Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-06-13, 10:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Nie wszyscy nauczyciele będą mieli pełne etaty w szkołach podstawowych

Gimnazjum nr 1 w Prudniku do 1 września 2019 roku zostanie wygaszone [zdj. Jan Poniatyszyn]
Gimnazjum nr 1 w Prudniku do 1 września 2019 roku zostanie wygaszone [zdj. Jan Poniatyszyn]
Niepewność zatrudnienia, niepełne etaty, godziny lekcyjne w różnych placówkach oświatowych. Z takimi problemami będą musieli borykać się również nauczyciele z Prudnika. Wszystko to ma związek z wprowadzaną w życie reformą oświaty. Jej sztandarowym założeniem jest stopniowe wygaszanie gimnazjów.
- I właśnie nauczyciele tych szkół mają największe obawy związane z dalszym zatrudnieniem - mówi Iwona Dębińska, emerytowany nauczyciel z 36-letnim stażem, zarazem zastępca przewodniczącego Rady Miejskiej Prudnika. – Sytuacja zmienia się z dnia na dzień, a jest już czerwiec. Codziennie są jakieś nowe wiadomości. Mnie to strasznie dziwi, że jest taki chaos. Ci ludzie nie mają poczucia stabilizacji. Już dzisiaj się cieszą, że mają pracę, bo sobie załatwili ileś tam godzin. Na trzeci dzień dowiadują się, że jednak muszą zostać tam, gdzie uczą. Pani minister zapewniała, że pierwszeństwo w zatrudnieniu będzie dla nauczycieli z przedmiotem wiodącym. Jednak tak nie jest.

W zatwierdzonych już arkuszach organizacyjnych dyrektorzy prudnickich szkół podstawowych wykazali wakaty z przeznaczeniem dla nauczycieli gimnazjów. Jest to 398 godzin zajęć tygodniowo.

- O zatrudnieniu w szkole podstawowej decydują kwalifikacje, stopień awansu zawodowego i potrzeby placówki – wyjaśnia Maria Strońska, dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty i Wychowania w Prudniku. – Obecnie wiemy, że 13 nauczycieli ma być przeniesionych do innych placówek. Ograniczenia dotyczą trzynastu nauczycieli z Gimnazjum nr 1 i siedmiu z Gimnazjum nr 2. Każdy z nich otrzymał propozycję pracy w ograniczonym stopniu.

Wśród nauczycieli prudnickich gimnazjów w najtrudniejszej sytuacji są wuefiści, dla których brakuje godzin w podstawówkach. Ostatnie roczniki opuszczą gimnazja w czerwcu 2019 roku. Nauczyciele, którzy do końca pozostaną w tych szkołach, najbardziej obawiają się o dalszą pracę, gdyż etaty w podstawówkach będę już obsadzone.
Iwona Dębińska
Maria Strońska

Zobacz także

2024-10-15, godz. 08:00, Wiadomości z regionu „Będzie to nowoczesna przychodnia”. W Prudniku chcą stworzyć centrum terapii oddechowej Za 5,5 mln zł powstanie w Prudniku nowoczesna placówka lecznicza i edukacyjna. Inwestycję zrealizuje samorząd powiatowy i podległa mu spółka medyczna - PCM. Przedsięwzięcie zaplanowano w ramach projektu pn. „Przywrócenie do funkcjonalności… » więcej 2024-10-14, godz. 17:30, Gospodarka Poszkodowani przez powódź pracodawcy muszą poczekać na pomoc finansową Wielka woda podtopiła w powiecie prudnickim zakłady produkcyjne oraz małe firmy usługowe. Powódź nie odbiła się jednak negatywnie na lokalnym rynku pracy. » więcej 2024-10-14, godz. 13:48, Wiadomości z regionu Około 15 nieruchomości do rozebrania. Szacowanie zniszczeń w Głuchołazach i Prudniku trwa Trwa szacowanie strat w infrastrukturze mieszkaniowej w gminach Głuchołazy i Prudnik po powodzi. » więcej 2024-10-10, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Prudnik liczy straty po powodzi: 100 mln zł na odbudowę, setki osób bez pracy Prudnik liczy straty po powodzi. Te są zarówno w infrastrukturze drogowej, mostowej czy sportowej. Powódź dotknęła również wiele zakładów produkcyjnych znajdujących się w Prudniku. Firmy wstrzymały swoją działalność, a wiele… » więcej 2024-10-09, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Powódź w Prudniku: straty w infrastrukturze powiatowej sięgają 25 mln złotych Wrześniowa powódź obeszła się dość łagodnie z powiatową infrastrukturą - tak szacowanie strat ocenia starosta powiatu prudnickiego. Nie oznacza to jednak, że ich nie ma. Powódź najbardziej dotknęła drogi i mosty, takie jak trakt… » więcej
10111213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »