Radio Opole » Radio Opole w powiecie brzeskim (DAB+) » Informacje z powiatu brzeskiego

Informacje z powiatu brzeskiego

2019-02-10, 13:00 Autor: Maciej Stępień

Planszówki odciągają nas od Internetu. Brzeg organizuje Festiwal Gier Planszowych

Brzeski Festiwal Gier Planszowych [fot. Maciej Stępień]
Brzeski Festiwal Gier Planszowych [fot. Maciej Stępień]
Brzeski Festiwal Gier Planszowych [fot. Maciej Stępień]
Brzeski Festiwal Gier Planszowych [fot. Maciej Stępień]
Brzeski Festiwal Gier Planszowych [fot. Maciej Stępień]
Brzeski Festiwal Gier Planszowych [fot. Maciej Stępień]
W tamtejszym ratuszu rozpoczął się drugi dzień ogólnopolskiej imprezy. Brzeski Festiwal Gier Planszowych organizowany jest od 11 lat. Producenci, wystawcy, gracze oraz pasjonaci, przyjeżdżają tutaj z całej Polski, bo mówią, że impreza ma świetny klimat. Okazuje się, że z roku na rok fanów planszówek przybywa i co ciekawe, odciągają nas od potyczek w sieci. Polska, dziś to jeden z większych rynków zbytu tego typu gier.
Beata Olszewska, pomysłodawca Brzeskiego Festiwalu Gier Planszowych, podkreśla w rozmowie z Radiem Opole, że planszówki dają nam kontakt z drugim człowiekiem i to jest przewaga nad internetem.

- Tutaj mogę popatrzeć na przeciwnika i zobaczyć jego minę, jest interakcja. Po prostu spędzę z nim czas, dlatego planszówki są bardzo dobrym rozwiązaniem dla rodzin. Gry planszowe rozwijają m.in. nasz umysł i co tutaj ukrywać, są po prostu świetne – dodaje Olszewska.

Zdaniem Ryszarda Chojnowskiego, pasjonata planszówek, dzisiejsze gry mocno się zmieniły i stale ewoluują.

- Dziś rzut kostką, to relikt przeszłości. Chodzi bardziej o to, aby w jakiś strategiczny, taktyczny sposób rozwiązać dane zadanie, czy problemy w grze. Planszówki są coraz piękniej wydane, niekiedy możemy traktować je jako prawdziwe dzieła sztuki. Plansze, pionki, czy karty są wyprodukowane wręcz rewelacyjnie – mówi Chojnowski.

Dominika Gorgosz z Opola, która od jedenastu lat przyjeżdża na brzeską imprezę podkreśla, że ceny planszówek bywają różne. Niektóre kosztują kilkadziesiąt złotych, a niektóre nawet kilkaset.

- Ale popatrzmy na to z drugiej strony – dodaje. – W weekend idziemy do kina i za bilet płacimy 28 złotych, a za dobrą planszówkę trzeba niekiedy dać stówkę albo i więcej. Ale do takiej gry można wrócić kilka, a nawet kilkadziesiąt razy i tutaj jest przewaga planszówek. Ten rynek naprawdę się rozwija, ale zobaczymy jak długo.

Impreza potrwa dziś do godziny 18.00. Rokrocznie brzeski ratusz podczas festiwalu odwiedzają tłumy graczy, oraz samych mieszkańców.

Zobacz także

2018-09-29, godz. 13:30, Sport i turystyka Kolejna impreza sportowa w Brzegu. Biegają mali i duzi Dziś o godzinie 10 na tamtejszym stadionie ruszyły coroczne zawody „Brzeg biega - Od małego do dużego”. W imprezie udział bierze kilkuset uczestników. Biegają dzieci, a także seniorzy. Oprócz krótkich dystansów, organizatorzy… » więcej 2018-09-29, godz. 13:00, Wiadomości z regionu W Brzegu chcą pomóc bezdomnym zwierzętom. Projektem uchwały usprawniającej pracę schroniska zajmą się radni Dłuższe dyżury pracowników, a także lepsza opieka weterynaryjna - to najważniejsze punkty projektu uchwały dotyczącej zmian w funkcjonowaniu schroniska dla zwierząt w Brzegu. Dziś w placówce przy ulicy Saperskiej żyje ponad 120… » więcej 2018-09-28, godz. 17:45, Sport i turystyka Niepełnosprawni grali w piłkę. Wyniki nie były najważniejsze Dziś (28.09) w Lewinie Brzeskim odbył się coroczny Integracyjny Turniej Piłki Nożnej. Na tamtejszym stadionie rywalizowali zawodnicy z 14 placówek opiekuńczych. Niepełnosprawni z domów pomocy i warsztatów terapii zajęciowej rywalizowali… » więcej 2018-09-28, godz. 10:55, Wiadomości z regionu Jacek Niesłuchowski stawia na politykę prorodzinną. Kandydat na burmistrza Brzegu przedstawił propozycję skierowaną do młodych Becikowe dla każdego nowonarodzonego brzeżanina, a także darmowe żłobki i przedszkola - tak zdaniem kandydata Koalicji Obywatelskiej ma w Brzegu wyglądać polityka prorodzinna. » więcej 2018-09-28, godz. 09:00, Wiadomości z regionu Liczba porodów w brzeskim szpitalu ma się zwiększać. Połowa kobiet nadal wybiera inne placówki Według szacunków BCM-u, w powiecie brzeskim rodzi się każdego roku około 800 dzieci, a tylko połowa porodów jest odbierana w lecznicy w Brzegu. Pozostałe matki wybierają inne placówki, m.in. w Namysłowie, Opolu, czy dolnośląskiej… » więcej
36373839404142
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »