Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2019-06-07, 09:30 Autor: Cezary Puzyna

Msza święta, oficjalne uroczystości, spotkanie muzealne i koncert. Wojewódzkie obchody 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego

Mogiła powstańców śląskich w Oleśnie [fot. Witold Wośtak]
Mogiła powstańców śląskich w Oleśnie [fot. Witold Wośtak]
Mariusz Nieckarz [fot. Paula Hołubowicz]
Mariusz Nieckarz [fot. Paula Hołubowicz]
Piotr Pałys [fot. Marcin Skomudek]
Piotr Pałys [fot. Marcin Skomudek]
- Szczegółów nie znamy, a warto wiedzieć, jak kształtowała się historia Śląska Opolskiego - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Mariusz Nieckarz, dyrektor Biura Wojewody Opolskiego. Za dwie godziny rozpoczną się w Oleśnie Wojewódzkie obchody setnej rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego. Na początek msza święta w intencji ojczyzny oraz powstańców śląskich w Kościele Bożego Ciała. - W Oleśnie miał miejsce swoisty prolog pierwszego powstania - mówi historyk.
- O 12:00 rozpoczną się uroczystości już przed pomnikiem, na cmentarzu. Tam przewidziane są okolicznościowe przemówienia. Te uroczystości patriotyczne będą składały się z pierwszej części pod asystą wojskową, z pełnymi honorami, z wciągnięciem, flagi, z hymnem państwowym.

Przed pomnikiem zostaną złożone kwiaty między innymi od premiera Mateusza Morawieckiego. Organizatorami dzisiejszych (07.06) uroczystości są wojewoda opolski Adrian Czubak i burmistrz Olesna Sylwester Lewicki, wszystko odbywa się pod patronatem honorowym prezydenta Andrzeja Dudy. Na zakończenie uroczystości wystąpi akordeonista Marcin Wyrostek z zespołem Corazon.

- Przeniesienie uroczystości z Opola do Olesna to decyzja jak najbardziej uzasadniona - powiedział w "Poglądach i osądach" historyk, prof. Piotr Pałys. - Swoisty prolog pierwszego powstania albo jeden z elementów wydarzeń, które można określić wydarzeniami "okołopowstańczymi", miały miejsce właśnie w Oleśnie, w jego okolicach. I te wydarzenia miały miejsce wcześniej niż wiadoma data wybuchu powstania, czyli to nie był 17 sierpnia, a właśnie noc z 7 na 8 czerwca.
Mariusz Nieckarz
Mariusz Nieckarz 2
Piotr Pałys

Zobacz także

2020-06-27, godz. 08:00, Gospodarka Jest szacunkowy koszt gruntownej rewitalizacji dworca kolejowego w Oleśnie. Prace ruszą na początku 2021 roku Około 10 milionów złotych będzie kosztować rewitalizacja dworca kolejowego w Oleśnie. To kwota szacunkowa. » więcej 2020-06-25, godz. 18:30, Wiadomości z regionu WYBORY 2020. Marcin Ociepa przekonywał mieszkańców Olesna i Wołczyna do głosowania na urzędującego prezydenta Opolski wiceminister Marcin Ociepa spotkał się dzisiaj (25.06) z mieszkańcami Wołczyna i Olesna w ramach akcji 'Łączy nas Polska'. » więcej 2020-06-25, godz. 16:24, Gospodarka Centrum przesiadkowe w Oleśnie jest do dyspozycji mieszkańców. Można połączyć podróż rowerem, autobusem i pociągiem Oficjalnie otwarto centrum przesiadkowe w Oleśnie. Inwestycja kosztowała 2 miliony złotych, gdzie 85 procent stanowiła dotacja unijna w ramach strategii niskoemisyjnej urzędu marszałkowskiego. » więcej 2020-06-25, godz. 12:00, Gospodarka Do końca września potrwa przebudowa dwóch odcinków ulic w centrum Olesna. Jest umowa między ZDW a wykonawcą Będzie remont części ulicy Konopnickiej i Kościuszki w Oleśnie. Wczoraj (24.06) w oleskim Oddziale Terenowym Zarządu Dróg Wojewódzkich podpisano z wykonawcą umowę o wartości 1,2 miliona złotych. » więcej 2020-06-09, godz. 08:00, Sport i turystyka Najwcześniej pod koniec czerwca skorzystamy z pływalni "Oleska Laguna". Decydują aspekty ekonomiczne Kryta pływalnia 'Oleska Laguna' na razie pozostanie zamknięta. Mimo możliwości otwarcia basenów w nowym rygorze sanitarnym, taki krok w Oleśnie został oceniony jako nieopłacalny. » więcej
84858687888990
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »