Radio Opole » Radio Opole w powiecie namysłowskim (DAB+) » Informacje z powiatu namysłowskiego

Informacje z powiatu namysłowskiego

2018-05-10, 14:00 Autor: Maciej Stępień

Łabędzie krzykliwe w powiecie namysłowskim. Rzadkie ptaki mogą na stałe zadomowić się w okolicach lasów stobrawskich

Łabędź krzykliwy [fot. Marcin Przepiórka - http://monitoringptakow.gios.gov.pl]
Łabędź krzykliwy [fot. Marcin Przepiórka - http://monitoringptakow.gios.gov.pl]
Opolscy ornitolodzy zaobserwowali tego dużego ptaka w trzech miejscach. Ostatnie siedliska odkryto między Pokojem, a Krzywą Górą. To o tyle ciekawostka przyrodnicza, że tego gatunku w naszym regionie nie było od kilkuset lat. Łabędzie krzykliwe były do tej pory widoczne najbardziej nad Bałtykiem, gdzie odpoczywały po długich lotach między kontynentami. Zdaniem ornitologów, pojawienie się takiego ptaka może pomóc w utworzeniu parku narodowego.
- Łabędź krzykliwy bardzo różni się od naszego popularnego łabędzia niemego i nie sposób go pomylić z innym gatunkiem – powiedział w audycji Radio Opole w powiecie namysłowskim Marek Stajszczyk, przyrodnik oraz ornitolog. – Nie składa tak „esowato” szyi, generalnie szyję zazwyczaj trzyma prosto i zdecydowanie różni się kolorem dzioba od łabędzia niemego. Nie syczy, a jego głos można porównać do trąbki lub puzonu. Jest ptakiem bardzo bojowym, wypędził parę innych łabędzi z tego stawu pod Pokojem i to właśnie on w tej chwili tam króluje.

Stajszczyk dodaje, że przed kilkuset laty gatunek ten był obecny na naszych ziemiach. Teraz po tak długim okresie znów wraca na południowe tereny Polski. Łabędź krzykliwy ze względu na swoją rzadką obecność, może pomóc w utworzeniu „Puszczy Śląskiej”, o której mówi się od kilku miesięcy.

- To jest gatunek o tyle interesujący, że właśnie tutaj, w okolicach Stobrawskiego Parku Krajobrazowego przebiega południowo-zachodnia granica europejskiego zasięgu łabędzia krzykliwego. Dalej jest tylko jedna para w Czechach i jedna na Węgrzech. Warto to wykorzystać – podkreśla ornitolog.

Przyrodnicy apelują tylko, by nie płoszyć łabędzi krzykliwych i nie przeszkadzać im w zadomowieniu się. To gatunek ptaka, który boi się człowieka. Na chwilę obecną jedna para znajduje się w okolicach Pokoju, pozostałe w Lubszy i Oleśnie.
Marek Stajszczyk

Zobacz także

2019-02-12, godz. 16:48, Gospodarka Chcą zmodernizować powiatowe drogi przy współpracy z gminami. W Namysłowie podpisano stosowny dokument Tamtejsze starostwo oraz gminy powiatu namysłowskiego będą wspólnie dbać o infrastrukturę drogową. Stosowne porozumienie w tej sprawie podpisano dziś (12.02). Do zmodernizowania jest co najmniej kilkadziesiąt, najbardziej zniszczonych… » więcej 2019-02-08, godz. 12:30, Wiadomości z regionu Wypadek w Mikowicach. Mężczyzna spadł z wysokości Do zdarzenia doszło kilka minut przed godziną 11. Służby ratunkowe zostały zaalarmowane po tym, jak jeden z robotników pracujących przy budowie domu spadł z kilku metrów na twarde podłoże. » więcej 2019-02-05, godz. 19:00, Kultura i rozrywka Zrezygnują z dużej imprezy i chcą zarabiać na siebie. Zmiany w Namysłowskim Ośrodku Kultury Od kilku tygodni nowym szefem największej gminnej instytucji kultury jest Mariusz Jabłoński, wieloletni dyrektor Domu Kultury w Wilkowie. Jego zdaniem, NOK musi zacząć oszczędzać i zarabiać na imprezach komercyjnych. Tylko dzięki… » więcej 2019-02-05, godz. 15:45, Wiadomości z regionu Zasnął na ławce i ściągnął na siebie kłopoty. Dziś już siedzi w więzieniu Policjanci z Namysłowa zostali zaalarmowani, że na jednym z osiedli, na ławce śpi mężczyzna. Ze względu na niskie temperatury mundurowi postanowili natychmiast zareagować, by nie doszło do zamarznięcia tej osoby. Jak się okazało… » więcej 2019-02-04, godz. 16:15, Gospodarka Inwestycji niewiele, bo samorząd nie ma pieniędzy. Plany powiatu namysłowskiego uzależnione od dotacji zewnętrznych Najważniejszym tegorocznym zadaniem władz powiatu będzie budowa obiektu sportowego przy tamtejszym ogólniaku. Inwestycja planowana jest już od kilku lat, a wyceniono ją wstępnie na dwa miliony złotych. Połowa tej kwoty ma pochodzi… » więcej
78910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »