Radio Opole » Radio Opole w powiecie brzeskim (DAB+) » Informacje z powiatu brzeskiego

Informacje z powiatu brzeskiego

2018-10-03, 15:30 Autor: Maciej Stępień

Zwolennicy pomnika w Mikolinie nie składają broni. Chcą utworzenia lokalnego muzeum

Pomnik w Mikolinie [fot. Maciej Stępień]
Pomnik w Mikolinie [fot. Maciej Stępień]
Przedstawiciele Stowarzyszenia „Kursk” chcą utworzenia w Mikolinie małej placówki muzealnej „pod chmurką”. Dla zwolenników monumentu ku czci poległych żołnierzy Armii Czerwonej to jeden z elementów batalii o pozostawienie pomnika w niezmienionej formie. Przypomnijmy, że zgodnie z zapisami nowej ustawy dekomunizacyjnej, obelisk musi zniknąć. Chce tego m.in. Instytut Pamięci Narodowej. Co ciekawe, swoją wersję zagospodarowania terenu wokół pomnika mają również samorządowcy z Lewina Brzeskiego.
Jerzy Tyc, szef prorosyjskiego Stowarzyszenia „Kursk” uważa, że Mikolin jest idealnym miejscem do utworzenia małego muzeum pod gołym niebem. Jego zdaniem forsowanie Odry w 1945 roku to ważne wydarzenia historyczne dla tej części regionu.

- Wniosek o uruchomienie takiej placówki muzealnej złożyliśmy do wojewody jakiś czas temu. Planujemy, że całkowity dochód z muzeum zostałby przeznaczony dla sołectwa Mikolin. Jako stowarzyszenie jesteśmy w stanie to miejsce przygotować i urządzić. Żeby tutaj były wystawy, spotkania i różnego rodzaju prelekcje. Liczę, że nam się to uda – dodaje Tyc.

Władze stowarzyszenia będą teraz czekać na pozytywne opinie ze strony wojewody, a także Instytutu Pamięci Narodowej. Co ciekawe, na decyzję IPN-u czekają również władze Lewina Brzeskiego, które zaproponowały demontaż czerwonej gwiazdy na szczycie pomnika i usunięcie charakterystycznych łodzi z postumentu. Wciąż nie wiadomo, jaki los czeka pomnik w Mikolinie. Przypomnijmy, że trzy tygodnie temu nieznani sprawcy chcieli go wysadzić.

Być może grunty przy pomniku zostaną wydzierżawione stowarzyszeniu, ale decyzja ma zapaść dopiero na początku 2019 roku.
Jerzy Tyc

Zobacz także

2018-10-19, godz. 23:00, Wiadomości z regionu Tauron wspomoże brzeską szkołę zawodową. Powstanie specjalna klasa patronacka Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu podpisał specjalną umowę z Tauronem. Państwowa spółka będzie wspierać finansowo placówkę, a brzeska młodzież będzie mogła odbywać staże i praktyki w firmie dostarczającej energię… » więcej 2018-10-19, godz. 13:30, Kultura i rozrywka Niepełnosprawni śpiewają polskie piosenki. W Brzegu trwa coroczna integracyjna impreza muzyczna „Polska muzyka lat 80” - to hasło przewodnie dzisiejszego (19.10) Festiwalu Piosenki Osób z Niepełnosprawnością „Jesteśmy Tu”. Impreza organizowana jest już po raz jedenasty. Tym razem przesłuchania konkursowe odbywają się… » więcej 2018-10-17, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Brzeg doczeka się obwodnicy wraz z nowym mostem. Jest program inwestycyjny Wczoraj w Ministerstwie Infrastruktury uzgodniono program inwestycyjny na rozpoczęcie prac przygotowawczych dotyczących budowy obwodnicy Brzegu, w ciągu drogi krajowej nr 39 wraz z nową przeprawą mostową. Starania o realizacje tej rządowej… » więcej 2018-10-17, godz. 15:55, Kultura i rozrywka Husaria, jako duma polskiego oręża. W piastowskim zamku poznasz wiekowe militaria W najbliższy weekend w Muzeum Piastów Śląskich zostanie zaprezentowana nowa wystawa. Dzięki zbiorom z prywatnej kolekcji, brzeżanie oraz turyści będą mogli zobaczyć stroje bojowe militarnej potęgi Rzeczypospolitej Polskiej XVI i… » więcej 2018-10-17, godz. 13:00, Gospodarka Przedsiębiorcy coraz lepiej współpracują z administracją publiczną. W Brzegu rozmawiają o Konstytucji dla biznesu Przedstawiciele Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, a także Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości goszczą w Brzegu. Wraz z pracownikami skarbówki oraz ZUS-u rozmawiają o Konstytucji dla biznesu. Spotkanie w Hotelu… » więcej
29303132333435
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »