Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-06-20, 18:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Niemieckie książki przekazano na przemiał, bo były w kiepskim stanie i nikt ich nie czytał

Małgorzata Skowronek, kierownik miejskiej biblioteki w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Małgorzata Skowronek, kierownik miejskiej biblioteki w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Burzę w Prudniku wywołało zniszczenie większości książek podarowanych przez niemieckiego pisarza Harrego Thürka. Zdecydowała o tym kierowniczka tamtejszej biblioteki. Sprawa ujrzała światło dzienne dopiero podczas niedawnego, prudnickiego spotkania poświęconego temu pisarzowi. Jego księgozbiór trafił do tego miasta przed siedmiu laty.
- Już wówczas był w nie najlepszym stanie – mówi Małgorzata Skowronek, kierownik miejskiej biblioteki w Prudniku. – Od śmierci pisarza książki te przechowywano w garażu na jego posesji. Były one brudne, zanieczyszczone. 45 procent tego księgozbioru były to wydania popularne, dostępne w kioskach, coś jak Harlequiny. Mamy wszystkie powieści Harrego Thürka. Większość tych książek nie była wypożyczona.

Decyzja o „skasowaniu” księgozbioru niemieckiego pisarza zapadła w 2013 roku. Z ponad 2300 egzemplarzy zachowano kilkanaście procent.

- Doszło do tego, gdy biblioteka miejska nie była jeszcze w naszym zarządzie - mówi Ryszard Grajek, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury. – Jesteśmy zobowiązani przez burmistrza Prudnika do powołania komisji inwentaryzacyjnej, która ma rozparzyć tę sprawę, co się stało, w jakim zakresie i dlaczego. Do 28 czerwca przekażemy na ten temat informację.

Harry Thürk przed wojną i po jej zakończeniu mieszkał w Prudniku. Potem był najbardziej poczytnym pisarzem w NRD. Pisał powieści, kryminały i był korespondentem wojennym w Indochinach. W Niemczech zachodnich stał się znany dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Wówczas napisał powieść „Lato Umarłych Snów”. Książkę po raz pierwszy wydano w Polsce staraniem prudnickiego starostwa. Są tam wątki biograficzne autora. Akcja powieści rozgrywa się w powojennym Prudniku. Opisane jest m.in. getto, gdzie w tragicznych warunkach izolowano Niemców. Ich oprawcami są głównie przybyli do miasta Polacy.
Małgorzata Skowronek
Ryszard Grajek

Zobacz także

2017-04-15, godz. 11:35, Wiadomości z regionu Także na dawnych Kresach Polacy święcą dzisiaj pokarmy Uroczyście Wielkanoc obchodzą też nasi rodacy żyjący za wschodnią granicą. Kultywują oni kresowe tradycje z czasów, gdy tereny te należały do Rzeczpospolitej. Nie inaczej jest na Ukrainie, gdzie polskie środowiska skupione są… » więcej 2017-04-14, godz. 22:00, Wiadomości z regionu Wielkanoc za kratami. Święta odmieniają osadzonych Namiastkę świąt Wielkanocnych będą mieli aresztowani i odbywający wyroki w prudnickiej placówce penitencjarnej. Akcenty nawiązujące do świąt na wolności to możliwość ich religijnego przeżycia oraz inne niż zazwyczaj posiłki… » więcej 2017-04-14, godz. 13:00, Wiadomości z regionu Starają się, aby seniorzy przeżyli rodzinne święta Wielkanoc, jak każde rodzinne święta to czas szczególnie trudny dla osób schorowanych, samotnych czy przebywających w placówkach opiekuńczych. Atmosferę zbliżoną do rodzinnej stara się zapewnić swoim podopiecznym Dom Pomocy Społecznej… » więcej 2017-04-13, godz. 15:00, Kultura i rozrywka Władze Prudnika chcą, aby jubileuszowa wystawa była rekordowa Kilka tysięcy wystawców i kilkadziesiąt tysięcy zwiedzających. Taka jest w sumie dotychczasowa frekwencja podczas Wystawy Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko - Czeskiego w Prudniku. Tegoroczna prezentacja rękodzieła… » więcej 2017-04-12, godz. 22:10, Wiadomości z regionu Przyjeżdżają emigranci i zgłaszają rodzinne sprawy w USC Przed Świętami Wielkanocnymi znacznie więcej petentów mają Urzędy Stanu Cywilnego. Ten wzrost realizowanych spraw powodują głównie pracujący na co dzień i mieszkający poza granicami Polski. Przy okazji świątecznych przyjazdów… » więcej
434435436437438439440
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »