Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2022-12-22, 20:15 Autor: Witold Wośtak

111 lat tradycji. Wielka szopka stanęła w Borkach Wielkich

Szopka bożonarodzeniowa w Borkach Wielkich [fot. Witold Wośtak]
Szopka bożonarodzeniowa w Borkach Wielkich [fot. Witold Wośtak]
Szopka bożonarodzeniowa w Borkach Wielkich [fot. Witold Wośtak]
Szopka bożonarodzeniowa w Borkach Wielkich [fot. Witold Wośtak]
Szopka bożonarodzeniowa w Borkach Wielkich [fot. Witold Wośtak]
Szopka bożonarodzeniowa w Borkach Wielkich [fot. Witold Wośtak]
Od 111 lat mieszkańcy Borek Wielkich obok Olesna budują szopkę bożonarodzeniową na ołtarzu miejscowego kościoła Świętego Franciszka z Asyżu.
Przygotowania rozpoczynają się już w październiku, a bezpośrednio w budowę zaangażowało się tego roku ponad 30 osób. Nie zmienia się jedno - wymiary szopki - która ma 14 metrów wysokości i powierzchnię około 70 metrów kwadratowych. Takie liczby dają szopce tytuł największej na Opolszczyźnie.

- W budowę angażują się mieszkańcy różnych pokoleń - mówi ojciec Grzegorz Pampuch, proboszcz.

- Co roku jeśli praca i inne obowiązki pozwalają, są dwie osoby z młodszego pokolenia. Mamy więc przekrój od studentów, przez osoby pracujące lub odbywające praktyki, a skończywszy na emerytach, którzy biorą udział w budowie od naprawdę wielu lat.

Hubert Imiołczyk, główny architekt szopki i mieszkaniec Borek Wielkich dodaje, że co roku zmienia się scenografia oraz motyw przewodni.

- Raczej staramy się utrzymywać taką tradycję ustawiania postaci wymienionych w Biblii, zatem można znaleźć w szopce niemal 30 figur ludzkich. Więcej jest zwierząt, bo samych owiec mamy około 30, a do tego pies, koza, wół, osioł, wielbłąd i ptaki. To daje łącznie około 50 figur.

Pani Elżbieta, mieszkanka Borek Wielkich od niemal 40 lat, przekonuje o niesamowitej atmosferze podczas budowy szopki.

- Jeden drugiemu pomaga naprawdę w wielu rzeczach. Jeśli zdarza się sytuacja, że pomocy jest mało, kolega dzwoni do kolegi i prosi o przyjście chociażby na godzinę lub dwie. To znaczy dla nas bardzo dużo - jest fantastyczne - i u nas nikt nie patrzy na drugą osobę krzywym okiem.

Tegoroczną szopkę można zobaczyć w Borkach Wielkich do 2 lutego.
Grzegorz Pampuch
Hubert Imiołczyk
Elżbieta
Posłuchaj materiału z magazynu Reporterskie tu i teraz

Zobacz także

2021-10-10, godz. 11:30, Kultura i rozrywka Olesno znów na szlaku "Dobrodzień Classic Festivalu" 'Najpiękniejsze melodie świata' zabrzmią w niedzielny (10.10) wieczór w Oleśnie. Wszystko za sprawą drugiego z czterech zaplanowanych koncertów, jakie proponuje w październiku mieszkańcom Opolszczyzny pochodzący z Dobrodzienia śpiewak… » więcej 2021-10-05, godz. 12:30, Wiadomości z regionu Trwa weryfikacja projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego Olesna na przyszły rok 12 wniosków złożyli mieszkańcy Olesna do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. » więcej 2021-10-04, godz. 18:45, Wiadomości z regionu Alerty, przypomnienia i aktualności. Mieszkańcy gminy Olesno mają do dyspozycji praktyczną aplikację mobilną Wiele funkcji oraz łatwość obsługi. Urząd Miejski w Oleśnie uruchomił aplikację mobilną, która działa na wszystkich smartfonach i pozwala dopilnować różnych spraw. » więcej 2021-10-02, godz. 18:40, Wiadomości z regionu Piosenki poetyckie jak widokówki wspomnień. Muzycy z różnych zakątków Polski zjechali do Olesna Kilkanaście zespołów i solistów z różnych zakątków kraju zjechało do Olesna, żeby wziąć udział w 22. Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Poetyckiej. Jak podkreślają uczestnicy przesłuchań konkursowych w Miejskim Domu Kultury… » więcej 2021-10-02, godz. 06:45, Wiadomości z regionu Sobota ze świętem strażaków ochotników w Oleśnie. Będzie również piknik i wiele atrakcji Strażacy ochotnicy z całej Opolszczyzny przyjadą w sobotę (02.10) do Olesna. Miasto organizuje wojewódzkie obchody jubileuszu stulecia związku ochotniczych straży pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. » więcej
60616263646566
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »