Radio Opole » Radio Opole w powiecie namysłowskim (DAB+) » Informacje z powiatu namysłowskiego

Informacje z powiatu namysłowskiego

2018-05-10, 14:00 Autor: Maciej Stępień

Łabędzie krzykliwe w powiecie namysłowskim. Rzadkie ptaki mogą na stałe zadomowić się w okolicach lasów stobrawskich

Łabędź krzykliwy [fot. Marcin Przepiórka - http://monitoringptakow.gios.gov.pl]
Łabędź krzykliwy [fot. Marcin Przepiórka - http://monitoringptakow.gios.gov.pl]
Opolscy ornitolodzy zaobserwowali tego dużego ptaka w trzech miejscach. Ostatnie siedliska odkryto między Pokojem, a Krzywą Górą. To o tyle ciekawostka przyrodnicza, że tego gatunku w naszym regionie nie było od kilkuset lat. Łabędzie krzykliwe były do tej pory widoczne najbardziej nad Bałtykiem, gdzie odpoczywały po długich lotach między kontynentami. Zdaniem ornitologów, pojawienie się takiego ptaka może pomóc w utworzeniu parku narodowego.
- Łabędź krzykliwy bardzo różni się od naszego popularnego łabędzia niemego i nie sposób go pomylić z innym gatunkiem – powiedział w audycji Radio Opole w powiecie namysłowskim Marek Stajszczyk, przyrodnik oraz ornitolog. – Nie składa tak „esowato” szyi, generalnie szyję zazwyczaj trzyma prosto i zdecydowanie różni się kolorem dzioba od łabędzia niemego. Nie syczy, a jego głos można porównać do trąbki lub puzonu. Jest ptakiem bardzo bojowym, wypędził parę innych łabędzi z tego stawu pod Pokojem i to właśnie on w tej chwili tam króluje.

Stajszczyk dodaje, że przed kilkuset laty gatunek ten był obecny na naszych ziemiach. Teraz po tak długim okresie znów wraca na południowe tereny Polski. Łabędź krzykliwy ze względu na swoją rzadką obecność, może pomóc w utworzeniu „Puszczy Śląskiej”, o której mówi się od kilku miesięcy.

- To jest gatunek o tyle interesujący, że właśnie tutaj, w okolicach Stobrawskiego Parku Krajobrazowego przebiega południowo-zachodnia granica europejskiego zasięgu łabędzia krzykliwego. Dalej jest tylko jedna para w Czechach i jedna na Węgrzech. Warto to wykorzystać – podkreśla ornitolog.

Przyrodnicy apelują tylko, by nie płoszyć łabędzi krzykliwych i nie przeszkadzać im w zadomowieniu się. To gatunek ptaka, który boi się człowieka. Na chwilę obecną jedna para znajduje się w okolicach Pokoju, pozostałe w Lubszy i Oleśnie.
Marek Stajszczyk

Zobacz także

2018-09-12, godz. 14:56, Wiadomości z regionu „Kręcił bączki” autem i palił gumę. Policjanci z drogówki złapali pirata drogowego na gorącym uczynku Funkcjonariusze z komendy policji w Namysłowie zatrzymali dziś 24-letniego kierowcę sportowego mercedesa. Młody mieszkaniec pobliskiej miejscowości szalał na Placu pod Kasztanami. Celowo wprowadzał auto w poślizg i kręcił tzw. „bączki”… » więcej 2018-09-11, godz. 11:15, Wiadomości z regionu Pobili mężczyznę i zabrali mu pieniądze. Chcieli zabawić się w weekend Dwóch mieszkańców Namysłowa dotkliwie pobiło przechodnia. Do zdarzenia doszło w piątkowe popołudnie w centrum miasta. 46-letni mężczyzna siedział na ławce w jednym z parków. W pewnym momencie napastnicy podeszli do niego i zażądali… » więcej 2018-08-10, godz. 12:00, Wiadomości z regionu Powiat namysłowski nie musi zwracać subwencji za „martwe dusze” Miały być miesięczne raty, a jest zawieszenie postępowania na okres trzech lat - taką decyzję podjęło Ministerstwo Finansów w sprawie zwrotu nieprawidłowo pobranej subwencji oświatowej przez Starostwo Powiatowe w Namysłowie. Wszystko… » więcej 2018-08-09, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Wicestarosta namysłowski zwróci diety… radnego miejskiego. A wszystko to po wyroku WSA Wracamy do politycznego sporu w Namysłowie. Na początku lipca Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu oddalił skargę wojewody opolskiego na uchwałę rady powiatu namysłowskiego ws. łączenia mandatu radnego miejskiego z funkcją wicestarosty… » więcej 2018-08-08, godz. 18:00, Wiadomości z regionu W Namysłowie stanie pomnik Józefa Piłsudskiego. Postać marszałka jest już gotowa O budowie pomnika Naczelnika w gminie mówi się już od kilku miesięcy. W tej chwili realizacja tego zadania jest na ukończeniu. Postać Józefa Piłsudskiego wykonana przez trójmiejskiego rzeźbiarza Tomasza Radziewicza jest już gotowa… » więcej
17181920212223
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »