Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-06-20, 18:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Niemieckie książki przekazano na przemiał, bo były w kiepskim stanie i nikt ich nie czytał

Małgorzata Skowronek, kierownik miejskiej biblioteki w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Małgorzata Skowronek, kierownik miejskiej biblioteki w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Burzę w Prudniku wywołało zniszczenie większości książek podarowanych przez niemieckiego pisarza Harrego Thürka. Zdecydowała o tym kierowniczka tamtejszej biblioteki. Sprawa ujrzała światło dzienne dopiero podczas niedawnego, prudnickiego spotkania poświęconego temu pisarzowi. Jego księgozbiór trafił do tego miasta przed siedmiu laty.
- Już wówczas był w nie najlepszym stanie – mówi Małgorzata Skowronek, kierownik miejskiej biblioteki w Prudniku. – Od śmierci pisarza książki te przechowywano w garażu na jego posesji. Były one brudne, zanieczyszczone. 45 procent tego księgozbioru były to wydania popularne, dostępne w kioskach, coś jak Harlequiny. Mamy wszystkie powieści Harrego Thürka. Większość tych książek nie była wypożyczona.

Decyzja o „skasowaniu” księgozbioru niemieckiego pisarza zapadła w 2013 roku. Z ponad 2300 egzemplarzy zachowano kilkanaście procent.

- Doszło do tego, gdy biblioteka miejska nie była jeszcze w naszym zarządzie - mówi Ryszard Grajek, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury. – Jesteśmy zobowiązani przez burmistrza Prudnika do powołania komisji inwentaryzacyjnej, która ma rozparzyć tę sprawę, co się stało, w jakim zakresie i dlaczego. Do 28 czerwca przekażemy na ten temat informację.

Harry Thürk przed wojną i po jej zakończeniu mieszkał w Prudniku. Potem był najbardziej poczytnym pisarzem w NRD. Pisał powieści, kryminały i był korespondentem wojennym w Indochinach. W Niemczech zachodnich stał się znany dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Wówczas napisał powieść „Lato Umarłych Snów”. Książkę po raz pierwszy wydano w Polsce staraniem prudnickiego starostwa. Są tam wątki biograficzne autora. Akcja powieści rozgrywa się w powojennym Prudniku. Opisane jest m.in. getto, gdzie w tragicznych warunkach izolowano Niemców. Ich oprawcami są głównie przybyli do miasta Polacy.
Małgorzata Skowronek
Ryszard Grajek

Zobacz także

2017-05-06, godz. 09:00, Gospodarka Licząc na inwestorów miasto uzbroi kolejne tereny Przybędzie terenów inwestycyjnych w Prudniku. Pomoże w tym dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. Na rozwój infrastruktury terenów inwestycyjnych miasto pozyskało ponad 261 tysięcy złotych. Wybuduje… » więcej 2017-05-04, godz. 12:45, Gospodarka Polsko-czeska współpraca urzędów pracy ma ułatwić znalezienie zatrudnienia po obu stronach granicy Wspólny projekt dla bezrobotnych chce realizować z prudnickim i głubczyckim pośredniakiem wojewódzki urząd pracy z czeskiego Bruntala. Czesi podobnie jak Polska borykają się z deficytem rąk do pracy. Dotyczy to zwłaszcza wykwalifikowanych… » więcej 2017-05-02, godz. 09:30, Wiadomości z regionu Kultywują kresowe i państwowe tradycje szacunku do flagi narodowej. Dzień Flagi w Moszczance Prezydent Andrzej Duda objął patronatem honorowym Wojewódzkie Obchody Święta Flagi Narodowej w Moszczance. Tradycyjnie już gospodarzem opolskich obchodów jest sołectwo w gminie Prudnik. Dzisiejsze uroczystości rozpocznie o godz. 15:00… » więcej 2017-04-29, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Są trzy nowe Szkoły Demokracji na Opolszczyźnie Trzy opolskie placówki ponadgimnazjalne zdobyły tytuł Szkoły Demokracji, przyznawany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Doceniono między innymi Zespół Szkół im. Jana Kilińskiego w Krapkowicach. » więcej 2017-04-29, godz. 08:00, Sport i turystyka Mimo niesprzyjającej aury zainaugurują turystyczny sezon rowerowy „Śladami Franciszka Surmińskiego i Stanisława Szozdy - legend polskiego kolarstwa” - pod takim hasłem odbędzie się w Prudniku turystyczny rajd rowerowy. Będzie to zarazem otwarcie sezonu dla tego rodzaju aktywności ruchowej. Sobotnia… » więcej
430431432433434435436
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »