Brzescy samorządowcy przygotowują się do realizacji pilotażowego projektu związanego z likwidacją niskiej emisji poprzez wymianę pieców węglowych. Celem zadania jest poprawa jakości powietrza, która w okresie jesienno-zimowym nie jest w Brzegu najlepsza. Dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej możliwa jest wymiana kilkuset pieców węglowych, a właściciele domów i kamienic mogliby liczyć na zwrot ponad 60% poniesionych kosztów. Od dziś do końca września brzeżanie mogą wypełnić specjalna ankietę i wyrazić swoją opinię w tej kwestii.
- Powietrze mamy fatalne i musimy działać na dużą skalę. W ramach tego programu można by wymienić nawet kilkaset pieców – zachęca wiceburmistrz Brzegu Bartłomiej Kostrzewa. – Zakładamy, że w tym pilotażowym projekcie pozyskalibyśmy pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego na wymianę pieców węglowych i tutaj właściciele domków, czy kamienic mieliby wybór. Albo podłączają się do sieci gazowej lub miejskiej sieci ciepłowniczej. Nie będzie możliwości wymiany starego pieca na nowy kocioł węglowy.
Skalę problemu z jakością powietrza w Brzegu pokazał poprzedni sezon grzewczy. Gmina zainstalowała na terenie miasta czujniki, które monitorowały na bieżąco to, czym mieszkańcy oddychają. Wyniki były zatrważające.
- Nam zależało na tym, aby poznać skalę zanieczyszczenia powietrza i rejonów miasta, bo tych sensorów zamontowaliśmy 10. Do tej pory nikt nie badał stężenia różnego rodzaju pyłów, a dziś już wiemy, że konieczne jest, aby nasz urząd włączył się w proces likwidacji niskiej emisji – podkreśla Kostrzewa.
Wypełnione ankiety można składać w Urzędzie Miejskim w Brzegu. Co najmniej 200 wniosków może zapoczątkować realizację tego pilotażowego programu.