W apelacji podnoszone są błędy w ustaleniach faktycznych sądu. Chodzi o proces 33-letniego Dawida K. z Głuchołaz. Prokuratura zarzuciła… » więcej 2017-10-31, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Istotne zmiany dla zmotoryzowanych przejeżdżających obok prudnickiej nekropoli W okolicach prudnickiego cmentarza komunalnego zmieniono organizację ruchu, która obowiązywać będzie do godziny 6.00 w czwartek. » więcej
399400401402403404405
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »