Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-06-20, 18:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Niemieckie książki przekazano na przemiał, bo były w kiepskim stanie i nikt ich nie czytał

Małgorzata Skowronek, kierownik miejskiej biblioteki w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Małgorzata Skowronek, kierownik miejskiej biblioteki w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Burzę w Prudniku wywołało zniszczenie większości książek podarowanych przez niemieckiego pisarza Harrego Thürka. Zdecydowała o tym kierowniczka tamtejszej biblioteki. Sprawa ujrzała światło dzienne dopiero podczas niedawnego, prudnickiego spotkania poświęconego temu pisarzowi. Jego księgozbiór trafił do tego miasta przed siedmiu laty.
- Już wówczas był w nie najlepszym stanie – mówi Małgorzata Skowronek, kierownik miejskiej biblioteki w Prudniku. – Od śmierci pisarza książki te przechowywano w garażu na jego posesji. Były one brudne, zanieczyszczone. 45 procent tego księgozbioru były to wydania popularne, dostępne w kioskach, coś jak Harlequiny. Mamy wszystkie powieści Harrego Thürka. Większość tych książek nie była wypożyczona.

Decyzja o „skasowaniu” księgozbioru niemieckiego pisarza zapadła w 2013 roku. Z ponad 2300 egzemplarzy zachowano kilkanaście procent.

- Doszło do tego, gdy biblioteka miejska nie była jeszcze w naszym zarządzie - mówi Ryszard Grajek, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury. – Jesteśmy zobowiązani przez burmistrza Prudnika do powołania komisji inwentaryzacyjnej, która ma rozparzyć tę sprawę, co się stało, w jakim zakresie i dlaczego. Do 28 czerwca przekażemy na ten temat informację.

Harry Thürk przed wojną i po jej zakończeniu mieszkał w Prudniku. Potem był najbardziej poczytnym pisarzem w NRD. Pisał powieści, kryminały i był korespondentem wojennym w Indochinach. W Niemczech zachodnich stał się znany dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Wówczas napisał powieść „Lato Umarłych Snów”. Książkę po raz pierwszy wydano w Polsce staraniem prudnickiego starostwa. Są tam wątki biograficzne autora. Akcja powieści rozgrywa się w powojennym Prudniku. Opisane jest m.in. getto, gdzie w tragicznych warunkach izolowano Niemców. Ich oprawcami są głównie przybyli do miasta Polacy.
Małgorzata Skowronek
Ryszard Grajek

Zobacz także

2017-09-16, godz. 17:50, Wiadomości z regionu Tłumy na „Dniu Zdrowia z Prudnickim Centrum Medycznym”. Jedni się badają, inni tańczą i jedzą grochówkę [ZDJĘCIA] Około 600 osób skorzystało do tej pory z oferty Prudnickiego Centrum Medycznego S.A. które od godz.11.00 organizuje Dzień Zdrowia. Placówka przygotowała całą gamę rozrywek - trwa kolorowy festyn przed szpitalem, jak i równie bogatą… » więcej 2017-09-12, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Próbował zabić swojego znajomego, bo był zazdrosny o byłą partnerkę Prudnicka policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o usiłowanie zabójstwa. To 28-letni mieszkaniec miasta. » więcej 2017-09-10, godz. 18:00, Sport i turystyka Kolarze upamiętniają wybitnego zawodnika Stanisława Szozdę Od wyścigów dzieci po zawody w kategorii elita. W Prudniku odbył się IV memoriał imienia Stanisława Szozdy, wybitnego kolarza, który w swojej karierze wywalczył wiele medali na najważniejszych imprezach światowych. » więcej 2017-09-05, godz. 16:20, Gospodarka Szybowice i Niemysłowice koło Prudnika połączone nową bezpieczną drogą Mieszkańcy Szybowic i Niemysłowic koło Prudnika zostali połączeni dwukilometrowym odcinkiem nowej drogi z chodnikiem. Czekali na tę inwestycję niemal od wojny. Kosztowała 2 mln zł, przy czym 200 tysięcy zł przeznaczyła gmina Prudnik… » więcej 2017-09-03, godz. 07:45, Gospodarka Ostatni dzień targów INTER-REGION w Prudniku. Dla domu i ogrodu O godz. 10.00 w hali OSiR-u w Prudniku rozpoczyna się trzeci i ostatni dzień Targów Przedsiębiorczości i Rzemiosła INTER-REGION 'Dom i Ogród'. Impreza przyciąga na równi wystawców, jak i odwiedzających. Zarówno tych, którzy dopiero… » więcej
410411412413414415416
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »