Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-07-05, 21:13 Autor: Jan Poniatyszyn

Na południu regionu brakuje ratowników wodnych. Wyjeżdżają pracować za lepsze stawki

Kurs ratowników wodnych w Pokrzywnej [zdj. Krzysztof Kasprzyszyn]
Kurs ratowników wodnych w Pokrzywnej [zdj. Krzysztof Kasprzyszyn]
Mimo pełni sezonu urlopowego jest deficyt ratowników wodnych. Brakuje ich na niektórych basenach i kąpieliskach. Główne powodowy to niskie zarobki oraz wymogi związane z odpowiednimi uprawnieniami. Ten wakacyjny problem występuje również na południu Opolszczyzny.
- Ratownicy wyjeżdżają za granicę, bo tutaj są słabe stawki - mówi Krzysztof Kasprzyszyn, prezes Opawskiego Oddziału WOPR w Prudniku. – Dostają 11 złotych netto na godzinę. Za utrzymanie bezpieczeństwa jest to zbyt mała stawka. Dlatego ratownicy wyjeżdżają na wybrzeża do Włoch, Niemiec, Francji i tam mają o wiele większe pieniądze. Stąd ich brakuje m.in. na pograniczu polsko-czeskim. Np. w Głogówku ma być pięciu ratowników, ale teraz jest tylko trzech, także dalej ich szukamy.

Pełną obsadę ratowników na letnim basenie ma Ośrodek Sportu i Rekreacji w Prudniku.

- Jest to efektem wielu wcześniejszych starań – mówi jego dyrektor Marek Krajewski.

– Mamy dwóch stałych ratowników, którzy pracują na basenie krytym, a w sezonie letnim przenosimy ich na basen otwarty. Przeszkoliliśmy też dwóch innych naszych pracowników. Są to instruktorzy sportu. Rozmowy z ratownikami, których zatrudniamy w lecie rozpoczynamy już rok wcześniej.

O ratowników wodnych jest trudno, gdyż kosztowne jest zdobycie takich uprawnień i maleje liczba chętnych. Kompletne wyszkolenie w tym zawodzie kosztuje blisko trzy tysiące złotych.
Krzysztof Kasprzyszyn
Marek Krajewski

Zobacz także

2017-07-27, godz. 08:00, Kultura i rozrywka Muzealne magazyny często kryją ciekawe artefakty, które czekają na opracowanie Część eksponatów prudnickiego muzeum będzie miała nowe opracowanie. W placówce trwa inwentaryzacja zbiorów, którą wymuszają przepisy, ale i też postęp nauki. Badania historyczne często rzucają nowe światło na dawne wydarzenia… » więcej 2017-07-26, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Droga z preferencyjnym dojazdem dla ciężarówek oraz straży pożarnej Nietypowa droga powstanie w Prudniku. Jedynie w połowie będzie dwukierunkowa. Trasę tą miasto wybuduje wzdłuż ulicy Wańkowicza. Obecnie jest tam chodnik i odcinek jezdni. Planowana inwestycja połączy ulicę Kolejową z mostem tymczasowym… » więcej 2017-07-26, godz. 15:00, Sport i turystyka Wzorując się na Norwegach i dużych miastach udostępnią turystom rowery Darmową wypożyczalnię rowerów uruchomiło prudnickie starostwo. Ma ona służyć m.in. rozwojowi turystyki w tym powiecie. Zakup 30 rowerów polskiego producenta możliwy był dzięki projektowi promującemu zdrowy stylu życia i rekreację… » więcej 2017-07-26, godz. 07:00, Gospodarka Donosy mieszkańców wiosek ujawniają samowole budowlane Nie maleje liczba samowoli budowlanych. Problem ten występuje np. w powiecie prudnickim. Od stycznia obowiązuje ustawa, która wprowadziła udogodnienia dla inwestorów. Teraz niektóre roboty zwolnione są z pozwolenia na budowę lub zgłoszenia… » więcej 2017-07-24, godz. 11:30, Gospodarka Subregion południowy zabiega o fundusze na rozwój infrastruktury Lokalne partnerstwa sposobem na pozyskiwanie unijnych pieniędzy. Kolejna taka inicjatywa powstała na południu Opolszczyzny. Tworzą ją gminy Prudnik i Nysa oraz powiat prudnicki. W partnerstwie chcą zrealizować projekty związane z lokalnymi… » więcej
414415416417418419420
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »